Marzysz o chwili dla siebie po ciężkim dniu w pracy i obowiązkach domowych? Domowe SPA to idealne rozwiązanie dla ciebie i najlepsza forma relaksu! Jak zrobić domowe SPA?
Prawie każdy słyszał słowo SPA, ale mało kto wie, że pochodzi ono od belgijskiej nazwy miejscowości SPA, znanej ze swojego uzdrowiska. Nieprawdziwe jest dość popularne przekonanie, że „SPA” to akronim łacińskiej frazy „sanus per aquam”, która oznacza „zdrowy przez wodę”. Jeżeli zastanawiasz się, co zrobić z samotnym wieczorem albo szukasz pomysłu na spędzenie czasu ze swoim partnerem, to relaksacyjne, domowe SPA będzie idealnym rozwiązaniem. To także wspaniały prezent, jaki może ci podarować ktoś bliski – albo ty sama sobie! Wreszcie będziesz mieć chwilę dla siebie, czas na błogi relaks, a przy okazji zadbasz o zmysły i urodę.
Zatem pora zaczynać! Przygotuj w swojej łazience najlepszy możliwy gabinet odnowy biologicznej i urody. Ten artykuł podpowie ci, jak możesz w kilku prostych krokach zamienić łazienkę w prawdziwe SPA. Jak zatem urządzić SPA w domowym zaciszu?
Domowe SPA – przygotowanie do relaksu
Najważniejsza jest odpowiednia atmosfera. Pamiętaj zatem o tym, by odpowiednio przygotować się do domowego SPA. Nic na szybko! W końcu chodzi o to, byś faktycznie się zrelaksowała i odpoczęła. Zadbaj o to, by światło w łazience było przygaszone. Jak możesz to osiągnąć? Na przykład zapalając kilka świec i ustawiając je w różnych punktach w łazience.
Warto pomyśleć także o olejkach zapachowych. Wybierz taki zapach, który najbardziej ukoi twoje zmysły. Słodka wanilia, a może zapach drzewa sandałowego? W drogerii, ale także w supermarkecie znajdziesz szeroki wybór zapachowych olejków eterycznych. One z pewnością wprowadzą cię w błogi nastrój. Dzięki nim będziesz mieć wrażenie, że znajdujesz się w całkowicie innym miejscu niż twoja własna łazienka.
Nie zapomnij także o subtelnej muzyce. Najlepiej ustaw gdzieś w tle sprzęt albo włącz swoją ulubioną playlistę z komórki. Mogą to być na przykład relaksujące dźwięki natury lub muzyka filmowa z ulubionego filmu. Pamiętaj, by było to coś kojącego i spokojnego. Muzyka ma być w domowym SPA dodatkiem, a nie grać pierwsze skrzypce. Ma cię uspokoić i wprowadzić w błogi nastrój.
Ważne też będzie twoje nastawienie. Postaraj się oderwać chociaż na chwilę od codziennych trosk i obowiązków. Daj sobie czas i pozwolenie na odpoczynek. Pamiętaj, by wyciszyć komórkę, nie zerkać na nią co chwilę. Dobrym pomysłem jest też książka, która umili ci czas w kąpieli. Jeśli z kimś mieszkasz, poproś wszystkich domowników, by ci nie przeszkadzali. To ma być czas dla ciebie i tylko ciebie!
Domowe SPA – krótka instrukcja dotycząca rytuału pielęgnacji
Domowe SPA możesz wykonać sama, używając do tego kosmetyków, które dostaniesz w prawie każdej drogerii i supermarkecie. Nie potrzebujesz wcale drogich kremów czy maseczek. Ważne, byś dobrała kosmetyki do swojego typu cery, biorąc pod uwagę ewentualne problemy z cerą, jak rumień, trądzik czy alergie. Jeżeli nie jesteś pewna, jakie preparaty powinnaś kupić, zawsze możesz poradzić się ekspedientki w drogerii. Z pewnością doradzi ci, które produkty będą najlepiej pasować do twojego typu cery.
Kiedy więc już zapalisz świece i przygotujesz olejki zapachowe oraz jakąś małą przekąskę, możesz przystąpić do ceremoniału domowego SPA.
- Kąpiel– jest to najważniejszy punkt domowego SPA. Nalej do wanny ciepłej, a nawet gorącej wody, która pomoże ci się odprężyć i rozluźnić twoim zmęczonym mięśniom. Następnie sięgnij po kosmetyk do kąpieli – może to być krem do kąpieli, dzięki któremu cała wanna wypełni się cudowną pianą, albo musująca „bomba” o owocowym zapachu. Mogą to też być nawilżające olejki, które ukoją twoje zmysły i odżywią zmęczoną skórę, lub sól morska czy też po prostu garść ulubionych ziół, jak lawenda czy mięta pieprzowa. Kąpiel rozgrzeje twoje ciało, rozluźni mięśnie i sprawi, że będziesz gotowa do dalszych zabiegów w ramach domowego SPA.
- Demakijaż twarzy – do demakijażu twarzy użyj swojego ulubionego kosmetyku, olejku do oczyszczania, czarnego mydła czy też po prostu żelu antybakteryjnego. Może też być żel w kremie. Twoja skóra powinna być oczyszczona i odpowiednio przygotowana do dalszych zabiegów SPA. Gdy już zmyjesz makijaż, pamiętaj, by wykonać peeling. Następnie zaaplikuj maskę w kremie lub płachcie na twarz, szyję oraz dekolt. To jednak nie koniec tego zabiegu przygotowującego – pamiętaj jeszcze o oczach. Przyłóż na nie nawilżająco-rozświetlające płatki lub po prostu bawełniane waciki kosmetyczne, które wcześniej nasączysz naparem z rumianku. Na koniec użyj toniku, dzięki któremu skóra twojej twarzy odzyska naturalne pH, a pory zostaną zamknięte. Teraz możesz się wreszcie zrelaksować i wsłuchać w nastrojową muzykę, która leci w tle.
- Peeling ciała – jeżeli już zrobiłaś demakijaż twarzy, czas przystąpić do peelingu całego ciała. Możesz go zrobić albo za pomocą peelingu do ciała w kosmetyku, albo przy użyciu szorstkiej rękawicy. Najważniejsze, by zacząć od odpowiedniego złuszczania naskórka. Pozostałości kosmetyku spłucz wodą, na przemian zimną i ciepłą – w ten sposób dodatkowo pobudzisz krążenie krwi w ciele, co będzie sprzyjać dalszym zabiegom w ramach domowego SPA.
- Nawilżenie ciała – po wyjściu z kąpieli pamiętaj, by wklepać w całe ciało regenerująco-odżywczy balsam. Gdy będzie się wchłaniał, ty będziesz mogła zająć się zabiegami na stopy i dłonie.
SPA w domu – jak wykonać kąpiel Kleopatry?
Królowa Egiptu, Kleopatra, która panowała w latach 51–30 p.n.e., ponoć swoją urodę zawdzięczała mlecznym kąpielom. Możesz również wypróbować ten sposób w trakcie swojego domowego spa. Jeżeli pragniesz nawilżyć i odżywić skórę, potrzebujesz zaledwie:
- litr mleka, najlepiej tłustego – może być krowie lub kozie,
- 250 g płynnego miodu/oleju kokosowego/oliwy z oliwek.
Wszystkie wyżej wymienione składniki dobrze wymieszaj ze sobą, a następnie wlej je do wanny z wodą, której temperatura będzie miała około 37–39 stopni Celsjusza. W tak przygotowanej mlecznej kąpieli Kleopatry wypoczywaj i relaksuj się przez około 30 minut. Po wyjściu z wanny nie wycieraj zbyt intensywnie ciała. Niech dobroczynne składniki wnikną w naskórek.
Jak zrobić domowe SPA dla twarzy? Pamiętaj o maseczce!
Oto krótka instrukcja, jak wykonać domowe SPA na twarz.
- Zmyj dokładnie makijaż, a następnie umyj twarz żelem dostosowanym do potrzeb twojej cery.
- Niewielką ilość peelingu wmasuj okrężnymi ruchami w twarz, szyję oraz dekolt.
- Gdy zmyjesz peeling, nałóż na twarz, szyję i dekolt maskę pielęgnacyjną. Jeśli masz cerę tłustą lub mieszaną, możesz wykonać dodatkowo zabieg rozpulchniający, dzięki której oczyścisz cerę z wągrów i zaskórników. Musisz wykonać specjalną kąpiel parową – pochyl twarz nad miską z ciepłą i parującą wodą. Aby uzyskać lepszy rezultat, przykryj głowę ręcznikiem, tak by para woda nie uciekła. W ten sposób rozszerzysz pory skóry, a to sprawi, że składniki oczyszczające z maseczki wnikną w nią głębiej.
- Gdy już zmyjesz maseczkę, wklep w skórę serum przeznaczone do twojego typu cery.
- Pamiętaj o skórze pod oczami. Zaaplikuj krem pielęgnacyjny przeznaczony do tego obszaru skóry.
- Na koniec wklep w twarz, szyję oraz dekolt krem przeznaczony do twojego typu cery.
Domowe SPA dla stóp
Zastanawiasz się, jak zrobić SPA dla stóp? Oto kilka wskazówek.
- Przed zabiegami na stopy zmyj lakier z paznokci i dokładnie je obetnij (nie zaokrąglając końcówek).
- Kąpiel stóp – powinna trwać 15–20 minut i najlepiej zadbać o to, by woda była ciepła, a nie gorąca. Do kąpieli możesz wykorzystać specjalne kosmetyki albo produkty, które masz w kuchni. Kąpiel z solą pozwoli zmiękczyć naskórek; kąpiel z sodą pomoże zmiękczyć twardą skórę pięt; kąpiel ziołowa, w zależności od wybranych ziół, pomoże zwalczyć nadpotliwość albo przyniesie ulgę odparzonym stopom).
- Peeling stóp – poprawi krążenie krwi, ale także wygładzi skórę. Przykładowo, peeling z soli morskiej możesz wykonać samodzielnie, wystarczy, że zmieszasz 1/2 szklanki soli morskiej z 3/4 szklanki śmietany i kilkoma kroplami naturalnego olejku zapachowego. Taki peeling wykonuj najwyżej 1 raz w tygodniu, w przeciwnym razie możesz doprowadzić do mocnych podrażnień skóry).
Po tych zabiegach wmasuj w skórę stóp grubą warstwę kremu nawilżającego. Przy okazji możesz sprawić sobie masaż stóp, nawet taki własnoręcznie wykonany będzie dla nich zbawieniem po ciężkim dniu.
Domowe SPA dla nawilżenia dłoni
SPA dla dłoni również zacznij od kąpieli. Możesz ją wykonać przy użyciu kosmetyków z drogerii albo samodzielnie, korzystając z tego, co masz w kuchni. Wypróbuj np. kąpiel cytrynową. Wystarczy, że do ciepłej wody dodasz świeżo wyciśnięty sok z cytryny. Cytryna ma właściwości rozjaśniające i poprawiające napięcie skóry dłoni.
Po kąpieli nałóż na dłonie maseczkę, którą również możesz wykonać z domowych składników, np.:
- maseczkę ziemniaczaną – ugotuj dwa ziemniaki i rozgnieć je na papkę, dodaj żółtko i 3 łyżki ciepłego mleka. Taką miksturę nałóż na dłonie i przykryj folią, zmyj po około 15 minutach. Działanie maski: odżywiające i wygładzające;
- maska jajeczna – do żółtka dodaj łyżkę miodu oraz łyżkę masła. Nałóż miksturę na dłonie, a następnie zmyj po kwadransie. Działanie: ujędrniające i odżywiające;
- maseczka z oliwą – wymieszaj trzy łyżki oliwy z żółtkiem, następnie nałóż maseczkę na dłonie i przykryj folią spożywczą na 15 minut. Działanie: nawilżające i odmładzające.
Po zmyciu maseczki nałóż na dłonie grubą warstwę kremu nawilżającego.
Domowe SPA dla włosów
SPA dla włosów rozpocznij od dokładnego umycia ich szamponem oczyszczającym. Produkt powinien być przeznaczony do twojego typu włosów. Jeżeli masz taką możliwość, wykonaj jeszcze dodatkowo peeling skóry głowy. Ma on bardzo dobre działanie. W ten sposób bowiem dokładnie oczyścisz wszystkie pasma i skórę głowy. Dzięki temu będą one lepiej wchłaniać składniki z maski czy odżywki do włosów. Peeling dodatkowo pobudzi cebulki włosowe do działania.
Następnie nałóż na włosy i skórę głowy maskę do włosów. Jeśli możesz, przykryj włosy foliowym czepkiem. Pod wpływem ciepła mieszki włosowe otworzą się i będą lepiej wchłaniać odżywcze składniki z maski. Po około 30 minutach zmyj kosmetyk z włosów. Najlepiej użyj chłodnej wody, wtedy łuski włosa się zamkną i będą bardziej odporne na ewentualne uszkodzenia.
Na koniec pamiętaj, by zadbać o końcówki włosów. Nałóż na nie olejek, np. z jedwabiu albo arganowy. Odżywisz w tej sposób włosy i pobudzisz je do działania.
Warto robić domowe SPA przynajmniej raz na dwa tygodnie. Jest to zbawienne dla duszy i twoich sił, relaksujące i dodające energii. Przy okazji zyska na tym twoja skóra. W prosty sposób, przy wykorzystaniu kosmetyków z drogerii albo wykonanych samodzielnie, możesz zapewnić swojej twarzy, dłoniom, stopom, ciału i włosom zabiegi pielęgnujące, które dostępne są w centrach SPA. Warto znaleźć dla siebie chwilę, zrelaksować się i zadbać o siebie. W końcu to ty jesteś najważniejsza!
Najczęściej zadawane pytania
Co można kupić na domowe SPA?
Aby wprowadzić do domu atmosferę relaksu kup różnego rodzaju świeczki, kadzidełka i olejki eteryczne. Jeśli posiadasz wannę, zacznij od kąpieli w solach kosmetycznych. Do domowego SPA przydadzą ci się także: nawilżająca maseczka do twarzy, kolagenowe płatki pod oczy, olejki do włosów i masażu dłoni i stóp.
Jak często robić sobie domowe SPA?
Warto urządzać sobie seanse pielęgnacyjne minimum 1 raz w tygodniu, ale możesz pokusić się także o ich większą częstotliwość. Domowe SPA pomoże ci odpocząć i zrelaksować się po ciężkim dniu i nabrać siły na kolejne wyzwania.
Czym jest kąpiel Kleopatry?
Królowa Egiptu zawdzięczała swoją miękką i gładką skórę kąpielom w mleku. Podczas swoich rytuałów pielęgnacyjnych ty również możesz poczuć się jak Kleopatra. Wymieszaj litr tłustego mleka (może być krowie lub kozie) i 250 g płynnego miodu lub oleju kokosowego. Dodaj tę mieszankę do wody w wannie, a następnie relaksuj się w niej przez około 30 minut.