Inna nazwa tej substancji to kwas stearynowy oksyetylenowany 100 molami tlenku etylenu. Pod względem chemicznym przybiera formę woskowatego, plastycznego ciała stałego. PEG-100 Stearate należy do bardzo licznej grupy tzw. PEG-ów. Są to substancje o różnej strukturze, długości łańcucha oraz wielkości cząsteczek. Ich budowa determinuje określone właściwości. PEG-i wykorzystuje się przede wszystkim w branży kosmetycznej, ale także w farmacji.
PEG-100 Stearate – działanie
Można wyróżnić następujące właściwości tej substancji:
- jest wykorzystywana w kosmetykach jako emolient; oznacza to, że pomaga tworzyć różnego rodzaju stabilne emulsje – połączenie frakcji wodnych z olejowymi;
- powoduje powstawanie piany;
- wpływa bezpośrednio na ostateczną konsystencję preparatu pielęgnacyjnego;
- podwyższa lepkość kosmetyku;
- może pełnić rolę detergentu;
- jest solubilizatorem. Co to oznacza? Jego obecność umożliwia umieszczenie substancji potencjalnie nierozpuszczalnych w wodzie np. aromatów, wyciągów roślinnych w preparacie kosmetycznym.
PEG-100 Stearate – zastosowanie w kosmetyce
Wszystkie PEG-i znajdują zastosowanie w kosmetyce. Można je spotkać na każdym kroku i w większości produktów. Gdzie najczęściej się pojawiają? Tak naprawdę wszystko zależy od właściwości i danych funkcji. PEG-100 Stearate najczęściej występuje w:
- żelach do mycia twarzy;
- płynach do kąpieli;
- szamponach różnego rodzaju;
- produktach do demakijażu;
- mleczkach i emulsjach do pielęgnacji ciała;
- mydłach w płynie;
- kremach do twarzy;
- preparatach ochronnych z filtrami UV;
- produktach do golenia;
- kosmetykach łagodzących po goleniu;
- kremach do dłoni oraz stóp;
- serach i innych specjalistycznych preparatach.
PEG-100 Stearate – bezpieczeństwo stosowania
O PEG-ach krąży wiele mitów. W internecie, i nie tylko można przeczytać wiele sprzecznych opinii na ich temat. Warto zdać sobie sprawę, że PEG-i są jednymi z najlepiej przebadanych substancji stosowanych w kosmetyce.
Pod względem toksyczności są bezpieczne jako składniki preparatów pielęgnacyjnych. Nie są kancerogenne, co często im się zarzuca. Mogą być zanieczyszczone innym, nie do końca bezpiecznym związkiem – 1,4-dioksanem. Jednak jego ilości są tak znikome, że nie mają wpływu na stan skóry, a także cały organizm i zdrowie konsumenta. Nie zaleca się stosowania PEG-ów kobietom w okresie ciąży oraz dzieciom.
PEG-100 Stearate jest zatem bezpieczny do stosowania zgodnie ze swoim przeznaczeniem.
PEG-100 Stearate – naturalny czy syntetyczny
PEG-100 Stearate powstaje w wyniku zastosowania metod biotechnologicznych jako substancja syntetyczna. W tych procesach bierze udział kwas stearynowy, który może mieć różne pochodzenie (roślinne, zwierzęce).
PEG-100 Stearate – wpływ na środowisko naturalne
Nie odnotowano szczególnego wpływu PEG-ów na środowisko naturalne.
PEG-100 Stearate – czy jest odpowiedni dla wegan?
Tutaj sytuacja nie jest tak oczywista. Kwas stearynowy, biorący udział w powstawaniu PEG-100 Stearate, może pochodzić z roślin, ale także być surowcem odzwierzęcym. Jeśli na danym produkcie nie ma takiej informacji, trzeba ją znaleźć bezpośrednio u producenta.
PEG-100 Stearate – ciekawostki
PEG-i to bardzo liczna grupa substancji. Oprócz PEG-100 Stearate, w produkcji kosmetyków wykorzystuje się także:
- PEG-2;
- PEG-20 Laurate;
- PEG-150 Oleate;
- PEG-200 Castor Oil.
PEG 100 Stearate: Why is PEG 100 Stearate in My Skincare Product?
https://cosmeticsinfo.org/ingredient/peg-100-stearate