Dlaczego na twarzy powstają zmarszczki?
Proces starzenia się skóry u każdego przebiega inaczej. Nie ma określonego wieku, w którym pojawia się słynna pierwsza zmarszczka. Cera niektórych młodych kobiet prezentuje się gorzej niż pań w okresie menopauzy. Dlaczego powstają zmarszczki i co za nie odpowiada? Możemy wyróżnić przyczyny wewnętrzne oraz zewnętrzne. Do wewnętrznych należą wszystkie procesy zachodzące w organizmie, które czasami są nieuniknione.
Wewnętrzne czynniki powstawania zmarszczek
- Zmniejszenie produkcji kwasu hialuronowego po 25. roku życia.
- Zmiany hormonalne mające związek z procesem menopauzy.
- Skłonności genetyczne (jeśli twoja mama lub babcia długo mogły cieszyć się gładką cerą, jest duże prawdopodobieństwo, że tak będzie również w twoim przypadku).
- Spadek syntezy kolagenu i elastyny.
- Gruczoły w skórze wykazujące mniejszą aktywność.
- Alergie skórne.
- Przewlekłe choroby.
Zewnętrzne czynniki powstawania zmarszczek
- Nadmierny stres.
- Nieodpowiednia dieta.
- Zanieczyszczenia powietrza.
- Nadmierna ekspozycja skóry na słońce.
Skóra dojrzała staje się cieńsza, wręcz pergaminowa. Widać na niej pojedyncze naczynia lub skupiska w postaci rumienia. Sama jednak wydaje się blada. Pojawiają się zmarszczki mimiczne, m.in. lwie zmarszczki. Staje się przewlekle sucha, z czym trudno się uporać.
Lwia zmarszczka – co to takiego?
Lwia bruzda to potoczna nazwa pionowej zmarszczki powstałej między brwiami. Powstaje dzięki nadmiernej aktywności niektórych mięśni na twarzy – w tym przypadku tych pomiędzy brwiami. Pogłębia się u osób z mocną mimiką twarzy, ekspresyjnych bądź nerwowych. Może dawać wrażenie ciągłej złości lub zdziwienia i nadać twarzy groźny wygląd.
Lwia zmarszczka – domowe sposoby na jej pozbycie się
Jednym ze skutecznych domowych sposobów na lwią zmarszczkę są regularne masaże. Sekret tkwi w ich systematycznym wykonywaniu. Mogą być manualne, możesz również wykorzystać w tym celu specjalne przyrządy, tzw. masażery. Świetnie sprawdzi się masażer 3D oraz roller wykonany z kamienia szlachetnego.
Idealnym dopełnieniem do masażu będą skuteczne kosmetyki ze składnikami aktywnymi przeciwdziałającymi starzeniu się skóry. Szukaj przede wszystkim:
- witaminy A – wyróżniamy jej różne formy, a najsilniejszą jest kwas retinowy (tretynoina). Ma zdolność do wiązania się z niektórymi genami. Wpływa na różnicowanie się komórek skóry. Zapobiega skutkom starzenia wywołanym przez promieniowanie słoneczne (m.in. chroni kolagen przed uszkodzeniem). Rozjaśnia przebarwienia oraz ujednolica koloryt. Wpływa na powstawanie nowych naczyń krwionośnych w skórze (zdolność ta zanika wraz z wiekiem);
- witaminy C – pobudza syntezę kolagenu i elastyny. Rozjaśnia przebarwienia, dodając cerze wigoru. Jest świetnym antyoksydantem;
- witaminy E – niweluje skutki nadmiernej ekspozycji skóry na słońce. Przyspiesza regenerację naskórka;
- wyciągów roślinne o działaniu antyoksydacyjnym (zielona herbata, soja, czerwone wino).
Wypełnienie lwiej zmarszczki w gabinecie
Gabinety kosmetologiczne oferują szereg zabiegów przeciwstarzeniowych. Ich celem jest zniwelowanie zmarszczek już istniejących i opóźnianie pojawiania się nowych. Aby pozbyć się lwiej bruzdy, najczęściej stosuje się wypełniacze, a dokładniej botoks.
Botoks to inaczej toksyna botulinowa. Jest wytwarzana przez bakterie jadu kiełbasianego. Uznano ją za jedną z silniejszych toksyn. Jej działanie opiera się na upośledzeniu pracy danego mięśnia twarzy; w tym przypadku – mięśni ukazujących bruzdy między brwiami. Toksyna hamuje przepływ receptorów powodujących ich skurcz. Można powiedzieć, że je rozluźnia.
Jak wygląda zabieg wypełnienia lwiej zmarszczki?
Sam zabieg jest krótki i nieinwazyjny. Należy jednak przed jego podjęciem wykluczyć wszystkie przeciwwskazania. W tym celu możesz umówić się na konsultację; często są one bezpłatne. Specjalista omówi z tobą całą procedurę wypełnienia lwiej zmarszczki.
- Jeśli wcześniej nie zdecydowałaś się na konsultację w sprawie lwiej bruzdy, zostanie z tobą przeprowadzony wywiad.
- Specjalista zdezynfekuje dłonie oraz miejsce na twarzy, gdzie będzie podawany preparat wypełniający.
- Samo wkłucie nie trwa długo. Igła z produktem kierowana jest bezpośrednio w mięsień lub w jego najbliższą okolicę. Od razu po iniekcji może wystąpić zaczerwienienie lub obrzęk. To zupełnie normalne zjawisko, które mija.
- Zabieg wypełnienia lwiej zmarszczki nie wyłącza cię z obowiązków codziennego życia. Od razu po nim możesz wrócić do swoich zajęć.
Przeciwwskazania do wypełnienia lwiej zmarszczki botuliną:
- Ciąża
- Laktacja
- Nowotwory
- Zmiany na skórze niewiadomego pochodzenia
- Aktywna opryszczka
- Ogólna infekcja organizmu z gorączką
- Stany zapalne na skórze
- Uczulenie na dany produkt stosowany do wypełnienia lwiej zmarszczki
- Choroby złącza nerwowo-mięśniowego
- Choroby układu nerwowego
- Problemy kardiologiczne
- Niektóre leki, np. rozrzedzające krew
Efekty po wypełnieniu lwiej zmarszczki
Botoks jest procedurą nietrwałą. Jednak unieruchomienie mięśnia przez dany okres powoduje, że po ustaniu działania preparatu skóra i tak wygląda młodziej. Efekt botoksu widoczny jest dopiero po ok. 10 dniach, kiedy zejdzie wszelka opuchlizna. Utrzymywanie się rezultatu dla każdego jest kwestią bardzo indywidualną, ale wynosi średnio ok. 7 miesięcy. Kolejny zabieg możesz powtórzyć nie wcześniej niż po 3 miesiącach.
Kwas hialuronowy jako alternatywa dla botoksu
Nie chcesz botoksu i zastanawiasz się, jak zlikwidować lwią zmarszczkę? Możesz spróbować innego wypełniacza – kwasu hialuronowego. Sama substancja naturalnie występuje w naszych tkankach. Jak wiesz, jego ilość z wiekiem stopniowo się zmniejsza. Powoduje to zmniejszenie elastyczności oraz pojawienie się zmarszczek.
Zasada iniekcji jest bardzo podobna jak w przypadku botoksu. Skutki uboczne wywoływane przez kwas hialuronowy są niezwykle rzadkie.
A może laser na lwią zmarszczkę?
W celu niwelowania zmarszczek są również wykorzystywane najnowocześniejsze lasery. Mowa tutaj o laserze frakcyjnym czy ablacyjnym. Jego działanie opiera się na celowym i kontrolowanym uszkodzeniu naskórka i skóry właściwej oraz działaniu termicznym. Mikrouszkodzenia, które powoduje, przyczyniają się do rozpoczęcia procesów regeneracyjnych i wygładzenia skóry.
Wykorzystanie lasera w celu usunięcia lwiej zmarszczki jest bardzo powszechne. Efekty, które daje, są dłuższe niż te po wypełniaczach.
Przed zabiegiem konieczna jest konsultacja. W odróżnieniu od wypełniaczy do zabiegu laserowego powinnaś przygotować się wcześniej. Jak?
- Miejsce zabiegu nie może być opalone.
- Powinnaś odstawić napary ziołowe o działaniu fotouczulającym, np. z dziurawca.
- Weź pod lupę pielęgnację domową – niezbędne jest zaprzestanie używania produktów z witaminą A na cztery tygodnie przed zabiegiem.
- Leki doustne zawierające witaminę A i jej pochodne powinny zostać odstawione.
- Skóra nie powinna być podrażniona zabiegami kosmetycznymi. Minimum miesiąc przed planowanym zabiegiem nie używaj kwasów i nie wykonuj mikrodermabrazji.
Aby ograniczyć ból, cała procedura zabiegowa prowadzona jest w znieczuleniu miejscowym. Preparat zostanie nałożony na twarz odpowiednio wcześniej, aby mógł zadziałać.
Odpowiednia rekonwalescencja po zabiegu jest bardzo istotna. Rana, która powstaje, goi się do dwóch tygodni. Następnie zauważysz mniejszy bądź większy rumień, który może być widoczny nieco dłużej – nawet kilkanaście tygodni. Przez cały czas po laserze na lwią zmarszczkę powinnaś stosować kremy z wysokim filtrem.