DMSO to substancja, która wykazuje właściwości lecznicze. Z tego powodu bardzo chętnie wykorzystywana jest przez zwolenników medycyny naturalnej. Okazuje się, że siarka ekstrahowana z DMSO zbawiennie działa na włosy. Czy jednak jest to bezpieczne? Przeczytaj nasz artykuł.
DMSO na włosy – co to jest?
DMSO to skrót nazwy chemicznej, która oznacza dimetylosulfotlenek (związek siarki organicznej). Jest to substancja pozyskiwana z miazgi drzewnej. Pewne ilości DMSO można znaleźć w spożywanych na co dzień produktach roślinnych. Pod wpływem tlenu płynne DMSO przekształca się w siarkę organiczną (MSM) o konsystencji proszku.
Jak działa DMSO na włosy?
Aby dowiedzieć się, jak DMSO może działać na włosy, należy przyjrzeć się roli siarki w budowie włosów i paznokci. Stanowi ona składnik mineralny kolagenu i keratyny – białek znajdujących się w skórze, włosach i paznokciach. Nic więc dziwnego, że niedobory siarki w organizmie objawiają się problemami z cerą, wypadaniem włosów i łamliwymi paznokciami.
DMSO na wypadanie włosów
W związku z powyższym kurację DMSO bardzo często wybierają osoby, które mają problem z łysieniem i nadmiernym wypadaniem włosów. Działanie związku siarki organicznej jest jednak na tyle szerokie, że poza wzmocnieniem włosów i redukcją ich wypadania można liczyć na pozbycie się zmian trądzikowych i spowolnienie procesów starzenia.
Jak stosować DMSO na włosy?
DMSO jest bardzo silną substancją, dlatego decyzja o jej zastosowaniu, niezależnie od przyczyny, powinna być podjęta indywidualnie oraz poparta specjalistyczną wiedzą. Jako że preparat ten dostępny jest w bardzo wysokich stężeniach, jego stosowanie możliwe jest wyłącznie po uprzednim rozcieńczeniu.
Znane są dwie formy przyjmowania DMSO: zewnętrznie oraz doustnie i w każdym przypadku niezbędne jest jego rozcieńczenie. Ponadto, aby nie narazić się na żadne niebezpieczeństwo związane ze stosowaniem DMSO, niezbędne jest właściwe dawkowanie preparatu. Określa się je na podstawie wagi oraz innych indywidualnych predyspozycji.
Preparaty z DMSO
Obecnie pojawia się coraz więcej preparatów z DMSO. Są to m.in. żele, płyny, a także siarka organiczna pozyskana z dimetylosulfotlenku w postaci suplementu diety. Sposób stosowania preparatów może być całkowicie różny. Należy zapoznać się z treścią ulotki producenta, a w razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady lekarza lub wykwalifikowanego naturopaty.
DMSO – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania DMSO to:
- ciąża i karmienie piersią;
- otwarte rany;
- astma;
- cukrzyca;
- choroby nerek;
- choroby wątroby;
- alergie.
W razie wątpliwości co do zaistnienia przeciwwskazań należy skonsultować się z lekarzem.
Skutki uboczne stosowania DMSO na włosy
Stosowanie DMSO może wiązać się z wystąpieniem pewnych skutków ubocznych. Należą do nich:
- podrażnienie skóry;
- dolegliwości ze strony układu pokarmowego;
- bóle i zawroty głowy.
Oprócz powyższych mogą pojawić się również reakcje alergiczne. Z tego powodu przed zastosowaniem preparatu należy wykonać próbę uczuleniową, smarując niewielką ilością rozcieńczonego w czystej wodzie DMSO czystą i suchą skórę zgięcia łokcia.
Bezpieczne stosowanie DMSO jest możliwe, o ile jego stężenie jest niewielkie. W odwrotnej sytuacji taka kuracja może być szkodliwa. Jeśli nie posiadasz odpowiedniej wiedzy do zastosowania tej substancji, skonsultuj się z medykiem. W przypadku lekkiego wypadania włosów stosowanie gotowych szamponów lub odżywek z siarką organiczną może być wystarczające. Takie produkty bez problemu znajdziesz w drogeriach.