Problem cellulitu na udach, pośladkach i brzuchu spędza sen z powiek wielu kobietom. Nierówna, pofałdowana powierzchnia ciała i podskórne grudki tłuszczu zniechęcają przed wyjściem na plażę i na basen. Co więcej, pomarańczowa skórka bywa powodem kompleksów i niepowodzeń w budowaniu relacji intymnych. Dlatego zapobiegaj jej powstawaniu, a walkę z nią podejmij, gdy tylko zauważysz pierwsze objawy. Przy czym nie musisz wydawać pieniędzy na drogie zabiegi w salonach. Możesz dbać o wygląd w warunkach domowych, a pomoże ci w tym masażer na cellulit. Jaki przyrząd wybrać? Co jeszcze możesz zrobić, aby pozbyć się cellulitu? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.
Czym jest cellulit i jak powstaje?
Cellulit to defekt estetyczny podskórnej tkanki łącznej, zbudowanej z komórek tłuszczowych i oplatających je naczyń limfatycznych i krwionośnych. Rosnące komórki tłuszczowe zbijają się w grudki, uciskając naczynia. Osłabia to krążenie i metabolizm komórkowy, zwłaszcza na udach, pośladkach i na brzuchu. Z tego powodu powierzchnia ciała staje się grudkowata i pofałdowana. Powodów tworzenia się cellulitu jest kilka, m.in. czynniki genetyczne, nadwaga, tłusta dieta i brak aktywności fizycznej. Na dolegliwość tę cierpią też ciężarne i kobiety ze schorzeniami hormonalnymi, ponieważ wysoki poziom estrogenu także indukuje powstawanie pomarańczowej skórki.
Czy warto walczyć z cellulitem?
Zdecydowanie tak, choć to trudny zawodnik i w niektórych przypadkach nie można go pokonać. Walka z cellulitem odbywa się na wielu płaszczyznach. To m.in. smarowanie ciała kosmetykami ujędrniającymi, ale też ćwiczenia fizyczne, odpowiednia dieta i masaże. Wszystko to sprzyja zachowaniu zgrabnej sylwetki, poprawie parametrów zdrowia i samopoczucia. Nieleczony i zlekceważony problem psuje wygląd i samopoczucie, dodaje lat i odbiera radość życia. Zaawansowany cellulit jest przyczyną silnych dolegliwości bólowych, bo zastała limfa tworzy obrzęki, a tkanka łączna staje się wrażliwa na dotyk.
Zabiegi antycellulitowe, które możesz wykonać w domu
W warunkach domowych możesz skutecznie walczyć z cellulitem, pod warunkiem, że regularnie będziesz dbać o ciało. Pomogą ci w tym zimne natryski, aerobik, ćwiczenia interwałowe i peelingi z soli morskiej. Połącz je z balsamowaniem skóry kremami ujędrniającymi z dodatkiem alg morskich oraz masażami antycellulitowymi. Możesz je wykonywać przy pomocy szorstkiej rękawicy lub specjalnego masażera. Za skuteczne uchodzą też masaże próżniowe przy pomocy baniek chińskich, które także można kupić do użytku domowego.
W jaki sposób masaże pomagają uporać się z cellulitem?
Odpowiednio i regularnie wykonywane masaże rozbijają grudki tłuszczu pod skórą. Wyrównują powierzchnię ciała oraz poprawiają przepływ limfy i krwi w tkance łącznej. Dzięki temu usuwają nadmiar toksyn z komórek. Jeśli zrobisz masaż po nasmarowaniu ciała kremem na cellulit, to jego składniki łatwiej wnikną w powierzchnię ciała. Poza tym dobre urządzenie do masażu oznacza możliwość wykonywania drenażu limfatycznego w domu, bez wydawania pieniędzy na drogie zabiegi w salonach. Masaż wykonuj codziennie, a masaż próżniowy 2-3 razy w tygodniu. Masując ciało, przesuwaj masażer od dolnych partii nóg do góry, w kierunku węzłów chłonnych i serca. Nie wolno masować ciała w kierunku odwrotnym.
Poznaj rodzaje masażerów na cellulit
Wybór masażerów jest szeroki. Oto te najwygodniejsze do użytku domowego:
- ręczny masażer drewniany ze szczotką z szorstkiego włosia;
- ręczne urządzenie silikonowe z wypustkami;
- elektryczny masażer do ciała na baterie lub akumulator, wydajny i skuteczny, z głowicą typu roller;
- masażer próżniowy, który zasysa komórki wytwarzając podciśnienie, wyrównuje tkankę tłuszczową oraz pobudza krążenie krwi i limfy;
- chińskie bańki, również zasysają skórę, usuwając toksyny i nadmiar wody z komórek;
- masażer ultradźwiękowy, który za pomocą fali ultradźwięków rozbija tłuszcz podskórny.
Drewniany, elektryczny, a może próżniowy? Jaki masażer wybrać?
Manualne urządzenia drewniane i silikonowe są najtańsze. Ich użycie wymaga jednak siły i cierpliwości, a regularne masaże są męczące. Masażery elektryczne z regulowaną siłą nacisku są droższe, ale wygodne w użyciu i skutecznie rozprasowują pofałdowaną tkankę podskórną. Jeszcze lepsze (i droższe) są próżniowe masażery i bańki chińskie. Świetnie redukują cellulit i poprawiają krążenie. Po takim masażu pozostają jednak niewielkie siniaki i pęknięte naczynka. Dlatego masaże próżniowe można stosować maksymalnie 3 razy w tygodniu.
Masaże antycellulitowe – zalecenia i przeciwwskazania
Prawidłowo wykonany masaż rozluźnia mięśnie i poprawia krążenie. Ułatwia pozbycie się obrzęków i uczucia ciężkich nóg. Rozmasowanie karku manualnym urządzeniem pomaga pozbyć się bólu pleców, podobnie masaż części piersiowej i lędźwiowej kręgosłupa. Masaż brzucha okrężnymi ruchami, zgodnie z kierunkiem wskazówek zegara, pobudza jelita do pracy i pomaga pozbyć się zaparć. Trzeba natomiast uważać przy masażach próżniowych i ultradźwiękowych. Te zarezerwowane są typowo do walki z cellulitem na nogach i pośladkach. Zrezygnuj z nich jednak, jeśli masz wrażliwą skórę, otwarte rany, żylaki lub widoczne naczynka. Nie poleca się intensywnych masaży osobom z chorobą onkologiczną, cierpiącym na miażdżycę naczyń i owrzodzenia żył.
Jaki masażer dla ciężarnej?
W przypadku zdrowej ciąży z prawidłowym przebiegiem można używać masażerów ręcznych, drewnianych lub silikonowych. Nie wolno jednak masować brzucha, ponieważ może to wywołać skurcze i przedwczesny poród. Delikatne masaże zapobiegają powstawaniu cellulitu i poprawiają mikrokrążenie. Dzięki temu pomagają ciężarnym pozbyć się obrzęków oraz bólu nóg i pleców.
Czy warto inwestować w masażery ultradźwiękowe lub próżniowe?
Tak, zwłaszcza osobom, które planują regularnie przez dłuższy czas masować swoje ciało. Te rodzaj masażerów antycellulitowych przeznaczony jest do redukcji wyraźnie widocznej skórki pomarańczowej. Masażery próżniowe i ultradźwiękowe kosztują wprawdzie sporo, ale świetnie zastępują zabiegi w profesjonalnym salonie, które są przecież dużo droższe. To skuteczne urządzenia, które sprawiają, że skóra staje się jędrna. Podobne rezultaty daje masaż bańką chińską, która wytwarza podciśnienie, likwiduje zastoje limfy w komórkach i w ten sposób wygładza powierzchnię ciała.
Sam masażer antycellulitowy cudów nie zdziała. Co jeszcze możesz zrobić, aby odzyskać piękny wygląd ciała?
Wprawdzie masaże przyczyniają się do zwalczania cellulitu, ale trzeba je wykonywać regularnie przez dłuższy okres czasu. Po codziennej kąpieli nasmaruj skórę balsamami ujędrniającymi i wymasuj ciało. Dzięki temu składniki zawarte w kosmetykach lepiej wnikną w skórę i spełnią swoją rolę. Poza tym konieczna jest zmiana diety na niskokaloryczną i niskotłuszczową oraz regularna aktywność fizyczna. Zaleca się pływanie, jazdę na rolkach, nordic walking, a także jogging i skakanie na skakance.
Masażer na cellulit to świetne urządzenie dla osób, które z różnych powodów nie chcą lub nie mogą korzystać z zabiegów w salonach kosmetologicznych lub dla takich, którzy nie chcą przepłacać i wolą zainwestować w sprzęt. Pamiętaj jednak, że pierwsze efekty zobaczysz dopiero po 3-4 tygodniach, a więc uzbrój się w cierpliwość.