Cellulit na brzuchu określany również mianem pomarańczowej skórki, przez wiele osób jest uważany za defekt estetyczny z którym należy walczyć. Jest prawdziwą zmorą większości kobiet. Przyczyn jego występowania jest wiele, podobnie jak sposobów walki z nim. I choć jest to walka trudna i długa, na szczęście wykorzystując odpowiednie metody, możliwa do wygrania. W walce z cellulitem należy działać kompleksowo. Wdrożenie zdrowej diety, często okazuje się być niewystarczające do tego, by pozbyć się cellulitu na dobre. Potrzebna jest również aktywność fizyczna, a także właściwa pielęgnacja skóry polegająca m.in. na masażach antycellulitowych.
Skąd się bierze cellulit na brzuchu?
Cellulit na brzuchu nie występuje co prawda tak często jak cellulit na udach czy pośladkach, jednak jest tak samo uciążliwym problemem dla jego posiadaczek. Mianem cellulitu lub skórki pomarańczowej określa się tkankę tłuszczową nagromadzoną tuż pod skórą, która przybiera postać grudek. Przyczyn powstawania cellulitu jest kilka. Często występują one jednocześnie. Wśród nich wymienia się:
- uwarunkowania genetyczne;
- niewłaściwą dietę;
- brak aktywności fizycznej.
Jak zwalczyć cellulit na brzuchu?
Ponieważ przyczyny powstawania cellulitu w głównej mierze dotyczą prowadzonego stylu życia, rozpoczynając walkę z nim, warto zacząć od przeanalizowania własnych nawyków. Zamiana ich na zdrowsze, powinna być pierwszym krokiem na drodze prowadzącej do poprawy wyglądu skóry. Dotyczy to przede wszystkim diety. Występowaniu cellulitu sprzyja spożywanie żywności wysoko przetworzonej, zwłaszcza typu fast food, dużych ilości tłustych produktów, a także tych, które zawierają cukry proste oraz słodkich napojów. Należy zrezygnować też z soli, gdyż zatrzymuje ona wodę w organizmie (tzw. cellulit wodny). W trosce o wygląd swojej skóry lepiej zrezygnować z fast foodów oraz wysoko przetworzonej żywności zastępując je zdrową, zbilansowaną dietą.
Zamiast wymienionych wyżej produktów do swojej diety należy włączyć produkty zawierające duże ilości błonnika, który przyspiesza przemianę materii, tym samym zapobiegając gromadzeniu się podskórnej tkanki tłuszczowej. Znaleźć wspomniany błonnik można na przykład w warzywach i owocach, w pełnowartościowych produktach zbożowych, a także nasionach roślin strączkowych. Ważne jest również nawadnianie organizmu. Dorosły człowiek powinien dziennie przyjmować ok 2 litrów płynów. Zapotrzebowanie jednak to wzrasta w okresie letnim, o czym należy pamiętać.
Aby skutecznie pozbyć się cellulitu, trzeba też zadbać o codzienną dawkę aktywności fizycznej. Siedzący tryb życia sprzyja bowiem powstawaniu komórek tłuszczowych. Spalanie tkanki tłuszczowej za pomocą ćwiczeń jest jedną z najskuteczniejszych metod walki z cellulitem. Regularne ćwiczenia nie tylko zmniejszają widoczność pomarańczowej skórki, ale też ujędrniają skórę i sprawiają, że wygląda ona zdecydowanie lepiej. Co więcej, ćwiczenia antycellulitowe nie tylko pomagają w walce z problemem, ale też zapobiegają ponownemu pojawieniu się cellulitu. Tego rodzaju ćwiczenia (np. brzuszki) można wykonać w domu.
Cellulit na brzuchu pomaga też zredukować odpowiednia pielęgnacja. Powinna być ona oparta na masażach, które:
pobudzają krążenie, wzmacniają ściany naczyń krwionośnych, usprawniają usuwanie toksyn z organizmu, wzmacniają mięśnie brzucha i uelastyczniają skórę na brzuchu. Do ich wykonania warto wykorzystać specjalną rękawicę do masażu. Aby usprawnić krążenie i poprawić kondycję skóry warto też przynajmniej raz w tygodniu wykonać peeling, np. peeling kawowy (kofeina pobudza krążenie). Ponadto należy stosować balsamy zawierające składniki ujędrniające, które poprawiają kondycję skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i elastyczną.
Cellulit na brzuchu, podobnie jak i ten który występuje na udach i pośladkach, jest przypadłością z którą zmaga się zdecydowana większość kobiet. Choć jest on defektem estetycznym i nie powoduje następstw zdrowotnych, bywa źródłem dużej frustracji. Dlatego warto z nim walczyć. Najlepiej domowymi sposobami. Zabiegi medycyny estetycznej należy traktować jako ewentualną alternatywę. Zamiast nich lepiej postawić na zdrową, zbilansowaną dietę, aktywność fizyczną oraz właściwą pielęgnację. Kompleksowe i systematycznie prowadzone działania pomagają zmniejszyć widoczność cellulitu na brzuchu, cellulitu na pośladkach i w każdej innej części ciała.