Twoje włosy każdego dnia narażone są na wiele problemów. Zbyt suche powietrze, zmienne temperatury czy mocne słońce to tylko wierzchołek góry lodowej. Drobne zaniedbania związane z myciem i szczotkowaniem, źle dobrane kosmetyki oraz niewłaściwa dieta – wszystko to może wpłynąć na stan twoich włosów. Co możesz zrobić, by zapewnić im skuteczną ochronę?
Co zagraża twoim włosom?
Jak zadbać o włosy? Chroniąc je przed największymi zagrożeniami. Bez względu na to, czy pracujesz, śpisz czy spacerujesz po lesie, twoje włosy tracą siłę. Dodatkowym zagrożeniem są źle dobrane kosmetyki oraz zbyt częste zabiegi fryzjerskie, mogące poważnie osłabić ich kondycję.
Największym zagrożeniem dla twoich włosów są:
- zabiegi rozjaśniające,
- farbowanie włosów,
- ondulacja,
- suszenie gorącym powietrzem,
- korzystanie z tych kosmetyków do stylizacji, w których znajduje się alkohol,
- zbyt ciasne upinanie włosów,
- ciasne nakrycia głowy,
- słona lub chlorowana woda.
Pielęgnacja włosów – podstawowe zabiegi
Sięganie po najlepsze kosmetyki do włosów nie da zbyt wiele, jeśli nie będziesz o nie prawidłowo dbać. Regularne mycie włosów, odpowiednie szczotkowanie oraz podcinanie końcówek – oto najważniejsze zabiegi, o których nie możesz zapominać.
Jak czesać włosy?
Czesanie to prosta czynność, którą wykonujesz każdego dnia. Fakt, że z grzebienia lub szczotki korzystasz często sprawia, że drobne błędy mają fatalny wpływ na stan włosów. Jednym z tych najczęściej popełnianych jest rozczesywanie mokrych włosów. Niestety, sprzyja to uszkodzeniom i osłabia ich kondycję. Problemem mogą się też okazać źle dobrane szczotki. Na co warto zwrócić uwagę? Na to, czy szczotka wykonana jest z naturalnych materiałów oraz na jej kształt. Jeśli masz długie i grube włosy, sięgaj po płaskie szczotki o dużej średnicy. Jeśli masz krótsze i cieńsze włosy, postaw na mniejsze szczotki.
Jak myć włosy?
Kolejna prosta i często wykonywana czynność, podczas której możesz popełnić sporo błędów. Jakich?
Najczęstsze błędy podczas mycia włosów
Częstym problemem jest koncentrowanie się na samych włosach i ignorowanie skóry głowy. A przecież korzystanie z szamponu to idealna okazja, by oczyścić skórę i jednocześnie ją wymasować. Efekt? Lepsze ukrwienie, a tym samym szansa na wzmocnienie cebulek włosów. Powszechnym błędem jest też częstotliwość mycia. Idealne rozwiązanie to mycie głowy co 2-3 dni, jeśli jednak twoje włosy szybciej tracą świeżość, zabieg taki musisz wykonywać częściej.
Jak myć włosy w najlepszy dla skóry sposób?
Jeśli chcesz uniknąć drobnych błędów podczas mycia włosów, przestrzegaj kilku prostych zasad:
- przed myciem rozczesz dokładnie włosy,
- ustaw temperaturę wody tak, by miała ona około 38 stopni,
- zmocz włosy i skórę głowy wodą,
- rozcieńcz szampon z wodą, a następnie rozprowadź go na skórze głowy,
- masuj delikatnie skórę głowy, unikaj tarcia i szarpania,
- spływającą pianą oczyść włosy w delikatny i bezpieczny sposób,
- spłucz dokładnie szampon,
- przepłucz włosy chłodną wodą, dzięki czemu łuski włosów domkną się.
Jak często myć włosy, aby ich nadmiernie nie wysuszyć?
Mycie włosów – z pozoru prozaiczna czynność może przysparzać wiele problemów. Prawidłowo wykonywana ma znaczący wpływ na ich wygląd. Wybór kosmetyku myjącego powinnaś dostosować do aktualnego stanu skóry głowy, nie włosów. O tym jak często myć włosy niech zdecyduje stan skalpu. Jeśli się silnie przetłuszcza, możesz sięgnąć po silniejsze szampony oczyszczające, na bazie wyciągów roślinnych. Będą trzymać nadmiar łoju w ryzach. Nie stosuj ich jednak codziennie, aby nie spowodować odwrotnego skutku. Odżywki stosowane jako produkty do mycia świetnie sprawdzą się w przypadku suchych włosów, które dodatkowo wysusza piana z silnego detergentu. Produkty takie również zawierają substancje oczyszczające, lecz inne, łagodniejsze. Jeśli chodzi o metodę OMO, to skrót odżywka-mycie-odżywka. Zamiast pierwszej odżywki może być również olej. Sposób ten dobrze się sprawdza u posiadaczek włosów kręconych. Do mycia innego niż to tradycyjne powinnaś wybrać odpowiednie produkty. Odżywki nie powinny zawierać zbyt dużo tzw. oblepiaczy, a ich skład powinien być dość prosty.
Jak suszyć włosy?
Gorący strumień powietrza skierowany na mokre włosy? Taki błąd może poważnie osłabić kondycję włosów. Jeśli chcesz w bezpieczny sposób osuszyć głowę, odciśnij wodę z włosów za pomocą ręcznika (unikaj jednak wykręcania czy pocierania), odczekaj kilka minut i dopiero wtedy sięgnij po suszarkę. Unikaj zbyt gorącego nawiewu, staraj się też nie kierować powietrza zbyt długo w to samo miejsce. Pamiętaj też, że odległość suszarki od włosów powinna wynosić przynajmniej 15-20 cm.
Dlaczego regularne podcinanie końcówek jest tak ważne?
Regularne podcinanie końcówek jest bardzo ważne, zwłaszcza jeśli chcesz zapuszczać włosy. Zniszczone końcówki szybciej się wykruszają, przez co możesz odnieść wrażenie, że włosy wolniej rosną. Problemem jest też to, że szybko się niszczą i rozdwajają, co negatywnie wpływa na wygląd twojej fryzury. A przecież wystarczy kilka cięć ostrymi nożyczkami, by pozbyć się problemu.
Z jakich kosmetyków możesz skorzystać?
Kolejną ważną kwestią jest wybór odpowiednich kosmetyków. Skuteczna pielęgnacja włosów nie może się obejść bez dobrych szamponów i odżywek. Jak je dobierać?
Jak pielęgnować włosy za pomocą szamponów?
Na sklepowych półkach znajdziesz wiele szamponów, dzięki czemu możesz dopasować ten kosmetyk do swoich indywidualnych potrzeb. Skup się na potrzebach skóry, której stan ma ogromny wpływ na kondycję włosów. Czego najbardziej potrzebujesz? Szukaj szamponów, w których znajdują się:
- proteiny (np. kreatyna lub kolagen) – stymulują wzrost włosów,
- pantenol (prowitamina B5) – wspiera proces regeneracji włosów, chroni skórę głowy przed stanami zapalnymi,
- ceramidy – chronią przed przesuszeniem,
- roślinne olejki – nawilżają i zwiększają elastyczność włosów,
- witaminy A i E – chronią włosy przed szkodliwym promieniowaniem.
Jeśli chcesz zadbać o skórę głowy, szukaj też szamponów wzbogacanych wyciągami z ziół. Dzięki nim możesz rozprawić się z wieloma problemami, m.in. z nadmiernym wydzielaniem łoju.
Jak wybierać odżywki do włosów?
Oczyszczanie to nie wszystko. Dzięki odżywkom możesz wzmocnić włosy i wspomóc je dodatkową porcją witamin i minerałów. Przy wybieraniu odżywek skup się na potrzebach włosów. Możesz wybrać odżywki do włosów suchych i zniszczonych, możesz skorzystać z odżywek do włosów cienkich, kręconych lub farbowanych.
Pamiętaj, aby takie kosmetyki nakładać na wilgotne, a nie na mokre włosy. Sprawdzaj też skład odżywek. Na liście pożądanych składników znajdziesz m.in.:
- substancje nawilżające, np. aloes, miód lub glicerynę,
- odżywcze ekstrakty roślinne,
- wygładzające i nawilżające olejki,
- proteiny, pozwalające na walkę z ubytkami włosów.
Unikaj:
Peeling – czy warto go robić?
Dbanie o włosy to również troska o skórę głowy. W utrzymaniu jej w dobrym stanie pomogą ci regularne peelingi. Dzięki nim oczyścisz skórę głowy z brudu, łoju i martwego naskórka, co przełoży się na kondycję twoich włosów.
Oleje a pielęgnacja włosów. Co warto wiedzieć o olejowaniu?
Olejowanie włosów to kolejna czynność, na którą możesz postawić. Dobrze dobrane olejki mogą poprawić wygląd twojej fryzury, a jednocześnie pomóc ci walce z licznymi problemami. Oleje do włosów chronią je przed utratą wody i poprawiają ich strukturę. Jak dobrać olejki? To zależy od ich porowatości. Jeśli masz włosy wysokoporowate, możesz sięgnąć po olej z ogórecznika, nasion chia lub słonecznika. Do włosów niskoporowatych wybierz masło kakaowe lub olej kokosowy, a do średnioporowatych – z awokado, orzechów laskowych lub z rokitnika.
Piękne włosy – pielęgnację wspieraj dietą
Jeśli chcesz mieć piękne i zdrowe włosy, zadbaj o swoją dietę. Jak dbać o włosy i jeść zdrowo? Sięgaj po:
- warzywa zawierające witaminę A, np. marchew, pomidory czy brokuły,
- źródła żelaza, czyli rośliny strączkowe, pestki dyni, nasiona lnu,
- kwasy tłuszczowe omega, pojawiające się m.in. w tłustych rybach morskich,
- witaminy z grupy B, obecne m.in. w produktach z pełnych ziaren zbóż,
- źródła białka, takie jak nabiał, soczewica, ciecierzyca.
Odpowiednia pielęgnacja włosów może sprawić, że fryzura stanie się twoją najcenniejszą ozdobą. Jeśli odpowiednio dobierzesz kosmetyki i będziesz regularnie wykonywać proste czynności pielęgnujące, osiągniesz rewelacyjne efekty.