W artykule opiszemy najczęstsze przyczyny pryszczy na penisie oraz opowiemy o ich leczeniu. Znajdziesz tu również informacje dotyczące profilaktyki, dzięki którym znacznie zminimalizujesz ryzyko pojawienia się u ciebie tego typu problemów.
Pryszcz na penisie – skutek alergii na prezerwatywy?
Krostki lub pryszcze na penisie mogą być symptomem alergii skórnej. Czynnikiem ją wywołującym najczęściej są środki do prania lub płukania tkanin, mydła bądź żele pod prysznic, prezerwatywy, lubrykant czy środki plemnikobójcze. W tym przypadku zmiany skórne przeważnie mają postać plamek i towarzyszą im następujące objawy:
- zmiana zapachu wydzielin;
- zaczerwienienie napletka oraz żołędzi;
- silne swędzenie skóry;
- torbiele na naskórku;
- obrzęk prącia;
- kłykciny płaskie;
- ogólne osłabienie.
Plamki i krostki na penisie – objaw kiły
Pojawienie się czerwonych plamek na penisie może być symptomem kiły – poważnej choroby wenerycznej przenoszonej drogą płciową. Przeważnie chorzy dowiadują się do niej dopiero w momencie pojawienia się zmian na prąciu, ponieważ inne objawy nie są tak wyraźne. Nalezą do nich między innymi:
- podwyższona temperatura ciała;
- osłabienie organizmu;
- zaburzenia działania zmysłów, przede wszystkim słuchu oraz wzroku;
- zawroty głowy;
- zaburzenia osobowości.
Wirus opryszczki a krosty na prąciu
Czerwone pryszcze na penisie mogą świadczyć o zarażeniu wirusem opryszczki narządów płciowych (HSV). Zwykle mają one postać pęcherzyków lub grudek i występują nie tylko w okolicach prącia, ale również w pachwinach, a nawet na dolnej części brzucha. Zakażeniu towarzyszą także inne objawy, w tym:
- świąd penisa;
- uczucie pieczenia;
- ból penisa;
- podwyższona temperatura ciała;
- powiększenie węzłów chłonnych;
- bóle głowy.
Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) a krosty na penisie
Krostki lub brodawki na penisie, nazywane również kłykcinami kończystymi mogą być także skutkiem zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). W przypadku mężczyzn taka infekcja nie jest aż tak niebezpieczna, jak u kobiet, jednak zmiany tego typu mogą powodować estetyczny dyskomfort oraz prowadzić do powstania kompleksów.
Czerwone krostki na narządach płciowych mogą być objawem grzybicy
Grzybica to stosunkowo często stwierdzana przypadłość. Najczęściej dochodzi do jej rozwoju z powodu kilku czynników – nieodpowiedniej higieny intymnej, korzystania ze wspólnych ręczników oraz noszenia bielizny nieprzepuszczającej powietrza. Infekcji często towarzyszą również następujące objawy:
- zaczerwienienie,
- świąd;
- pieczenie podczas mikcji;
- wydzielina o nieprzyjemnym zapachu.
Badanie i leczenie wyprysków na prąciu
Jeśli zauważyłeś pryszcze na penisie, jak najszybciej udaj się do lekarza urologa. Taka konsultacja nie jest niczym wstydliwym i przeważnie polega jedynie na dokładnym obejrzeniu narządów płciowych przez specjalistę. Zwykle już po pierwszej wizycie można postawić właściwą diagnozę i wdrożyć odpowiednie leczenie. Nie warto z nią zwlekać, ponieważ nieleczone zmiany mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian, na przykład problemów z bezpłodnością.
Bezpłatne badania na kiłę
Niezależnie od występujących u ciebie objawów, warto wykonać badanie krwi w kierunki zakażenia kiłą. W wielu dużych miastach możesz to zrobić całkowicie za darmo, zachowując przy tym pełną anonimowość. Wynik takiego testu pojawia się niemalże od razu, a ty masz pewność, że jesteś zdrowy i nie przenosisz bakterii na swoje partnerki bądź partnerów seksualnych.
Możliwe powikłania po chorobie wenerycznej
Warto mieć na uwadze, że ta choroba weneryczna może prowadzić do poważnych powikłań, jak na przykład tętniak aorty czy problemy psychiczne, dlatego nie powinno zwlekać się z wykonaniem badań w jej kierunku.
Reakcja alergiczna
Jeśli podejrzewasz, że pryszcze na penisie mogą być efektem reakcji alergicznej, wymień stosowane kosmetyki na ekologiczne. W przypadku, gdy problem nie ustąpi, zacznij od eliminacji kolejnych potencjalnych alergenów, by znaleźć źródło problemu.
Leczenie krostek na prąciu zależy od ich przyczyny. Jeśli jest nią infekcja bakteryjna lub grzybicza, zwykle wystarcza wprowadzenie farmakoterapii. W przypadku zakażenia wirusem sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale wyleczenie takiej infekcji również jest możliwe.
Profilaktyka – dbaj o siebie i swoich partnerów seksualnych
Większości schorzeń wywołujących pryszcze na penisie można skutecznie zapobiegać. Na początku warto zadbać o prawidłową higienę intymną. Używaj do tego jedynie dedykowanych preparatów i zrezygnuj z mydeł, ponieważ mają one nieprawidłowe pH.
Ich stosowanie prowadzi do zaburzenia bariery hydrolipidowej, a w efekcie do usunięcia z niej również „dobrych” bakterii, czyli tych odpowiadających za walkę z drobnoustrojami chorobotwórczymi. Pamiętaj, żeby dokładnie umyć prącie, napletek oraz żołądź. Nie używaj do tego myjek, ponieważ są one siedliskiem bakterii, ręka w zupełności wystarczy.
Odpowiednia higiena
Po myciu dokładnie osusz miejsca intymne przy pomocy oddzielnego ręcznika. Jeżeli jesteś w trakcie leczenie infekcji najlepiej użyć jednorazowego, ponieważ nie gromadzi się na nim tyle bakterii. Pierz swoją bieliznę zawsze w temperaturze 90 stopni Celsjusza i korzystaj z hipoalergicznych płynów, by zmniejszyć ryzyko podrażnień czy uczuleń.
Odpowiednia bielizna
By zachować zdrowy mikrobiom skóry oraz zapobiec pryszczom na penisie, należy zadbać o odpowiednią wentylację miejsc intymnych. Bielizna powinna być wykonana z materiału przepuszczającego powietrze i nie przylegać za mocno do ciała. Poza tym nie zaleca się noszenia jej do spania. Warto także zrezygnować z pidżam, by pozwolić narządom płciowym oddychać. Takie rozwiązanie posiada także inne zalety. Ze względu na niższą względem reszty ciała temperaturę jąder poprawia się ich praca, co może mieć pozytywny wpływ na jakość produkowanego nasienia oraz podniesienie płodności.
Zabezpieczenie podczas stosunku
Podczas stosunku płciowego z partnerem o nieznanej historii zawsze używaj prezerwatyw. Pamiętaj, że do zakażenia groźnym wirusem może dojść nie tylko w trakcie seksu waginalnego, ale także oralnego i analnego. Warto także korzystać z gumowych rękawiczek w trakcie współżycia, by zmniejszyć ryzyko przenoszenia bakterii z jednej części ciała na drugą.
Nawet jeśli masz jednego partnera seksualnego, wykonuj regularnie badania w kierunku chorób wenerycznych, ponieważ mogą pozostawać one w ukryciu nawet przez kilka lat. Po stosunku zawsze oddaj mocz i umyj miejsca intymne.
Nie lekceważ pryszczy na penisie
Pryszcze na penisie są stosunkową częstą przypadłością wśród mężczyzn, jednak nie należy ich lekceważyć. Jeśli podejrzewasz u siebie zakażenie grzybicze, możesz udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który przepisze ci odpowiednie leki. Poważniejsze schorzenia zwykle wymagają konsultacji z urologiem lub dermatologiem-wenerologiem.
Nie próbuj leczyć infekcji domowych sposobami, ponieważ w ten sposób możesz jedynie sobie zaszkodzić i doprowadzić do zaostrzenia symptomów schorzenia.
Podsumowanie
Krostki, plamki i pryszcze na penisie bardzo często są efektem nieprawidłowej higieny lub rezygnacji ze stosowania zabezpieczeń w trakcie stosunku seksualnego. Stosując się do zasad profilaktyki, z łatwością możesz zapobiec większości wcześniej wspomnianych schorzeń. Kiedy zauważysz jakiekolwiek niepokojące objawy, nie zwlekaj i od razu udaj się na wizytę do lekarza urologa.