Mydło z siarką nie pachnie zbyt przyjemnie, ale nie warto skreślać go z tak błahego powodu. Jego dobroczynne właściwości są szeroko wykorzystywane w kosmetologii. Mydło siarkowe oczyszcza skórę i świetnie sprawdza się w przypadku osób z problematyczną cerą. Jednak działa dobroczynnie nie tylko na skórę twarzy, lecz również na włosy. Brzmi zachęcająco? Przeczytaj artykuł, by dowiedzieć się, jak i kiedy używać mydła z siarki, gdzie je kupić i ile kosztuje.
Właściwości mydła siarkowego. Siarka w kosmetyce
Mydło siarkowe, jak sama nazwa wskazuje, zawiera w swoim składzie siarkę. Jest to składnik, który pachnie nieprzyjemnie, ale idealnie złuszcza i usuwa martwy naskórek, a także redukuje ilość wydzielanego sebum. Być może nazwa mydła z siarką nie brzmi zbyt ciekawie i kojarzy się raczej z jakimś groźnym laboratorium niż z salonem piękności, ale jest naprawdę skuteczne i bezpieczne. Właśnie dlatego można używać go codziennie, w czasie kąpieli lub mycia rąk. Mydło siarkowe to także dobry sposób na odkażenie rąk. Preparat działa antybakteryjnie i to właśnie ta cecha przyniosła mu popularność.
Mydło siarkowe do mycia twarzy i rąk nie jest dla każdego
Osobami, którym odradza się używanie mydła z siarką, są przede wszystkim ludzie z bardzo wrażliwą i suchą skórą. Dlaczego? Mydło siarkowe może jeszcze bardziej wysuszyć ich cerę lub (co gorsza) podrażnić ją. Jeśli zatem dostrzeżesz, że mydło z siarką ci nie służy, natychmiast je odstaw. W razie jakichkolwiek podejrzeń możesz także skonsultować się z dermatologiem. Lekarz określi, czy możesz kupić mydło siarkowe, czy lepiej wybrać inny produkt. Pamiętaj też, żeby nie używać jednocześnie mydła z siarką wraz z innymi środkami złuszczającymi i wysuszającymi skórę (to np. kwas salicydowy czy nadtlenek benzoilu).
Użycie mydła siarkowego – efekty i zastosowanie przy trądziku
Mydło z siarką to znakomity środek antybakteryjny i właśnie dlatego sprawdza się w walce z egzemą, łojotokowym zapaleniem skóry, łuszczycą i trądzikiem. Co ciekawe, przy zmianach trądzikowych mydło siarkowe działa zarówno w przypadku łagodnych, jak i tych bardziej umiarkowanych problemów z cerą. Z tego też powodu niektórzy słusznie porównują mydło z siarką do mydła dziegciowego, które rzeczywiście daje podobne efekty. Podobne działanie wykazują też kwas salicylowy oraz nadtlenek benzoilu. Mydło siarkowe jest zdecydowanie lepiej tolerowane przez ludzką skórę, co stanowi jego niewątpliwą przewagę.
Mydło z siarką na „świecącą się” skórę
Mydło siarkowe skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych. Oznacza to, że zmniejsza wydzielanie się sebum i tym samym sprawia, że cera staje się bardziej matowa, czyli mniej tłusta. Dodatkowo powinieneś sięgnąć po mydło z siarki, jeśli chcesz zmniejszyć widoczność porów.
Mydło siarkowe na włosy
Siarka to doskonały budulec włosów, ponieważ zawiera w sobie keratynę. To właśnie ona wpływa na utrzymanie właściwych parametrów włosów, czyli kształtu, zdrowia, wyglądu i elastyczności. Jeśli kupisz mydło siarkowe i zaczniesz go używać do codziennego mycia włosów:
- złagodzisz objawy łuszczycy głowy;
- pozbędziesz się zapalenia mieszków włosowych i łupieżu;
- wydłużysz fazę wzrostu włosa.
Niektórym bardzo przeszkadza zapach mydła z siarką. Jednak pewne wyrzeczenia sprawią, że zapewnisz sobie piękne i zdrowe włosy.
Mydło siarkowe na zrogowaciały naskórek
Mydło z siarką ma m.in. właściwości keratolityczne, czyli złuszczające zewnętrzną warstwę naskórka, znaną powszechnie jako „rogowa”. Jeśli chcesz usunąć martwe komórki skóry, odsłaniając te świeże i nieskazitelne, sięgnij po mydło siarkowe.
Mydło siarkowe antybakteryjne
Mydło, o którym piszemy, polecają najczęściej dermatolodzy. Mydło siarkowe działa bowiem przeciwbakteryjnie, zabijając grzyby i różne pasożyty.
Mydło siarkowe a ciąża
Nie ma wystarczająco przekonujących badań, które jednoznacznie zachęciłyby kobiety w ciąży do stosowania mydła z siarką albo kategorycznie im tego zabroniły ze względu na bezpieczeństwo płodu. Podobnie jest z kwestią matki karmiącej piersią. Pamiętaj jednak, że mydło siarkowe to zwyczajny kosmetyk, a nie lek na receptę. Stosuje się go miejscowo i nakłada na skórę, ale nie powinno to wpływać na dziecko. Decyzję o stosowaniu mydła siarkowego w czasie ciąży warto mimo wszystko podjąć wspólnie z ginekologiem lub dermatologiem.
Jak stosować mydło siarkowe antytrądzikowe?
Mydło z siarką najlepiej sprawdzi się przed snem. Ma nieprzyjemny zapach, więc w ciągu dnia jego używanie mogłoby być uciążliwe. Stosuj je codziennie (raz dziennie). Pamiętaj jednak, aby nie mieszać go z innymi preparatami antytrądzikowymi, ponieważ wysuszysz i podrażnisz w ten sposób swoją skórę.
Mydło siarkowe – cena
Cena mydła siarkowego nie jest wysoka. W zależności od produktu i objętości będzie się wahać, jednak zazwyczaj koszt to od kilku do kilkunastu złotych.
Mydło siarkowe – gdzie kupić?
Mydło siarkowe można kupić w wielu miejscach. To chociażby apteka, drogeria czy sklep kosmetyczny. Dodatkowo, jeśli nie masz możliwości wybrania się w któreś z wymienionych miejsc, możesz zrobić zakupy przez internet. Czy warto kupić mydło siarkowe online, bez wychodzenia z domu? Jest to dobre rozwiązanie, jeśli chcesz porównać różne marki, przeczytać opisy produktów i wybrać najtańszy z dostępnych.
Chcesz poprawić wygląd swoich włosów i skóry albo pozbyć się trądziku czy zrogowaciałego naskórka? Koniecznie odwiedź sklep (stacjonarny lub internetowy) i kup mydło siarkowe. Jest to sposób, do którego warto się przekonać. Daje co prawda pewien efekt uboczny w postaci nieprzyjemnego zapachu, ale skutecznie wspomaga codzienną pielęgnację organizmu, a zwłaszcza skóry i włosów.