Zmarszczki nad ustami, bardzo często nazywane zmarszczkami palacza. Mogą powstawać nawet niezależnie od wieku. Już nawet osoby przed 30. rokiem życia posiadają niezbyt estetyczne, pionowe rysy nad górną wargą, jednak wbrew nazwie, nie zawsze są one wywołane przez palenie papierosów. Przekonaj się, co jeszcze może powodować zmarszczki wokół ust i czy są jakieś sprawdzone sposoby na pozbycie się ich raz na zawsze.
Zmarszczka palacza – jak wygląda?
Usta palacza posiadają niewielkie, pionowe zmarszczki. Przeważnie pojawiają się one nad górną wargą i często uprzykrzają swoją obecnością życie niejednej osobie. Niekiedy nazywa się je także kodem kreskowym, ponieważ, rzeczywiście pionowe wgłębienia w skórze nierzadko łudząco go przypominają.
Dlaczego zmarszczki palacza są tak nielubiane?
Większość osób, które posiadają zmarszczki palacza nie lubi ich i za wszelką cenę stara się ich pozbyć. Dlaczego tak jest?
Powodem może być fakt, że zmarszczki wokół ust dość mocno postarzają. Zazwyczaj powstają w związku z naturalnym procesem starzenia się skóry. Zdarza się jednak, że w wyniku wielu czynników i działań podejmowanych na co dzień, zmarszczki wokół ust mogą powstać bardzo wcześnie. Niekiedy, zwłaszcza w przypadku osób zaniedbujących swoje zdrowie, zmarszczki palacza mogą pojawić się zanim skończysz 30 lat.
Zmarszczki wokół ust – jak powstają?
Zmarszczki palacza powstają w wyniku pracy tzw. mięśnia okrężnego ust. Kiedy napinanie mięśnia następuje zbyt często, skóra może wiotczeć szybciej i tworzyć bruzdy. Chociaż początkowo wgłębienia w skórze mają formę zmarszczek mimicznych, z czasem mogą stać się zmarszczkami statycznymi. Brudy wokół ust pojawiają się dość wcześnie, jednak kiedy to nastąpi i jak będą się prezentować, bardzo często zależy od predyspozycji genetycznych. Niestety wiele działań podejmowanych na co dzień może skutkować szybszym wystąpieniem ich na skórze.
Co powoduje zmarszczki palacza?
Nazwa „zmarszczki palacza” wynika z faktu, że osoby palące nałogowo są szczególnie narażone na ich powstawanie. Przede wszystkim podczas zaciągania się papierosem usta układają się w specyficzny „dzióbek”. Ponadto substancje, które wnikają do organizmu z dymem, hamują proces regeneracji skóry oraz znacząco ją wysuszają.
Nie tylko jednak u palaczy tworzą się specyficzne kreski nad górną wargą. Czynniki, które przyspieszają proces tworzenia się zmarszczek, można podzielić na takie, które nadwyrężają mięsień okrężny ust oraz te, które związane są brakiem należytej pielęgnacji organizmu. Do pierwszej grupy można zaliczyć takie czynniki, jak:
- częste żucie gumy;
- picie przez słomkę;
- picie z butelki;
- zbyt częste układanie ust w dzióbek, przygryzanie wargi.
Do innych powodów, dla których na skórze tworzą się zmarszczki palacza, można zaliczyć:
- brak odpowiednio zbilansowanej diety;
- zbyt częste lub nadmierne opalanie skóry;
- dobór nieodpowiednich kosmetyków;
- niewystarczające nawodnienie organizmu.
Powiedzenie głosi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Tak samo jest w przypadku zmarszczek palacza. Dużo łatwiejsze jest zerwanie z pewnymi przyzwyczajeniami i nałogami niż walka z powstałymi już bruzdami – choć, oczywiście i na to są sposoby.
Jak zlikwidować zmarszczki wokół ust?
Większość osób, widząc u siebie pionowe kreski nad górną wargą, zastanawia się, jakie są sposoby na pozbycie się ich. Jeżeli mimo unikania powyższych działań, zmarszczki palacza się pojawiły, można spróbować je zlikwidować. Są na to różnorodne sposoby – zarówno te wymagające wizyty w gabinecie medycyny estetycznej, jak i te, dla których nie trzeba opuszczać domu.
Kosmetyki na zmarszczki palacza
Wiele z dostępnych powszechnie kosmetyków może pomóc przeciwdziałać zmarszczkom palacza oraz wygładzić te powstałe. Składniki, za którymi warto się rozglądać w kremach przeciwzmarszczkowych, to m.in.:
- koenzym Q10;
- kwas hialuronowy;
- witamina C;
- kolagen.
Polecanym rozwiązaniem, które pozwala uniknąć zmarszczek palacza, jest codzienne stosowanie kremów z filtrem SPF. Pozwalają one chronić skórę przed przedwczesnym starzeniem się skóry, jej nadmiernym wysuszaniem się oraz zmarszczkami – także tymi wokół ust.
Domowe sposoby na zmarszczki palacza
Domowe maseczki na zmarszczki palacza
Stosowanie kosmetyków wysokiej jakości oraz kremów z filtrem SPF to dobry sposób na pozbycie się zmarszczek. Jeżeli jednak poszukujesz dodatkowych sposobów, możesz spróbować wykonać specjalną, naturalną maseczkę w zaciszu domu. Polecane są zwłaszcza te mocno nawilżające – za ich pomocą skóra staje się napięta i widocznie uelastyczniona.
Mocno nawilżająca i jednocześnie naturalna jest maseczka z banana, jogurtu i awokado. Zawiera ona różnorodne witaminy i mikroelementy, a ponadto świetnie sprawdzi się w przypadku wczesnych oznak starzenia się skóry:
- Przygotuj pół awokado, dwie łyżki jogurtu oraz banana.
- Wymieszaj wszystkie składniki razem, tak, aby utworzyły gładką masę.
- Nałóż gotową maseczkę na umytą skórę twarzy.
- Po ok. 15 minutach zmyj.
Inna maseczka zawiera w sobie śmietankę oraz miód. Działa nie tylko nawilżająco, ale dzięki dodatkowi miodu posiada także działanie kojące i przyspieszające gojenie ran:
- Przygotuj dwie łyżki miodu i dwie łyżki śmietanki.
- Dokładnie wymieszaj składniki ze sobą.
- Nałóż na oczyszczoną skórę twarzy i pozostaw na 10 minut.
- Po określonym czasie zmyj dokładnie maseczkę.
Owocem, który można wykorzystać do zrobienia maseczki nawilżającej, jest także mango:
- Rozgnieć mango na gładką masę.
- Jeżeli masz ochotę, dodaj odrobiny śmietany lub miodu.
- Nałóż maseczkę na twarz i pozostaw na ok. 10 minut.
- Zmyj dokładnie maseczkę.
Ćwiczenia redukujące zmarszczki palacza
Mięśnie, aby pozostawać w dobrej kondycji, potrzebują odpowiedniego treningu. Nie inaczej ma się sprawa z mięśniem okrężnym ust. Wykonywanie regularnie ćwiczeń może zapobiegać zmarszczkom palacza, a także pomóc w pozbyciu się ich. Do przykładowych ćwiczeń na zmarszczki wokół ust można zaliczyć:
- głośne wypowiadanie samogłosek – na wypowiadanie A, E, I, O, U głośno i wyraźnie, należy poświęcić zaledwie kilkanaście sekund w ciągu całego treningu;
- zaciskanie warg – mocne zaciśnięcie warg tak, aby nie było ich widać na zewnątrz, pozwala rozciągać zmarszczki palacza. Ćwiczenie powinno trwać sekundę, należy wykonać ok. 15 serii powtórzeniowych;
- wysuwanie szczęki – żuchwę należy wysunąć najdalej, jak to tylko możliwe. Zatrzymać się w tej pozycji na chwilę, po czym rozluźnić szczękę. Ćwiczenie warto powtórzyć ok. 10 razy.
Ćwiczenia przyniosą efekty tylko wtedy, gdy będą wykonywane regularnie, przez co najmniej 3 minuty. Warto ćwiczyć mniej więcej co drugi dzień. Dzięki treningowi usprawnia się mikrokrążenie, następuje ujędrnienie oraz dotlenienie skóry, a ponadto następuje wymodelowanie kształtu twarzy.
Zmarszczki palacza – zabiegi
Najskuteczniejsze zabiegi na zmarszczki palacza to te, które zostają przeprowadzone przez specjalistów w gabinetach medycyny estetycznej. Przed poddaniem się im, przeważnie należy zasięgnąć opinii osoby, która będzie przeprowadzała zabieg. Będzie ona w stanie stwierdzić, który sposób na pozbycie się bruzd jest najodpowiedniejszy w danym przypadku.
Botoks
Zazwyczaj na zmarszczki palacza zaleca się wstrzykiwanie toksyny botulinowej, czyli popularnego botoksu. To bezbolesna i dość szybka procedura, która nie wymaga długich przygotowań ani skomplikowanej czy bolesnej rekonwalescencji. Toksyna botulinowa blokuje połączenia nerwów i mięśni mimicznych, co powoduje rozluźnienie skóry i w efekcie – znaczne wygładzenie się zmarszczek palacza.
Kwas hialuronowy
Zmniejszenie zmarszczek palacza jest możliwe także poprzez wstrzyknięcie w nie kwasu hialuronowego. Dzięki temu skóra staje się nawilżona, odżywiona, a zmarszczki stają się o wiele mniej widoczne.
Laser Fotona
Terapia laserem Fotona to kolejny sposób na pozbycie się zmarszczek wokół ust. Dwie długości fal promieniowania laserowego wykorzystywane w zabiegu pozwalają na efekt odmłodzenia skóry. Laser stymuluje proces regeneracji, dzięki czemu zmarszczki palacza zostają widocznie wygładzone.