Naturalne oleje roślinne podbiły rynek kosmetyczny. Trudno się temu dziwić. Są stosunkowo tanie, bezpieczne i zdrowe, a przede wszystkim niesamowicie skuteczne. Jednym z popularniejszych jest olej ze słodkich migdałów. Rewelacyjnie sprawdza się w roli ekologicznego kosmetyku na włosy.
Olej migdałowy na włosy jest uniwersalny i wydajny, ale czy to jedyne jego zalety? Przekonaj się, jakie korzyści płyną z jego stosowania. Może się okazać, że będziesz go często wykorzystywać w pielęgnacji! Dowiedz się, jak zrobić maskę z jego użyciem i o czym pamiętać podczas pielęgnacji. Czytaj nasz poradnik!
Olej migdałowy – podstawowe informacje
Olej migdałowy pozyskiwany jest z migdałów drzewa migdałowca. W INCI, czyli międzynarodowym nazewnictwie składników kosmetyków, nosi nazwę Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil. Należy zwrócić uwagę na słowo „sweet”. Istnieje bowiem druga odmiana – gorzka. Zawiera pewne substancje, przez które nie stosuje się jej w przemyśle kosmetycznym. Znalazła natomiast swoje miejsce przy produkcji wyrobów cukierniczych.
Olej migdałowy na włosy i jego cenne składniki
Naturalnie drzewo migdałowca występuje w Azji i Afryce. Obecnie jednak uprawia się je także w Europie. A co warto wiedzieć o pozyskiwanym z niego płynie? Pierwszym powodem, dla którego warto stosować olej migdałowy na włosy, jest jego skład. Zawiera bowiem cenne witaminy i minerały, na czele z:
- kwasem linolowym;
- kwasem oleinowym;
- witaminami – A, D, B, E;
- magnezem;
- fosforem;
- potasem.
Konsystencja oleju ze słodkich migdałów jest doceniana przez wielu konsumentów. Co ważne, nie pozostawia nieprzyjemnej, tłustej warstwy, która kojarzy się z olejami. Płyn szybko się wchłania. Z reguły ma jasnożółtą barwę i bardzo delikatny zapach.
Jak powstaje olej migdałowy?
Olej migdałowy powstaje w wyniku tłoczenia nasion migdałowca, czyli po prostu dobrze znanych migdałów. Tłoczenie wykonywane jest na zimno. W późniejszym etapie produkt może podlegać rafinacji, czyli dokładnemu oczyszczeniu. Ma to jednak dużą wadę, ponieważ uciekają znaczne ilości cennych składników aktywnych Warto także wiedzieć, że ewentualne wysokie temperatury oscylujące w okolicach 70 stopni Celsjusza, pozbywają produkt wartości odżywczych.
Jaki olej migdałowy na włosy kupić?
Jeszcze jakiś czas temu trudno było dostać naturalne oleje w zwykłym sklepie. Obecnie tego typu produkty znajdziesz w większości popularnych drogerii. Olej migdałowy na włosy powinien być zamknięty w ciemnej, szklanej butelce. Szczelne zamknięcie pozwoli utrzymać jego lepsze właściwości przez długi czas.
Najlepszym miejscem do nabycia naturalnego oleju jest sklep ekologiczny. Drugą kwestią jest to, jaki rodzaj oleju wybrać. Staraj się znaleźć ten nierafinowany, tłoczony na zimno. Ma bogatszy skład i zapewni najlepsze efekty. Czysty olej migdałowy to świetny wybór na początek. Na sklepowych półkach znajdziesz także mieszanki do różnych rodzajów włosów.
Olej migdałowy na włosy – właściwości
Olej ze słodkich migdałów na włosy ma bardzo wszechstronne działanie:
- Jako silny, naturalny emolient otacza łodygę włosa, zapobiegając nadmiernej utracie wody i wpływa pośrednio na jego nawilżenie.
- Zabezpiecza włosy przed zniszczeniami.
- Wzmacnia strukturę włosów i wygładza je.
- Silnie odżywia fryzurę, jak najlepsza maska.
- Wspomaga leczenie niektórych schorzeń owłosionej skóry głowy np. łuszczycy i AZS. Jest dobrze tolerowany przez skórę alergiczną i nadwrażliwą.
- Ułatwia układanie i rozczesywanie włosów.
Co ważne, olej migdałowy na włosy mogą stosować także kobiety w ciąży.
Olej migdałowy – do jakich włosów?
Olejek migdałowy na włosy jest produktem niezwykle uniwersalnym i nie spowoduje pogorszenia stanu włosów i skóry głowy. To, że nie szkodzi, oczywiście warto docenić. Jednak komu najbardziej pomoże? Najbardziej zadowoleni powinni być ci, którzy mają włosy o średniej porowatości. Co to za typ? To pewnego rodzaju połączenie włosów wysoko- i niskoporowatych, które występuje najczęściej.
Olej migdałowy – zastosowanie
Najbardziej podstawowym i najprostszym sposobem jest nałożenie oleju przed myciem (ewentualnie na noc) na włosy. Można zaaplikować go także na skórę głowy, jeśli jej stan tego wymaga. Nie pozostawiaj jednak oleju na skórze na noc. 30 minut przed myciem zupełnie wystarczy.
Jeśli twoje kosmyki są oporne, zniszczone i wysokoporowate, spróbuj nakładać olej z migdałów na włosy wcześniej zwilżone wodą. Inną opcją jest zaaplikowanie wcześniej odżywki lub lekkiej maski.
Olejek ze słodkich migdałów na włosy jest też dobrym, naturalnym dodatkiem do masek, ponieważ wzbogaci ich skład.
Olej migdałowy na włosy – wcieranie
Wcieranie oleju migdałowego w skórę głowy to kolejny sposób na jego zastosowanie. Taki kilkunastominutowy masaż poprawia ukrwienie cebulek. Pozwala to na pobudzenie nowych włosów do wzrostu. Taki zabieg pielęgnacyjny może ograniczyć również wypadanie włosów.
Maska z olejem ze słodkich migdałów
Jak zastosować olej migdałowy na włosy, tworząc maskę?
- Połącz żółtko z olejem ze słodkich migdałów i nałóż na włosy na 30 minut.
- Dla wzmocnienia efektu możesz owinąć je folią lub założyć specjalny czepek.
- Zmyj całość i przejdź do kolejnych kroków pielęgnacyjnych.
Jak zmyć olej migdałowy z włosów?
To często pomijany etap, który jest jednak niesamowicie istotny. Nieodpowiednie zmycie oleistej substancji może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego, szczególnie ze skóry głowy. Jaka jest Najłatwiejsza metoda to nałożenie odżywki na długość włosów. Wystarczy tylko odczekać kilka minut, aby zaszedł proces emulgowania. Cząsteczki tłuszczu z łatwością połączą się z produktem pielęgnacyjnym i będzie łatwo zmyć go z włosów.
Efekty po stosowaniu oleju migdałowego na włosy
Olej migdałowy na włosy wzmacnia je i wpływa na odbudowanie ich struktury. Możesz spodziewać się również:
- większego blasku;
- mniejszej podatności na zniszczenia podczas codziennej stylizacji;
- natłuszczenia i nawilżenia;
- silnego wygładzenia włosów;
- wyciszonej skóry głowy;
- zmniejszenia łamliwości.
Olej z migdałów na włosy – czy są przeciwwskazania?
Mogłoby się wydawać, że w tym przypadku przeciwwskazania nie występują. Jest jednak pewien aspekt, który należy wziąć pod uwagę. Jeśli masz uczulenie na migdały lub orzechy, nie stosuj oleju migdałowego na włosy, a szczególnie na skórę głowy. Może przynieść to niepożądany skutek. Dla pewności wykonaj przed zastosowaniem próbę uczuleniową w niewidocznym miejscu. W ten sposób przekonasz się, czy na pewno ten naturalny produkt jest dla ciebie bezpieczny.
Olejek migdałowy na włosy i nie tylko – inne zastosowania w pielęgnacji
Olej ze słodkich migdałów działa nie tylko na włosy. Jako produkt do pielęgnacji można go stosować na twarz i ciało. Jest silnie nawilżającą, a przy tym lekką substancją. Dobrze tolerują go wszystkie rodzaje cer. To ważne dla osób z cerą alergiczną, wrażliwą i bardziej problematyczną ze zmianami zapalnymi. Aplikując olejek migdałowy na ciało wspomagasz odbudowę płaszcza lipidowego, czyli naturalnego bariery ochronnej. Potwierdzone zostało także jego działanie przeciw rozstępom.
Olejek ze słodkich migdałów to preparat dla osób, które w sposób naturalny i bezpieczny chcą zadbać o swoje włosy. Zużycie oleju migdałowego na włosy podczas pielęgnacji nie jest duże, ponieważ to produkt niezwykle wydajny. Warto przypomnieć raz jeszcze, czym kierować się podczas wyboru.
Szukaj nierafinowanego oleju, ponieważ ten typ substancji nie traci swoich wartościowych składników. Przechowuj go w odpowiednio zacienionym i chłodnym miejscu tak, by nie stracił właściwości odżywczych. Podczas pielęgnacji pamiętaj, aby go odpowiednio zmyć. Z naszymi wskazówkami nie powinno to być wyzwaniem!