Dwutlenek tytanu INCI: Titanium Dioxide to minerał występujący w środowisku naturalnym. Przyjmuje postać białego proszku, nie ma zapachu. Nie rozpuszcza się w wodzie.
Titanium Dioxide – działanie
Ten naturalny minerał może poszczycić się wieloma pożądanymi właściwościami.
- Pełni rolę filtra mineralnego, chroni przed promieniowaniem UV (UVA i UVB). Jego zasada działania polega na odbijaniu promieni słońca od powierzchni skóry (efekt lustra).
- Zapobiega poparzeniom skóry wywołanym przez promienie słoneczne.
- Zapobiega powstawaniu przebarwień i dermatoz pod wpływem słońca.
- Ma właściwości matujące.
- Spowalnia procesy starzenia się skóry.
- Pełni rolę białego pigmentu w kosmetykach kolorowych. Rozjaśnia kolor produktu pielęgnacyjnego.
- Zapobiega rozwojowi wolnych rodników, ogranicza tym samym stres oksydacyjny, który wywołują.
- Jest swojego rodzaju konserwantem. Sprawia, że kosmetyki wystawione na słońce wolniej się psują i utleniają. Szczególnie te uwrażliwione na światło.
Titanium Dioxide – zastosowanie w kosmetykach
Titanium Dioxide w kosmetykach występuje przede wszystkim jako filtr ochronny. Można go znaleźć we wszelkiego rodzaju mleczkach, kremach i produktach dla dzieci z filtrami UV. Po aplikacji może pozostawiać na skórze charakterystyczny biały nalot. Gdzie jeszcze znalazł zastosowanie dwutlenek tytanu?
- Produkty do makijażu, szczególnie te matujące, o satynowym wykończeniu. Jest częstym składnikiem pudrów i podkładów. Jako biały pigment występuje w cieniach do powiek w różnej formie.
- Codzienne kremy do pielęgnacji cery, różnego rodzaju – jako dodatkowa ochrona przed UV.
- Balsamy i mleczka do ciała.
Dwutlenek tytanu – bezpieczeństwo używania składnika
W Internecie krąży wiele błędnych opinii na temat dwutlenku tytanu. W związku z licznymi badaniami przeprowadzonymi przez światowe organizacje został uznany za substancję bezpieczną. W produktach kosmetycznych można ją używać w stężeniu do 25%. Titanium Dioxide został kupiony przez wiele ekologicznych koncernów takich jak np. ECOCERT. Może być wykorzystywany w produktach naturalnych.
Bezpieczeństwo substancji wynika również z jej właściwości. Dwutlenek tytanu nie wnika do krwiobiegu. Pozostaje na skórze aż do zmycia. Jest zalecany do stosowania w pielęgnacji najmłodszych. Nie ma także przeciwwskazań do użytku w przypadku kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią.
Titanium Dioxide – naturalny czy syntetyczny?
Dwutlenek tytanu występuje naturalnie w przyrodzie. Jest minerałem znanym jako rutyl lub anataz. Do celów komercyjnych, szczególnie w branży kosmetycznej, pozyskuje się go drogą syntetyczną.
Ditlenek tytanu – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu dwutlenku tytanu na środowisko naturalne.
Czy Titanium Dioxide jest wegański?
Weganie to grupa ludzi, którzy nie tolerują w produktach, których używają, substancji pochodzenia zwierzęcego. Tyczy się to żywności, ale również produktów kosmetycznych. Dwutlenek tytanu spełnia te normy, jest w 100% wegańskim minerałem.
Ciekawostki – Titanium Dioxide należy do grupy dodatków E171
Dwutlenek tytanu był wprowadzony jako dodatek do pożywienia pod kodem E171. W Polsce, od 2020 r., ze względu na niewystarczającą liczbę badań, które potwierdziłyby bezpieczeństwo spożywanego Titanium Dioxide, zabroniono go używać w tym celu. Stosuje się go w wielu nowych technologiach takich jak np. kolektory słoneczne.
Bibliografia:
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/titanium-dioxide
https://incibeauty.com/en/ingredients/9576-titanium-dioxide