Ciekawą rośliną olejodajną, która ma charakterystyczne, fioletowe kwiaty, jest ostropest plamisty. Olej, a nie sam ostropest, będzie oczywiście głównym przedmiotem naszej uwagi w artykule. Tym, co wyróżnia olej z ostropestu, jest przede wszystkim bogactwo witamin i wartościowych składników. Pielęgnacja przy użyciu takiej substancji to gwarancja odżywienia włosów i skóry. Dlaczego warto wypróbować taki olej? Czy sprawdzi się w jeszcze innych rolach, np. w kuchni? Jak go stosować? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w naszym tekście!
Olej z ostropestu – właściwości
Olej, o którym piszemy, pomaga na wiele problemów zdrowotnych. Jego regularne stosowanie (zarówno doustnie, jak i na skórę i włosy) przynosi korzyści dla zdrowia i urody. Wszystko dzięki zawartości witamin i minerałów, znajdujących się w składzie naturalnej substancji. Olej bogaty jest w m.in.:
- olejki eteryczne;
- kwasy (linolowy i oleinowy);
- sterole roślinne;
- witaminy C, E i K;
- garbniki.
Prozdrowotne działanie oleju z ostropestu
Możesz się słusznie spodziewać, że takie składniki oleju z ostropestu czynią z niego bardzo wartościową substancję.
- Zawarta w oleju sylimaryna reguluje pracę nerek i wątroby, a także oczyszcza je z toksyn. Olej może pomagać osobom z marskością wątroby.
- Antyoksydanty zwalczają wolne rodniki, wspomagając koncentrację i pamięć.
- Olej mogą stosować osoby zmagające się z AZS, trudno gojącymi się ranami, oparzeniami i zadrapaniami.
- Substancja działa wspomagająco w leczeniu cukrzycy.
- Olej z ostropestu plamistego usprawnia metabolizm.
- Wspiera także pracę układu pokarmowego, przeciwdziała wzdęciom i wspomaga trawienie.
- Ma działanie przeciwzapalne. Pomaga w przypadku chorób krtani i gardła.
- Stabilizuje poziom cholesterolu we krwi.
Olej z ostropestu – jak stosować?
Olej z ostropestu – zastosowanie w kosmetyce
Olej z ostropestu może być z powodzeniem wykorzystywany w pielęgnacji skóry i włosów. Zewnętrznie można go stosować na różne sposoby. Poznaj je już teraz.
Olej z ostropestu na skórę
Olej z ostropestu przynosi ulgę skórze suchej, podrażnionej, której brak elastyczności. Szczególnie zaleca się jego stosowanie osobom dotkniętym AZS lub łuszczycą. Substancja pozwala nawilżyć skórę i znacznie przyspiesza jej regenerację.
Używanie produktu pozyskiwanego z natury to także dobra metoda, by wzmocnić paznokcie. Wystarczy regularnie je smarować (najlepiej po delikatnym podgrzaniu oleju), aby już po krótkim czasie dostrzec rezultaty.
Olej z ostropestu na twarz
Dzięki zawartości antyoksydantów olej z ostropestu poprawia kondycję cery i jej koloryt, a do tego wspiera regenerację naskórka. Sprawdza się także w przypadku cery trądzikowej, ponieważ reguluje sebum i zwalcza stany zapalne. Olej z może również łagodzić objawy:
- egzemy;
- rumienia;
- oparzeń słonecznych.
Jak go używać?
- Olej najlepiej stosuj na noc.
- Po nałożeniu hydrolatu zmieszaj 2 krople oleju z ulubionym kremem lub użyj go bez dodatków.
Olej z ostropestu na włosy
Olej, o którym piszemy, można wypróbować także podczas olejowania włosów. Wystarczy, że niewielką jego ilość wmasujesz w pasma i skórę głowy, a potem pozostawisz na kilka godzin. Przeprowadzana regularnie kuracja świetnie wpływa na strukturę włosów, które stają się miękkie i przyjemne w dotyku. Oprócz tego olej z ostropestu wzmacnia cebulki, dzięki czemu włosy rosną gęstsze i mocniejsze.
Olej z ostropestu w kuchni
Olej może być także przyjmowany doustnie. Ma delikatny, lekko orzechowy posmak i doskonale komponuje się z niektórymi daniami. Chcesz wypróbować go w kuchni? Możesz polewać nim sałatki, kanapki lub dodawać do dressingów i sosów. Nie powinieneś jednak smażyć na nim potraw. Jak najbardziej dozwolone jest jednak picie oleju z ostropestu na czczo. Musisz tylko pamiętać, aby przyjmować go na około 30 minut przed posiłkiem.
Pamiętaj, by produkt przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu. To sprawi, że nie straci swoich wartości odżywczych.
Olej z ostropestu – dawkowanie i przeciwwskazania
Jeśli chcesz przyjmować olej doustnie, nie powinieneś przekraczać dawki 2 łyżeczek dziennie. Jako składnik potraw jest to zaś jedynie dodatek.
Trzeba więc zachować umiar, a niektóre osoby nie nie powinny w ogóle spożywać takiego oleju. Są to:
- kobiety w ciąży i karmiące piersią;
- osoby, które nie przekroczyły 12 roku życia;
- osoby mające problem z nadmiernym wydzielaniem żółci żołądkowej;
- osoby przyjmujące leki antykoncepcyjne, niektóre leki psychotropowe i przeciwzakrzepowe.
Przyjmowanie oleju z ostropestu należy przerwać także w momencie, kiedy pojawią się niepożądane objawy, czyli ból głowy, brzucha, biegunki lub świąd.
Olej z ostropestu – cena
Dobrej jakości olej tłoczony na zimno kosztuje ok. 30-40 zł za 250 ml. Być może wydaje się to wysoką ceną, ale cenne właściwości ostropestu i wielość zastosowań produktu może przeważyć szalę. Jeśli przekonały cię efekty, jakie możesz zyskać podczas pielęgnacji, nie wahaj się przed zakupem.
Olej z ostropestu plamistego może być wykorzystywany jako dodatek do potraw, ale jest to przede wszystkim niezwykle skuteczny kosmetyk do skóry i włosów. Odżywienie i wzmocnienie cebulek to efekt, jaki możesz zyskać. Gdy masz problemy skórne, ten produkt także ci pomoże.