Welony, mimo upływającego czasu i malejącego znaczenia ich symboliki, nadal mają ogromne znaczenie. Dlaczego? Budzą jednoznaczne skojarzenia z tym jedynym w swoim rodzaju i wyjątkowym dniem ślubu i są jednym z najważniejszych atrybutów panny młodej. Są dla niej zarezerwowane, na wyłączność. Jak wybrać welon, który będzie pasował do sukni i spełni wszystkie oczekiwania? Na to pytanie postaramy się satysfakcjonująco odpowiedzieć w naszym tekście. Jeśli zbliża się twój ślub, jest to wręcz lektura obowiązkowa!
Symbolika welonów przez lata – co się zmieniło?
Setki lat temu sądzono, że welon pełni funkcję bariery między panną młodą a złymi duchami i demonami. Było to na tyle ważne, że stawał się on dla przyszłej mężatki obowiązkowy. Z biegiem czasu przestano wierzyć w demony i zmieniło się także znaczenie welonu. Stał się symbolem niewinności i cnoty. Zakrywał twarz panny młodej aż do momentu zawarcia małżeństwa.
Współczesna rola welonu i różne przesądy z nim związane
Powstały też liczne przesądy na temat welonów. Pecha przynosi potknięcie się o welon, natomiast poprawiać go powinny druhny lub świadkowa, ponieważ panna młoda nie może spoglądać za siebie. Obecnie nie nadaje mu się już ukrytych znaczeń, nie stracił jednak na wartości, a narzucanie welonu na twarz ma swój niezaprzeczalny urok.
Welon ślubny krótki czy może welon długi? Rodzaje welonów
Oto najpopularniejsze rodzaje welonów:
- krótki;
- półdługi;
- długi;
- kościelny.
Bardzo uniwersalny jest welon krótki. Pasuje do włosów krótkich i długich, a także do wielu rodzajów sukien. Występuje często wraz z zasłaniającym twarz woalem. Kolejnym rodzajem jest welon półdługi. Sięga pannie młodej do łokci i będzie bezpieczną opcją, kiedy wahasz się co do wyboru długości. Długi welon ślubny natomiast zwykle sięga do bioder i optycznie wysmukla sylwetkę. Niestety, nie pasuje do sukien kończących się w okolicach kolan. Welon kościelny jest najdłuższym z tutaj wymienionych i delikatnie sunie po podłodze.
Najważniejsze kwestie przy wyborze welonu
Jedną z najważniejszych spraw, które trzeba wziąć pod uwagę, jest kolor. Barwa, a także faktura welonu powinna być dobrana do koloru sukni ślubnej. Musisz więc zdecydować się na biel, kość słoniową lub inny wybrany odcień. Drugą sprawą jest styl. Do sukienki w kształcie litery A lub takiej w stylu księżniczki będzie pasował welon krótki lub półdługi. Natomiast z sukniami klasycznymi i prostymi najlepiej będzie wyglądał długi welon ślubny lub kościelny. Ważne jest także wkomponowanie welonu we włosy. Jeśli chcesz wyeksponować fryzurę, warto zastanowić się nad welonem, który upniesz poniżej uczesania.
Welon – cena
Każdy welon należy oceniać oddzielnie. Najtańsze w salonach mogą kosztować nawet 50 złotych. Jednak jeśli zdecydujesz się na welon kościelny, możesz zapłacić aż trzy razy więcej niż za krótki lub półdługi. Gdyby jednak tworzyć bogato zdobiony welon na zamówienie, jego cena adekwatnie rośnie nawet do kilkuset złotych. Oczywiście ma to odniesienie jedynie do welonów nowych. Urok, czasem nawet większy, posiadają te, które już komuś do ślubu służyły.
Jaki welon wybrać i o czym pamiętać?
Welon na ślub, jeśli tak zdecydujesz, będzie ci towarzyszył przez cały wieczór. Gdy tak będzie, lepiej wybrać taki, który nie będzie przeszkadzał ani krępował ruchów. Wielowarstwowy welon jest dobrym wyborem, jeśli chcesz, aby to pan młody odsłonił go przy ołtarzu. Bardzo ważne jest, aby nigdy nie prasować tego delikatnego elementu twojej garderoby. Łatwo może ulec nieodwracalnym zniszczeniom. Ponadto, nie kupuj welonu, zanim go nie sprawdzisz na sobie. Zawsze przed zakupem bezpiecznie będzie przymierzyć go z suknią ślubną.
Niezależnie od tego, jak wiele różnych porad na temat welonów ci przedstawimy, najważniejsze zawsze będzie twoje zdanie i poczucie estetyki. Podstawą ma być twoje dobre samopoczucie i komfort. Wybierz taki welon, który będzie pasował do sukni i się z nią komponował.