Większości z nas zależy na zadbanych i zdrowych włosach. Niektórzy mają to szczęście i nie muszą się zbyt trudzić, aby osiągnąć taki efekt. Może się wydawać, że to rezultat skutecznej pielęgnacji zewnętrznej. Tymczasem wiele zależy także od tego, jakie substancje dostarczysz organizmowi. Biotyna na włosy to składnik, który skutecznie poprawia ich kondycję. Zanim włączysz ją do swojej diety, zapoznaj się z niezbędnymi informacjami na jej temat. Sprawdź, w jakiej formie możesz ją przyjmować i które naturalne produkty ją zawierają. Przeczytaj!
Dlaczego włosy wypadają i jak zaradzi temu biotyna?
To, że twoje włosy wypadają, jest zupełnie normalne. Pewne procesy czasami budzą niepokój, ale zachodzą w organizmie naturalnie. Dziennie człowiek traci około 150 kosmyków.
Do najczęstszych przyczyn nadmiernego wypadania włosów możemy zaliczyć:
- schorzenia układu hormonalnego;
- nieprawidłową dietę ubogą w składniki odżywcze;
- duże niedobory;
- nieodpowiedni tryb życia;
- przewlekły stres;
- przebyte operacje;
- stałe infekcje z towarzyszącą gorączką;
- narkozę;
- stan po ciąży;
- czasowe wypadanie włosów (związane np. z porą roku).
Biotyna na włosy – jak może pomóc?
Biotynę na włosy warto przyjmować wówczas, gdy ich stan pogorszył się na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji. Czasem jest ona bowiem zupełnie niedostosowana do stanu skóry głowy. Wiele kosmetyków używanych w tym obszarze zawiera silnie wysuszający alkohol np. Alcohol Denat. Stają się one czasem przyczyną wypadania włosów. Nie pomagają także detergenty stosowane często codziennie podczas mycia tj. SLS.
Biotyna na włosy – co to takiego?
Składnik ten może ukrywać się pod kilkoma nazwami – także jako witamina H lub B7. Należy do rozpuszczalnych w wodzie. Biotyna zbudowana jest z dwóch charakterystycznych pierścieni, a swoim wyglądem przypomina biały proszek lub krystaliczne granulki. Biotyna na włosy służy nie tylko im, ponieważ niezbędna do przeprowadzenia wielu reakcji w organizmie człowieka. Co ciekawe, niewielkie ilości biotyny są naturalnie produkowane w ludzkich jelitach. To sprawia, że trudno dopuścić do niedoboru witaminy H.
Dlaczego biotyna jest istotna nie tylko dla włosów?
W organizmie człowieka cały czas dochodzi do wielu procesów, ale niewiele osób się nad tym zastanawia. Czerwona lampka zapala się dopiero wówczas, gdy zaczyna się dziać coś złego i budzi niepokój. Biotyna jest koenzymem niezbędnym dla wielu enzymów. Bez jej odpowiedniej ilości enzymy te nie mogą zostać uruchomione, co oznacza, że proces biochemiczny zostaje zaburzony. Biotyna na włosy również wpływa bardzo korzystnie, a jej odpowiednie stężenie przekłada się na zdrowy i piękny wygląd fryzury.
Biotyna na włosy – czy tylko?
To prawda, że biotyna na włosy, skórę i paznokcie stosowana jest najczęściej. Warto jednak poznać jej inne właściwości.
- jest obecna podczas procesu syntezy wielu kwasów tłuszczowych. Kwasy tłuszczowe to takie struktury, które występują m.in. w komórkach, budując ich błony. Inną ich funkcją jest przekaz informacji w układzie hormonalnym. Są także niezbędnym źródłem energii;
- zapobiega powstawaniu stanów zapalnych o różnym podłożu;
- uczestniczy w cyklu Krebsa;
- wpływa na prawidłowe gojenie się ran. Wraz z witaminą K, bierze udział w procesie krzepnięcia krwi;
- korzystnie reguluje pracę układu nerwowego;
- dba o poprawny poziom glukozy we krwi;
- pozytywnie wpływa na stan skóry, paznokci i włosów. Zawiera m.in. siarkę, która wspomaga takie efekty.
Biotyna – czy niedobór jest możliwy?
Jak wiadomo, witaminy nie są syntetyzowane przez człowieka. Muszą zostać dostarczone np. wraz z pożywieniem. Jednak wspomnieliśmy już, że tym przypadku jest nieco inaczej. Niewielkie ilości biotyny są produkowane przez jelita. Czasami to nie wystarcza, jednak trudno mówić tutaj o dużych niedoborach.
Może jednak dojść do sytuacji, kiedy witaminy H jest za mało. Dzieje się tak, gdy dochodzi do schorzeń jelit o różnym podłożu. Długie stosowanie antybiotyków, niosące za sobą ryzyko niszczenia korzystnej flory bakteryjnej, także nie jest tutaj obojętne.
Kiedy nie stosować biotyny – przeciwwskazania
Nie ma szczególnych przeciwwskazań do stosowania biotyny na włosy. W lekach i suplementach diety występuje ona wraz z innymi składnikami aktywnymi i pomocniczymi. Najlepiej wszelkie informacje zaczerpnąć z ulotki. Producenci są bowiem zobowiązani do umieszczenia informacji o przeciwwskazaniach.
Okres ciąży i karmienia piersią jest jednak szczególną, ponieważ biotyna przenika do mleka matki. Zanim zastosujesz na własną rękę suplementy lub leki, które ją zawierają, skonsultuj się z lekarzem.
W jakich produktach szukać biotyny?
Najlepszą formą stosowania biotyny na włosy jest oczywiście przyjmowanie jej w pożywieniu. Można ją znaleźć w:
- wątróbce;
- soi;
- migdałach;
- niektórych rybach (np. sardynkach);
- jajkach na twardo (żółtko);
- szpinaku;
- marchewce.
Biotyna na włosy w tabletkach
Jaka jest inna forma biotyny na włosy? Tabletki, które mają ją w składzie, mogą być zarówno lekami, jak i suplementami diety. W produktach leczniczych jej stężenie jest większe i osiąga nawet do 5 mg. Co jasne, suplementy zawierają jej mniej. Zwykle jest dodawana do preparatów skierowanych na wypadanie włosów i wzmocnienie paznokci – wraz z innymi związkami aktywnymi.
Biotyna na włosy w produktach do pielęgnacji
Biotyna na wypadanie włosów stosowana jest we wszelkich preparatach pielęgnacyjnych – tych bardziej specjalistycznych (trychologicznych) oraz powszechnie dostępnych w drogeriach. Należą do nich:
- odżywki;
- maski;
- preparaty do miejscowej aplikacji na owłosioną skórę głowy.
Biotyna na wypadanie włosów
Jak wspomnieliśmy, biotyna na na wypadanie włosów powinna okazać się skuteczna. Zawiera siarkę, a ta z kolei jest budulcem łusek włosa (keratynowych blaszek). Wszelkie reakcje, w których uczestniczy, mają wpływ na ograniczenie wypadania włosów. Suplementowanie jej jest więc świetnym sposobem, aby zatrzymać uporczywą i nadmierną ich utratę. Biotyna na porost włosów może przynieść też inne, dodatkowe efekty, czyli wzmocnione paznokcie i zdrowsza cera.
Biotyna na włosy – efekty
Jakie efekty daje stosowanie biotyny na włosy? Jak w przypadku każdej substancji, tak i tutaj ważna jest cierpliwość. Efekty mogą przyjść szybciej, ale często trzeba na nie poczekać. Przede wszystkim, warunkuje to preparat, jaki zastosujesz. Biotyna w formie tabletek będzie raczej skuteczniejsza od rozwiązań o działaniu miejscowym. Tabletki z biotyną na włosy warto stosować przez 3 miesiące – chyba, że sam producent lub lekarz zaleca inaczej.
Rezultat, jakiego możesz się spodziewać, to:
- zmniejszone lub całkowicie zahamowane wypadanie włosów (uzależnione od przyczyny);
- lepsza kondycji włosów – brak łamliwości i rozdwojonych końcówek;
- wzmocnione paznokcie i lepsza kondycja skóry;
- przyspieszenie porostu włosów – wysyp tzw. baby hair.
Biotyna na wypadanie włosów jest jedną ze skuteczniejszych substancji wykorzystywanych w lekach i suplementach. Co ważne, jest bezpieczna i nie ma ryzyka jej przedawkowania. Biotyna na włosy jest dość tania i łatwo dostępna. Możesz ją stosować w różnych formach. Włącz ją do diety i sprawdź suplementy, odżywki i maski. Efekt nie przyjdzie błyskawicznie, ale warto zaczekać!