Kolagen naturalny zawiera wiele aminokwasów, które normalnie nie występują w innych białkach. Jest to substancja, która jest elastyczna i odporna na uszkodzenia. Obniżenie poziomu kolagenu prowadzi do powstawania zmarszczek, rozstępów czy cellulitu. Nie jest jednak powiedziane, że kolagenu naturalnego nie da się uzupełnić. Czy można to zrobić, a jeśli tak, to w jaki sposób? Na te i inne pytania odpowiada poniższy artykuł.
Jakie są rodzaje kolagenu naturalnego?
Kolagen naturalny występuje pod wieloma postaciami. Jest wiele rodzajów tej substancji, chociażby:
- kolagen zwierzęcy,
- natywny, hydrolizowany,
- atelokolagen,
- mikrokolagen,
- kolagen liofilizowany,
- kolagen roślinny.
Za najbardziej skuteczny uważa się kolagen rybi (metoda jego ekstrakcji została opatentowana przez Polaków). Wykazuje on widoczne efekty w poprawie elastyczności i regeneracji skóry. Używa się go ponadto jako preparatu do gojenia ran oraz zmniejszania widoczności blizn. Jest on nazywany często „żywym” kolagenem, o którym więcej w dalszej części artykułu.
Zabiegi na twarz z kolagenem
Iniekcja kolagenem to przełom w odmładzaniu skóry. Kosmetolodzy i dermatolodzy już od dłuższego czasu starają się stawiać na naturalne sposoby odmładzania skóry twarzy, ale także i ciała. Krótko mówiąc, celem jest sprawienie, by organizm sam stymulował procesy naprawcze skóry. Jednym z takich sposobów jest biostymulacja terapią kolagenową. Naturalny kolagen występuje normalnie w organizmie człowieka, trzeba tylko zwiększyć jego poziom, bowiem po przekroczeniu 25. roku życia każdego kolejnego roku ubywa nam 1,5 proc. kolagenu.
Iniekcja kolagenem przynosi następujące rezultaty:
- poprawia jędrność i elastyczność skóry – jest bardziej wygładzona i odporna na czynniki zewnętrzne;
- zagęszcza skórę oraz rozjaśnia ją – tym samym zapewnia młody wygląd skóry twarzy lub całego ciała;
- wyraźnie spłyca zmarszczki;
- wyrównuje koloryt skóry;
- redukuje wiotkość skóry po ciąży lub szybkiej utracie masy ciała;
- poprawia nawilżenie skóry.
Zabieg iniekcji kolagenem można stosować nie tylko w obrębie twarzy, ale i ciała. Za pomocą kolagenu można zatem poprawić wygląd zarówno szyi, jak i dekoltu, brzucha, ramion, dłoni czy wewnętrznej strony ud. Co daje jeszcze zabieg iniekcji kolagenem? Pozbycie się blizn, rozstępów czy wiotkiej skóry wokół kolan, która zmienia się wraz z wiekiem.
Preparaty, których używa się do iniekcji kolagenem, są pocięte na nanocząsteczki, dzięki czemu nie są już alergizujące. Efekty po zabiegu są niemal natychmiastowe. Już po kilku dniach widać znaczną poprawę. By uzyskać jak najlepszy rezultat po iniekcji kolagenem, najlepiej jest wykonać 3–4 zabiegi w odstępie około dwóch tygodni.
Kolagen do twarzy – cena
Koszt zabiegu to około 3000 złotych za trzy ampułki.
Jak uzupełnić kolagen naturalny domowymi sposobami?
Kolagen można pozyskać przede wszystkim z pożywienia. To właśnie ono powinno być najważniejszym źródłem kolagenu. Jeżeli chcesz zwiększyć poziom kolagenu w organizmie, najlepiej przestaw się na produkty naturalne, świeże i jak najmniej przetworzone. Zrezygnuj zatem z gotowych zupek czy dań, a postaw na świeżość i gotowanie we własnym zakresie. Produkty spożywcze zawierające kolagen to:
- galarety rybne i wieprzowe,
- galaretki owocowe,
- podroby (przede wszystkim serca i wątróbki),
- salceson,
- golonka,
- wywar z kurzych łapek.
Warto pamiętać, że kolagen syntetyzuje się wyłącznie w obecności witaminy C. Zatem twoja dieta powinna być bogata w warzywa i owoce. W przeciwnym razie kolagen dostarczony wraz z pożywieniem nie przyjmie się odpowiednio.
Jeżeli nie jesteś w stanie odpowiednio zadbać o swoją dietę, pozostaje ci przyjmowanie kolagenu w kapsułkach. W aptece kupisz specjalne preparaty z kolagenem. Pamiętaj jednak, by zaopatrzyć się też w witaminę C. Tylko w takiej konfiguracji poziom kolagenu w twoim organizmie się zwiększy.
Co to jest żywy kolagen?
Żywy kolagen jest to nic innego jak wyizolowany rybi kolagen w formie potrójnej (a ostatnio – pojedynczej) helisy poza organizmem macierzystym. Oznacza to, że zachowuje formę taką, jaką miał za życia ryby. W większości kremów stosowany jest kolagen bydlęcy (tzw. padlina peptydowa), który jest nieaktywny.
Kolagen rybi może pozostać biologicznie aktywny poza macierzystą tkanką wyłącznie dzięki zastosowaniu procesu hydratacji. W jego wyniku molekuły kolagenowe wiążą cząsteczki wody. Dopiero pod wpływem ciepła skóry, gdy nakładasz krem na twarz czy ciało, kolagen rozpada się na bardzo małe elementy. Wówczas jest on wstanie przeniknąć przez pory skóry do jej głębszych warstw, a tym samym zdziałać cuda, czyli naturalnie wspomóc procesy odmładzania skóry.
Kupując krem z kolagenem, zawsze zwracaj uwagę na to, jaki typ kolagenu ma on w swoim składzie. Skuteczność kolagenu żywego jest bowiem znacznie wyższa niż „martwego”, nieaktywnego. Kolagen naturalny jest „eliksirem młodości”, dzięki niemu bowiem twoja skóra jest gładka, sprężysta i zachowuje jednakowy koloryt. Wraz z wiekiem niestety zaczyna go ubywać. Gdy przekroczysz 25. rok życia, musisz się pogodzić z tym, że kolagenu będzie coraz mniej. Czy to jednak prawda? Jak wynika z powyższego artykułu, można wiele zrobić, by dostarczać organizmowi kolagen z zewnątrz. Zabiegi takie jak iniekcja kolagenem są stosunkowo kosztowne, ale przynoszą konkretne rezultaty. Możesz również bardziej zadbać o swoją dietę, wzbogacić ją w podroby czy galaretki. Sposobów jest wiele, warto zatem skorzystać z tej możliwości i poszukać „eliksiru młodości”.