Znak recyklingu umieszczany jest zazwyczaj na dole opakowania, pod składnikami danego produktu i sposobem jego zastosowania. Znak ten może przybierać różne symbole. Każdy z nich dotyczy innej informacji. Umiejętność ich prawidłowego odczytywania jest niezwykle ważna, gdyż pozwala w prawidłowy sposób dokonać segregacji opakowania, w sposób zgodny z zaleceniami. Dzięki obecności symboli recyklingu na opakowaniu produktu jego użytkownik nie musi zastanawiać się do którego pojemnika na odpady należy go wyrzucić, ani nad tym czy ten, który został przez niego wybrany jest tym prawidłowym. To bardzo istotna umiejętność, która w bezpośredni sposób przyczynia się do ochrony środowiska. Warto więc ją rozwijać.
Znaczek recykling i jego znaczenie
Oznaczenia recyklingu dla wielu osób wydają się być zupełnie niepotrzebnym dodatkiem na opakowaniach, na który nie warto zwracać uwagę. To duży błąd, bowiem symbole recyklingu pomimo swoich niewielkich rozmiarów mają wielką moc. Wystarczy tylko nauczyć się je odczytywać we właściwy sposób. Przyglądając im się nieco bliżej można bez trudu zauważyć różnice w ich wyglądzie. Każdy z owych symboli oznacza bowiem inną informację na temat opakowania produktu lub jego poszczególnych elementów. Poznanie ich znaczenia pozwala na świadomą segregację śmieci, tak ważną w kontekście ochrony środowiska naturalnego.
Symbol recyklingu na opakowaniu – co oznacza?
Oznaczenia na opakowaniach dotyczące rodzaju materiału z którego zostały one wykonane są wskazówką, do którego pojemnika na odpady powinno trafić tuba, słoiczek lub kartonik. Do tych najczęściej występujących należą m.in.:
· Wstęga Möbiusa – to międzynarodowy znak recyklingu, który oznacza, że opakowanie na którym się znajduje może zostać poddane recyklingowi w kraju w którym został zakupiony dany produkt.
· Opakowanie wielokrotnego użytku – znak ten ma symbol dwóch strzałek skierowanych w przeciwnych kierunkach. Obowiązuje wyłącznie na terenie Polski. Najczęściej jest umieszczany na szklanych butelkach, podlegających zwrotowi.
· Opakowanie kompostowalne – oznaczenie to z charakterystycznym piktogramem na którym umieszczona została roślina owinięta wstęgą umieszcza się na opakowaniach, które kompostowane w warunkach przemysłowych ulegają rozkładowi. Do ich produkcji najczęściej wykorzystuje się skrobię.
· Symbole dotyczące rodzaju materiału wykorzystanego do produkcji danego opakowania – to charakterystyczne trzy strzałki tworzące znak trójkąta w którym znajdują się cyfry, pod nimi zaś opisy. Dotyczy takich surowców jak tworzywa sztuczne (PET 01, HDPE 02, PVC 03, LDPE 04, PP 05, PS 06, OTHER 07), papier (PAP 20, PAP 21, PAP 22), kompozyt (84,87,90), metale (FE 40, ALU 41).
Również na szkle umieszczane są różne oznaczenia informujące o jego kolorze i grubości. Są to kolejno:
· 70 – szkło bezbarwne;
· 71 – szkło zielone;
· 72 – szkło brązowe.
Ponadto na opakowaniach bardzo często umieszczany znak przedstawiający sylwetkę osoby wrzucającej śmieci do kosza, którym ma zachęcać do wyrzucania śmieci do specjalnych pojemników przeznaczonych do tego celu, co ma na celu ochronę środowiska przed zanieczyszczeniami.
Znak recyklingu oraz różne symbole z nim związane dostarczają informacji na temat tego z czego zostało wyprodukowane dane opakowanie i gdzie należy je umieścić po zużyciu produktu w nim umieszczonego. Pełnią więc niezwykle istotną rolę w zakresie ochrony środowiska.