Trudno wyobrazić sobie koloryzację bez takiego produktu, jak rozjaśniacz do włosów. Pozwala on uzyskać kolor jaśniejszy nawet o kilka tonów. Jednak tak intensywne działanie nie przechodzi bez echa. Wokół preparatu pojawiło się sporo wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa jego stosowania. Czy słusznie? Postaramy się to sprawdzić i podpowiemy, jak uzyskać upragniony blond. Przeczytaj nasz poradnik o rozjaśniaczach do włosów!
Dobry rozjaśniacz do włosów, czyli jaki?
Rozjaśniacze do włosów to temat bardzo obszerny. Dostępnych jest bowiem wiele produktów – tańszych i droższych, mniej lub bardziej profesjonalnych. Nic dziwnego, że bez fryzjerskiego doświadczenia trudno jest wybrać dobry rozjaśniacz do włosów.
Najważniejsze jest jednak to, aby preparat był bezpieczny, dlatego też jeszcze bardziej istotne jest jego prawidłowe stosowanie.
Rozjaśniacze do włosów – rodzaje
Możemy wyróżnić kilka rodzajów rozjaśniaczy o różnej konsystencji, które dają odmienny efekt. Najczęściej spotykane to:
- proszek rozjaśniający – najbardziej popularny tego typu produkt;
- krem;
- spray;
- serum;
- szampon;
- olejek.
Jaki rozjaśniacz najmniej niszczy włosy?
Każdy produkt rozjaśniający będzie miał mniejszy lub większy wpływ na kondycję włosów. Najbezpieczniejszy rozjaśniacz do włosów to taki, który działa najbardziej delikatnie i zapewnia lekki efekt pojaśnienia. Są to preparaty rozjaśniające włosy o 1-2 tony i należą do nich np. szampon, spray, serum itp. Jeśli jednak zależy ci na intensywnej zmianie koloru, wybierz klasyczny rozjaśniacz bez amoniaku, który zawiera substancje odżywcze.
Najlepszy rozjaśniacz do włosów i jego cechy
Jeśli mowa o najlepszym tego typu produkcie, w pierwszej kolejności przychodzi na myśl rozjaśniacz fryzjerski. W końcu sięgają po niego największe autorytety w dziedzinie pielęgnacji fryzur. Czy warto kupić taki rozjaśniacz na użytek domowy? Odpowiedź nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Najlepiej dokładnie sprawdzić opinie o produkcie, który chcesz kupić. Warto też skonsultować się z obsługą hurtowni kosmetycznej lub z zaufanym fryzjerem. Niektóre rozjaśniacze do włosów przeznaczone są wyłącznie dla profesjonalistów.
Musisz wiedzieć, jak często będziesz używać rozjaśniacza fryzjerskiego
Warto mieć również na uwadze to, że rozjaśniacze fryzjerskie występują najczęściej w dużych opakowaniach. Trudno jest je samodzielnie zużyć, jeśli rzadko rozjaśnia się włosy. Cena jest oczywiście adekwatnie wyższa, dlatego przed zakupem dobrze jest rozważyć, w jakim celu jest ci potrzebny rozjaśniacz. Czy wykonasz z jego pomocą refleksy, czy będziesz na przykład regularnie rozjaśniać odrosty?
Dobry rozjaśniacz drogeryjny
Wybierając najlepszy rozjaśniacz do włosów, warto wziąć pod uwagę również produkty drogeryjne. Są one równie skuteczne i przeznaczone właśnie do użytku domowego. Czym się kierować, szukając dobrego rozjaśniacza w drogerii? Musisz oczywiście sugerować się jego składem. Bardzo korzystna będzie więc obecność składników odżywczych i nawilżających. Najlepiej, aby produkt nie zawierał amoniaku. Tutaj również możesz wspomóc się opiniami użytkowniczek. Z pewnością znajdziesz w internecie potrzebne informacje na temat każdego produktu, jaki wpadnie ci w ręce.
Rozjaśniacze do włosów ciemnych
Rozjaśnianie włosów ciemnych nie jest łatwym zabiegiem. Inaczej rozjaśniają się włosy naturalnie ciemne, a inaczej te przyciemniane farbą. Często bowiem zdarza się, że trudno jest uzyskać pożądany kolor. Najlepiej więc, aby pomógł ci specjalista w profesjonalnym salonie fryzjerskim.
Rozjaśniacz do włosów ciemnych nie działa błyskawicznie
Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem od próby uzyskania pożądanego efektu w czasie jednej koloryzacji będzie powtórne użycie rozjaśniacza do włosów po jakimś czasie. Jeśli chcesz zejść z ciemnych włosów do blondu, musisz robić to stopniowo i liczyć się z tym, że na upragniony rezultat trzeba będzie poczekać. Warto uzbroić się w cierpliwość, gdyż nawet najpiękniejszy blond nie będzie się dobrze prezentował, jeśli włosy zostaną zniszczone.
Rozjaśniacz a jasne refleksy na ciemnych włosach
Jeśli masz ciemne włosy i chcesz je rozjaśnić, masz jeszcze inną opcję. Zamiast farbować ich całość możesz również wybrać delikatne refleksy. Intensywność koloryzacji można dopasować do swoich preferencji, na przykład wykorzystując technikę ombre, flamboyage itp. Taka koloryzacja będzie dla włosów delikatniejsza, a twarz stanie się rozpromieniona.
Jak bezpiecznie stosować rozjaśniacz do włosów?
Pamiętaj, że stosowanie rozjaśniacza do włosów to bardzo radykalny sposób koloryzacji. Użycie preparatu rozjaśniającego nie zawsze jest konieczne. Często pożądany efekt można uzyskać, stosując farbę rozjaśniającą. Jeśli jednak czujesz się na siłach, by samodzielnie rozjaśnić włosy, przestrzegaj zaleceń producenta wybranego przez ciebie rozjaśniacza. Pomocna może być również dla ciebie nasza instrukcja dotycząca bezpiecznego stosowania tego preparatu.
- Zanim wykonasz zabieg, przeprowadź próbę uczuleniową na 48 godzin przed rozjaśnianiem. W tym celu zmieszaj odrobinę rozjaśniacza z aktywatorem i nałóż na skórę w miejscu zgięcia łokcia. Pozostaw mieszankę na kilka minut i zmyj ją ze skóry. Jeśli w tym czasie wystąpiło silne swędzenie lub zaczerwienienie, możesz mieć alergię na któryś ze składników rozjaśniacza do włosów.
- Przeczytaj dokładnie instrukcję stworzoną przez producenta rozjaśniacza i przygotuj potrzebne akcesoria.
- Zabezpiecz ubranie i miejsce, w którym wykonasz zabieg.
- Dokładnie rozczesz włosy. Jeśli rozjaśniasz poszczególne pasma, przygotuj je wcześniej, wyciągając je na czepku lub separując resztę włosów.
- Zabieg przeprowadź w rękawiczkach jednorazowych.
- Połącz krem lub proszek do rozjaśniania włosów z oksydantem o stężeniu maksymalnie do 6%. Pamiętaj o zastosowaniu określonych przez producenta proporcji. To bardzo ważne.
- Jeśli używasz produktu o innej konsystencji, stosuj się do zaleceń producenta.
- Mieszanka powinna mieć jednolitą konsystencję, bez grudek.
- Nałóż powstały krem na suche, nieumyte włosy, ale nie na skórę głowy.
- Pozostaw rozjaśniacz na włosach przez maksymalnie 45 minut, chyba że producent zaleca inaczej. Przez cały ten czas kontroluj przebieg rozjaśniania.
- Po upływie trzech kwadransów dokładnie umyj włosy. Zastosuj odżywkę.
Jak dbać o włosy rozjaśniane?
Nawet najlepsze rozjaśniacze do włosów mają wpływ na ich kondycję, dlatego pielęgnacja po zabiegu jest szczególnie ważna. Oto nasze wskazówki, co robić po zastosowaniu rozjaśniacza do włosów:
- Zadbaj o odpowiednie nawilżenie i natłuszczenie włosów.
- Stosuj delikatne szampony i odżywki.
- Po rozjaśnianiu zrezygnuj na jakiś czas z suszarki, prostownicy i lokówki.
- Pozwól odpocząć włosom od farbowania na przynajmniej 3 miesiące.
- Sprawdź, jakie zabiegi pielęgnacyjne sprawdzają się dla twoich włosów. Być może jest to olejowanie?
Pielęgnacja włosów rozjaśnianych to przede wszystkim łagodne ich traktowanie. Jeśli w ten sposób podejdziesz do czynności, które na co dzień wykonujesz, twoje włosy z pewnością odwdzięczą się pięknym i zdrowym wyglądem.
Tonowanie rozjaśnianych włosów
Nawet najbardziej profesjonalny rozjaśniacz do włosów stosowany jest jedynie w celu wytrawienia pigmentu. Oznacza to, że kolor po rozjaśnianiu może pozostawiać wiele do życzenia. Trzeba mu bowiem nadać pożądany odcień. Do tego posłużą specjalne tonery do włosów. Mogą one ochłodzić blond lub sprawić, że będzie miał on ciepły odcień delikatnego beżu, a nawet różu. Wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać, dlatego zanim zdecydujesz się na użycie rozjaśniacza do włosów w domu, zwróć również uwagę na produkty tonujące.
Nie tylko rozjaśniacz fryzjerski, czyli domowe sposoby na rozjaśnienie włosów
Jeśli chcesz delikatnie rozjaśnić swoje włosy, nie musisz od razu sięgać po profesjonalne preparaty. W swojej kuchni znajdziesz kilka produktów, które nadadzą twoim włosom efekt muśniętych słońcem refleksów. Są to na przykład:
- miód – jako maska na włosy;
- sok z cytryny – dodany do ostatniego płukania;
- ocet jabłkowy – podobnie jak cytryna, dodany do ostatniego płukania (około 2 łyżki na litr wody);
- rumianek – w postaci naparu do płukania włosów.
Powyższe produkty nie tylko delikatnie rozjaśniają włosy, lecz również je odżywiają. Regularne ich stosowanie przyniesie efekty w postaci pięknego koloru i zdrowej kondycji włosów.
Rozjaśnianie włosów w domu – kto nie powinien tego robić?
Każdy, kto decyduje się na samodzielne stosowanie farb i rozjaśniacza do włosów w domu robi to na własną odpowiedzialność. Musisz pamiętać, że w tym drugim przypadku ryzyko jest nieco większe. Nieumiejętne rozjaśnianie włosów może doprowadzić nawet do ich wykruszenia. Jeśli nie czujesz się na siłach, udaj się do profesjonalnego fryzjera. Z całą pewnością na własną rękę nie powinny samodzielnie wykonywać tego zabiegu osoby o ciemnych lub wielokrotnie rozjaśnianych włosach. Zrezygnuj również wtedy, kiedy ich kondycja nie jest najlepsza. Przed koloryzacją spróbuj przez jakiś czas stosować intensywne wzmocnienie i zadbać o regenerację.
Ile kosztuje rozjaśnianie włosów u fryzjera?
Rozjaśniacz włosów może być używany na przykład do balejażu czy całościowej koloryzacji. W zależności od tego, jakiej długości są twoje włosy, a także lokalizacji salonu i wykorzystanych przez fryzjera produktów, taki zabieg może kosztować od 100 do 400 zł.
W przypadku ciemnych odcieni prace przy użyciu rozjaśniacza do włosów trzeba przeprowadzić w kilku etapach, podczas kilku wizyt. Cena może być wówczas znacznie wyższa. Mimo to dla bezpieczeństwa włosów i po to, by uzyskać upragnione efekty, warto wykonać zabieg w salonie.
Rozjaśniacz do włosów stosowany przez profesjonalnych stylistów fryzur może zdziałać prawdziwe cuda. Pozwala on na spektakularne metamorfozy, uzyskanie pięknych blondów i modnych refleksów u osób z ciemniejszymi barwami fryzur. Jeśli masz pewną wiedzę i zastosujesz się do ogólnych zasad pracy z rozjaśniaczem, możesz przeprowadzić rozjaśnianie włosów w domu, o ile nie ma ku temu przeciwwskazań. Wybór odpowiedniego produktu, właściwe jego przygotowanie i należyta pielęgnacja włosów po zabiegu to podstawa dobrze przeprowadzonego rozjaśniania.