Olej z nasion wiesiołka dopiero zaczyna pojawiać się w niektórych polskich domach. Pozyskiwany jest z rośliny dwuletniej, o charakterystycznym żółtym kolorze, którą uzyskuje po przekwitnieniu. Olej z wiesiołka pozytywnie wpływa na kondycję włosów i skóry, jednak możliwości jego zastosowania są o wiele szersze. Jeśli szukasz uniwersalnego produktu, który sprawdza się nie tylko w pielęgnacji, to może być coś dla ciebie! Przeczytaj już teraz o tym niezwykłym oleju.
Olej z wiesiołka – właściwości
Olej, o którym mowa, zawdzięcza swoje prozdrowotne działanie bogatemu składowi. Do jego najbardziej wartościowych składników należą:
- kwasy gamma-linolenowe;
- fitosterole;
- kwas linolenowy;
- antyoksydanty;
- witaminę E;
- polifenole.
Olej z wiesiołka – działanie prozdrowotne
Olej z nasion wiesiołka jest bardzo uniwersalny. Można stosować go zarówno w celach kulinarnych, jak i w pielęgnacji, aplikując na skórę i włosy. Jego stosowanie już po niedługim czasie przynosi widoczne efekty. Jednak ten płyn ma także wiele innych właściwości. Jego korzystne działanie na organizm to chociażby:
- obniżenie cholesterolu;
- wspomaganie walki z trądzikiem;
- przyspieszenie spalania tkanki tłuszczowej;
- zwiększanie odporności organizmu;
- wspomaganie leczenia reumatyzmu;
- usprawnienie pracy mózgu;
- wsparcie układu krwionośnego;
- pielęgnacja włosów i skóry;
- regulowanie cyklu miesiączkowego;
- łagodzenie PMS;
- złagodzenie objawów menopauzy.
Olej z wiesiołka – efekty i stosowanie
Olej z wiesiołka – zastosowanie w kuchni
Olej z wiesiołka wyróżnia się zielonym kolorem i specyficznym, ziołowym smakiem. Nie nadaje się do podsmażania, dlatego może być częścią dań zimnych i ciepłych. Sprawdzi się do różnych sałatek, kaszy, otrębów, kanapek, jogurtów, koktajli lub zup. Dzienne zapotrzebowanie na olej z nasion wiesiołka wynosi ok. 5 ml.
Olej można przechowywać przez około rok, najlepiej w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu. Chcesz trzymać go w lodówce? Pamiętaj, że temperatura powinna wynosić 4-10 stopni Celsjusza. Po roku olej traci większość właściwości, dlatego najlepiej zużyć go wcześniej.
Olej z wiesiołka – kosmetyka
Olej z wiesiołka doskonale sprawdzi się w pielęgnacji włosów i skóry. Musisz jednak pamiętać, że nierozcieńczony jest bardzo tłusty. Warto stosować go w postaci kosmetyków, gdzie ma stężenie ok. 30% lub dodać kilka kropel do stosowanych na co dzień kremów.
Olej z wiesiołka na skórę
Olej z nasion wiesiołka może być stosowany przez osoby o różnej cerze. Powinien dać dobre rezultaty w przypadku skóry problematycznej lub trądzikowej. Poradzi sobie z wypryskami i zahamuje nadmierne wydzielanie sebum. Produkt doskonale sprawdzi się także jako dodatek do pielęgnacji skóry dotkniętej łuszczycą lub AZS. Smarowanie jej kosmetykiem sprawi, że stanie się nawilżona, a i problem świądu nie będzie aż tak dokuczliwy.
Olej z wiesiołka na włosy
Każdy, kto marzy o odżywionych i wzmocnionych włosach, powinien wypróbować pielęgnację przy użyciu oleju z wiesiołka. Zabieg olejowania, czyli wcieranie substancji w pasma, daje pozytywne rezultaty. Cebulki wzmocnią się, dlatego nadmierne wypadanie nie będzie już problemem. Dodatkowo włosy staną się dużo bardziej jedwabiste i lśniące.
Olej z wiesiołka – przeciwwskazania
Olej z wiesiołka jest bardzo zdrowym produktem. Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do jego stosowania, z którymi warto zapoznać się przed zakupem.
Przede wszystkim, nie powinieneś przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia oleju. Niepożądane skutki po „przedawkowaniu” to ból brzucha i nudności. Oleju nie powinny spożywać osoby, które:
- chorują na padaczkę (substancja może wywoływać atak);
- regularnie przyjmują leki przeciwzakrzepowe;
- przygotowują się do operacji.
Jak wybrać olej z nasion wiesiołka?
Gdy chcesz kupić taki olej, szukaj takiego, który będzie:
- świeży;
- tłoczony na zimno;
- nierafinowany;
- oznaczony krótką datą ważności.
Wszystkie te cechy oznaczają, że masz do czynienia z produktem najwyższej jakości, o wartościowym składzie.
Olej z wiesiołka – cena
Olej z wiesiołka dostępny jest zarówno w postaci płynnej, jak i w kapsułkach. Cena za tę drugą wersję wynosi około 20 zł. Płynny olej jest nieco droższy. Koszt butelki o pojemności 250 ml (czyli niezbyt dużej) to około 30-40 zł. Co jasne, im lepszy jakościowo produkt, tym więcej trzeba będzie za niego zapłacić. Pamiętaj, aby szukać oleju z wiesiołka tłoczonego na zimno i nierafinowanego.
Olej z nasion wiesiołka ma bogaty skład i pozytywny wpływ na urodę. Chcesz wypróbować go na włosy i przeprowadzić olejowanie albo stosować na skórę? Jeśli nie jesteś w grupie objętej przeciwwskazaniami, sprawdź ten naturalny produkt!