Miejsca intymne są niezwykle delikatne i, bardziej niż inne rejony ciała, podatne na różnorodne schorzenia. Bardzo łatwo, za pomocą zarówno czynników zewnętrznych, jak i wewnętrznych, można zaburzyć pH pochwy oraz doprowadzić do wyjałowienia jej naturalnej flory. W konsekwencji pojawiają się infekcje o różnym podłożu, niosące za sobą znaczny dyskomfort. Niekiedy – nieleczone – bywają również groźne dla zdrowia.
Jednym ze sposobów utrzymania miejsc intymnych w prawidłowym stanie jest dobór odpowiedniego kosmetyku do mycia i pielęgnacji. Przekonaj się, jak odpowiednio zadbać o higienę okolic krocza oraz jakie warunki powinien spełniać najlepszy płyn do higieny intymnej.
Jak prawidłowo dbać o miejsca intymne?
Prawidłowa higiena miejsc intymnych jest niezbędna, aby uniknąć chorób i podrażnień w rejonie pochwy. Ponadto, używanie odpowiednich kosmetyków oraz dbanie o miejsca intymne sprawi, że będziesz się czuła pewniej i bardziej komfortowo. Co powinnaś wiedzieć o podstawach higieny rejonu krocza?
Unikaj gorącej wody
Nie chodzi oczywiście o całkowitą rezygnację z relaksujących kąpieli w wannie! Jednakże, aby uniknąć podrażnień, nie powinno się stosować gorącej wody do podmywania miejsc intymnych. Najlepsza będzie zatem woda o temperaturze nieprzekraczającej 36 stopni Celsjusza.
Umiar to podstawa
Niektóre kobiety mają tendencję do nadużywania płynów do higieny intymnej. Należy jednak pamiętać, że zbyt częste mycie może przyczynić się do wypłukiwania naturalnych bakterii, które pomagają w utrzymaniu kwaśnego pH pochwy i chronią przed infekcjami. Najlepiej jest ograniczyć pielęgnację okolic intymnych do 1-2 razy dziennie (wyjątek stanowi okres miesiączki).
Dbaj o higienę w trakcie miesiączki
W czasie miesiączki dbanie o higienę miejsc intymnych jest wyjątkowo ważne. Częstotliwość podmywania okolic pochwy można wówczas zwiększyć, aby czuć się komfortowo i świeżo.
Powiedz „nie” irygacjom
Irygacja to zabieg płukania pochwy. Najczęściej wykonuje się go przy pomocy różnorodnych mieszanek ziołowych. To jednak niepotrzebna, przynosząca więcej szkody niż pożytku forma pielęgnacji. Procedura przyczynia się najczęściej do wyjałowienia fizjologicznej flory bakteryjnej miejsc intymnych, przez co tracą one naturalną barierę ochronną i są bardziej podatne na infekcje.
Porzuć gąbki i myjki
Pielęgnacja miejsc intymnych przy pomocy myjki czy gąbki nie należy do polecanych rozwiązań. Na nich często rozwijają się bakterie i grzyby, zatem używanie ich do pielęgnacji tak delikatnych części ciała jak okolice pochwy nie jest dobrym pomysłem. Najlepszym rozwiązaniem jest mycie tych miejsc dłonią, za pomocą odpowiedniego żeli do higieny intymnej.
Ostrożnie z depilacją
Depilacja okolic intymnych należy do bardzo częstych zabiegów. Niestety, jej nadmierne lub nieumiejętne wykonywanie może przyczynić się do powstawania podrażnień, a te z kolei są siedliskiem dla różnych patogenów. Jeżeli należysz do kobiet usuwających włoski z okolic intymnych, postaraj się o odpowiednią dezynfekcję golarki oraz unikanie golenia w okolicach błon śluzowych.
Używaj dobrych żeli do higieny intymnej
Sposób mycia miejsc intymnych to jedno; ważne jest jednak także to, jakich środków używasz. Wybór naturalnego płynu do higieny intymnej, o odpowiednim składzie, będzie kluczowy podczas odpowiedniej pielęgnacji tak delikatnego i podatnego na podrażnienia rejonu ciała.
Dobry płyn do higieny intymnej – jaki wybrać?
Antybakteryjny płyn do higieny intymnej powinien łączyć w sobie kilka cech. Są to:
- zdolność do dokładnego pozbywania się brudu;
- delikatny skład, który nie zaburzy naturalnego środowiska pochwy;
- pozostawianie uczucie odświeżenia i łagodnego nawilżenia;
- brak zapachu – bezwonny płyn pozbawiony jest często sztucznych dodatków;
- jak najbardziej naturalny i możliwie najkrótszy skład.
Jedną z ważniejszych pozycji w składzie żelu intymnego powinien być kwas mlekowy. Wspomaga on zachowanie właściwego, kwaśnego pH. Niemniej ważna jest inulina, która pozwala na utrzymanie naturalnej mikroflory pochwy. Dobrej jakości preparat ma także nawilżać i wspomagać regenerację okolic intymnych. Do tego najlepiej sprawdzają się takie składniki jak:
- gliceryna;
- alantoina;
- d-pantenol;
- roślinne ekstrakty z aloesu, rumianku albo babki lancetowatej.
Często w składzie polecanych produktów znajdują się także wyciągi z kory dębu, macierzanki i szałwii, które posiadają właściwości antyseptyczne. Z kolei ekstrakt z tarczycy bajkalskiej działa przeciwdrobnoustrojowo.
Jakich płynów do higieny intymnej unikać?
Nie wszystkie dostępne w drogeriach kosmetyki nadają się do higieny miejsc intymnych. Zdarza się, że zamiast pomagać w utrzymaniu odpowiedniej higieny i wspomaganiu naturalnego stanu pochwy, pogłębiają one podrażnienia i prowadzą do infekcji. Jakich żeli do higieny intymnej należy zatem unikać? Tych, które:
- zawierają barwniki;
- są mocno perfumowane;
- mają w składzie SLS-y, pochodne formaldehydu czy parabeny;
- są mydłami przeznaczonymi do mycia ciała.
Większość kosmetyków, zawierających mocne substancje zapachowe, konserwanty czy barwniki ma tendencję do podrażniania i wysuszania delikatnej skóry okolic intymnych. Niektóre z nich mogą przyczyniać się do wystąpienia reakcji alergicznej w tym rejonie, co skutkować będzie wyjątkowo nieprzyjemnymi wrażeniami. Mydła przeznaczone do higieny ciała mają zazwyczaj odczyn zasadowy, dlatego nie jest wskazane stosowanie ich w miejscu, które, ze względów zdrowotnych, powinno zachować pH kwaśne.
Higiena miejsc intymnych – podsumowanie
Właściwa pielęgnacja okolic intymnych wspomaga uczucie świeżości, ale przede wszystkim chroni naturalne środowisko pochwy i zapobiega rozwijaniu się infekcji. Najważniejsze jest pamiętanie o podstawowych zasadach higieny oraz używanie odpowiednich kosmetyków. Aby mieć pewność co do skuteczności danego płynu do higieny intymnej, zapoznaj się dokładnie z jego składem.