Hexyl Cinnamal – działanie
Co to jest Hexyl Cinnamal? To przede wszystkim substancja zapachowa. Wszystkie jej funkcje są z tym związane. Związek między innymi:
- nadaje produktom przyjemny kwiatowy aromat;
- wchodzi w skład kompozycji zapachowych;
- niweluje nieprzyjemne woni na skórze, np. potu;
- maskuje nieprzyjemne zapachy innych składników zawartych w tym samym produkcie.
Hexyl Cinnamal – zastosowanie w kosmetykach
Zapach to często decydujący czynnik, który skłania konsumentów do zakupu danego produktu. Przyjemnie pachnący środek urozmaica codzienne rytuały pielęgnacyjne zdecydowanie bardziej niż ten bezzapachowy. W jakich kosmetykach można znaleźć Hexyl Cinnamal? Jest on obecny:
- w perfumach, wodach toaletowych oraz mgiełkach zapachowych;
- w dezodorantach i antyperspirantach;
- w różnego rodzaju kremach do pielęgnacji twarzy;
- w balsamach do ciała;
- w kremach i piankach do golenia;
- w preparatach po goleniu;
- w żelach pod prysznic;
- w mydłach;
- w produktach do kąpieli tj. kulach, soli, płynach;
- w żelach i piankach do mycia twarzy;
- w produktach do demakijażu;
- w szamponach;
- w odżywkach i maskach do włosów;
- w produktach do stylizacji włosów;
- w kremach do dłoni;
- w kremach do stóp;
- w specjalistycznych preparatach np. do biustu, na cellulit;
- w produktach kolorowych do makijażu;
- w produktach do masażu.
Hexyl Cinnamal – bezpieczeństwo stosowania produktów z tym składnikiem
Ogólnie aldehyd heksylocynamonowy został uznany za związek bezpieczny do stosowania w branży kosmetycznej. Należy go jednak używać w określonych stężeniach. Każdy producent ma obowiązek zamieścić na opakowaniu informację, jeżeli stężenie Hexyl Cinnamal w produktach do spłukiwania przekracza 0,01%, a w tych, które pozostają na skórze – 0,001%.
Istnieje sytuacja, w której należy ograniczyć stosowanie Hexyl Cinnamal – alergia. Związek bywa kojarzony z nadmiernymi uczuleniami skórnymi. Zaliczony jest do potencjalnych alergenów. Jak większość substancji aromatycznych dodawanych do kosmetyków, może wywoływać silne podrażnienia.
W związku z tym aldehyd heksylocynamonowy nie jest polecany do stosowania dla kobiet w ciąży, kiedy skóra jest zdecydowanie bardziej uwrażliwiona. Substancji również nie powinno się używać jako dodatku do produktów dla dzieci, szczególnie najmłodszych.
Aldehyd heksylocynamonowy – naturalny czy syntetyczny?
Do celów komercyjnych Hexyl Cinnamaldehyde wytwarza się syntetycznie. Aldehyd heksylocynamonowy naturalnie występuje w rumiankowym olejku eterycznym.
Hexyl Cinnamal – wpływ na środowisko
Nie odnotowano negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Hexyl Cinnamal nie działa toksycznie na gleby oraz wody, do których mógłby się dostać. Nie reaguje silnie z powietrzem.
Czy Hexyl Cinnamal jest wegański?
Hexyl Cinnamal jest substancją w 100% wegańską. Jest produkowany syntetycznie. W tym procesie nie biorą udziału żadne składniki pochodzenia zwierzęcego. Sama metoda powstawania aldehydu heksylocynamonowego jest zgodna z przekonaniami wegan.