Lepiszcze to, najogólniej mówiąc, grupa substancji scalających. W kosmetologii stosuje się przede wszystkim lepiszcza o charakterze olejowym, aby mogły spełniać dokładnie swoje zadanie. Wśród najczęściej stosowanych lepiszczy można wymienić:
- wosk pszczeli – produkt ten pozyskuje się z plastrów miodu pochodzących z uli. Oczywiście, przed tym procesem zbiera się uprzednio miód. Jest emolientem, substancją natłuszczająca, silnie odżywczą;
- skrobia – powszechnie stosuje się ją w wybranych kosmetykach jako wypełniacz. Bardzo często występuje we wszelkiego rodzaju pudrach, ponieważ posiada zdolność wchłaniania wilgoci i sebum;
- substancje powierzchniowo czynne – detergenty stosowane w preparatach myjących. Posiadają zdolność mycia skóry z nagromadzonych zanieczyszczeń;
- etyloceluloza – posiada silne właściwości filmotwórcze, stosowana m.in. w kosmetykach do makijażu o dużej trwałości;
- parafina – pochodna ropy naftowej, znana większości konsumentów od tej gorszej strony. Świetnie sprawdza się w przypadku skór wybitnie suchych i odwodnionych, chroni przed czynnikami zewnętrznymi;
- kopolimer akrylo-akryloamidowy – filmotwórczy składnik wypełniający oraz scalający.
Lepiszcze – działanie
Wszystkie lepiszcza pełnią w produktach kosmetycznych jedną, zasadniczą funkcję – scalają całą masę kosmetyczną, zapewniają lepkość, zapobiegając jej rozwarstwianiu. Oprócz tego, każda z substancji zaliczająca się do tej grupy posiada zazwyczaj szereg innych funkcji.
Lepiszcze – zastosowanie w kosmetykach
Lepiszcze w produktach pielęgnacyjnych można znaleźć prawie wszędzie, tyle że pod różnymi postaciami. Można je znaleźć:
- w kosmetykach do makijażu – pudrach, podkładach, cieniach do powiek;
- w kremach do twarzy;
- w balsamach do ciała;
- w szamponach;
- w żelach pod prysznic;
- w płynach do kąpieli;
- w kremach do dłoni i do stóp;
- w produktach dla dzieci;
- w maskach i odżywkach do włosów;
- w peelingach do ciała;
- w preparatach złuszczających do twarzy;
- w maskach do twarzy.
Lepiszcze – bezpieczeństwo stosowania
Wszystkie lepiszcza dopuszczone do stosowania w branży kosmetycznej muszą przejść odpowiednie badania. Jeśli potwierdzone zostanie ich bezpieczeństwo, zostają dopuszczone do użytku. Istnieje bardzo dużo związków zaliczanych do tej grupy. W razie jakichkolwiek niepewności, warto zaczerpnąć informacji bezpośrednio u producenta danego preparatu.
Lepiszcza takie jak m.in. wosk pszczeli, parafina, są bezpieczne dla kobiet w ciąży. Z reguły substancje te nie ingerują w skórę i nie penetrują jej, czyli nie dostają się do krwiobiegu. Mogą jednak zaliczać się do potencjalnych alergenów – tak jak w przypadku wosku pszczelego.
Lepiszcze – naturalne czy syntetyczne?
Możemy wyróżnić lepiszcze pochodzenia naturalnego: wosk pszczeli, skrobia, lub syntetycznego np. kopolimer akrylo-akryloamidowy.
Sprawdź wpływ lepiszczy na środowisko
Nie da się jednoznacznie określić wpływu na środowisko lepiszczy jako grupy substancji. Konieczna byłaby analiza każdego związku z osobna. Tutaj również możemy podzielić je na te zupełnie neutralne dla naszej przyrody oraz takie, które obojętne dla niej nie są, jak na przykład parafina. Od dawna wiadomo, że wykorzystywanie parafiny w kosmetyce (i nie tylko) przyczynia się do ogromnych zanieczyszczeń wód.
Czy lepiszcze są odpowiednie dla wegan?
I tak, i nie. Część lepiszczy ma pochodzenie syntetyczne, co oznacza, że mogą być stosowane przez wegan. Inne natomiast pozyskuje się niezgodnie z przekonaniami konsumentów, którzy są weganami, jak wosk pszczeli. Szczegółowych informacji należy szukać na etykiecie danego produktu lub bezpośrednio u producenta.
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/mineral-oil-0