Problemy z krostami na szyi są równie częste jak te z wypryskami na dekolcie czy pryszczami na twarzy. Jeśli chcesz skutecznie walczyć z taką przypadłością, musisz poznać jej przyczyny. Co sprawia, że krosty na szyi szpecą twoją skórę?
Skąd biorą się pryszcze na szyi?
Pryszcze to uciążliwy problem, który może zaatakować niemal każdą partię skóry. Często pojawiają się na twarzy i na plecach, częstym problemem są też pryszcze na klatce piersiowej. A skąd biorą się wypryski na szyi?
Skóra szyi – co jej zagraża?
Skóra szyi narażona jest na wiele problemów, przy czym najczęściej mówi się tu o zmarszczkach. Tendencja do szybkiego starzenia się skóry w tym miejscu wynika m.in. z niewielkiej liczby gruczołów łojowych. Skutkiem tego jest ograniczenie ilości kolagenu i elastyny, co zwiększa tendencję do tworzenia się zmarszczek.
Poziome zmarszczki, tzw. skóra indyka – oto defekty urody, które zdradzają twój wiek i pogarszają wygląd. Inne problemy to tzw. drugi podbródek oraz krosty na szyi. Ta ostatnia przypadłość ma wiele przyczyn. Skoro skóra szyi ma mniej gruczołów łojowych, to skąd biorą się kłopoty z pryszczami?
Jak wygląda trądzik na szyi?
Krosty na szyi mogą stać się przyczyną kompleksów, co wiąże się z ich wyglądem oraz lokalizacją. Zwykle mają one formę niewielkich wyprysków, w których zbiera się ropa. W chwili, gdy pod skórą nagromadzi się większa ilość sebum, zmiany trądzikowe na szyi tworzą większe skupiska – bolesne i dość trudne do ukrycia.
Czego objawem są pryszcze i wysypka na szyi?
Istnieje wiele czynników, które mają istotny wpływ na stan twojej skóry, w tym pryszcze na szyi. Co oznaczają takie zmiany skórne? Czasem winna jest dieta lub nieodpowiednia pielęgnacja skóry, czasem problemy ze zdrowiem. Co warto wiedzieć, zwalczając wypryski na szyi?
Trądzik późny
W przypadku osób dojrzałych krosty na szyi często okazują się odmianą trądziku późnego. Różni się on od trądziku młodzieńczego tym, że na taki problem są narażone osoby po 25. roku życia. Jakie są jego przyczyny? Często winę za problemy z cerą ponosi stres, bywa jednak i tak, że późny trądzik jest objawem rozwijającego się w organizmie stanu zapalnego.
Krosty na szyi, żuchwie i brodzie a ogólny stan zdrowia
Gdy pryszcze na szyi i żuchwie stają się zbyt częstym problemem, warto sprawdzić ogólny stan swego zdrowia. Krosty na szyi mogą mieć związek z dolegliwościami dermatologicznymi. Czasem jednak wiążą się z takimi chorobami, jak:
- cukrzyca typu 2;
- zaburzenia pracy tarczycy;
- choroby wątroby.
Obecność takich krost na szyi może świadczyć też o problemach z alergią, których również nie możesz zignorować. Pokrzywka, choroba o alergicznym podłożu, może ci przecież sprawić sporo problemów – nie tylko tych związanych z wyglądem skóry.
Co możesz zrobić, aby grudki i wypryski na szyi nie utrudniały ci życia? Jak złagodzić stany zapalne
Jeśli nie chcesz, aby pryszcze na karku i szyi spędzały ci sen z powiek, musisz w odpowiedni sposób zadbać o swoją skórę. Co możesz zrobić, aby zminimalizować wykwity i krostki na szyi?
Odpowiednia pielęgnacja to podstawa
Jeśli nie chcesz, by krosty na szyi utrudniały ci życie, musisz zadbać o odpowiedni dobór kosmetyków. Unikaj preparatów z zapychającymi pory lipidami oraz tych, w których pojawia się alkohol. Sięgaj za to po dermokosmetyki albo po środki zawierające retinoidy i nawilżający kwas hialuronowy.
Maść cynkowa
Doceń też tak skuteczny i zarazem wyjątkowo prosty środek na pryszcze, jakim jest maść cynkowa. Wypryski na dekolcie, szyi, twarzy – wszystkie możesz posmarować tym specyfikiem.
Zmień nawyki żywieniowe
Na stan twojej skóry w bardzo dużym stopniu wpływa dieta. Masz krosty na szyi? Być może to efekt zbyt tłustej diety, w której pojawia się nadmierna ilość przetworzonych produktów.
Co jeść, aby pomóc skórze w odzyskaniu dobrej formy?
Te produkty, w których znajduje się sporo kwasów tłuszczowych Omega-3 i Omega-6. Doceń też warzywa i owoce, w których znajduje się sporo witamin oraz błonnika. Nie zapominaj też, jak ważne jest odpowiednie nawodnienie. Ogranicz kawę i czarną herbatę, pij za to więcej wody. Takie drobne korekty w menu wyjdą ci na zdrowie, a jednocześnie poprawią stan twojej skóry.
Jakie zabiegi kosmetyczne mogą ci pomóc?
W walce z krostami na szyi dobrze sprawdzą się też profesjonalne zabiegi kosmetyczne. Są wśród nich m.in.:
- zabiegi z wykorzystaniem lasera;
- peeling kawitacyjny;
- mikrodermabrazja.
Wsparcie z apteki
Jeśli krosty na szyi stają się bardzo uciążliwym zjawiskiem, możesz skorzystać z pomocy dermatologa. Dzięki niemu dostaniesz szansę skorzystania z leków na pryszcze na karku, wśród których mogą się pojawić:
- antybiotyki, m.in. erytromycyna lub klindamycyna;
- chemioterapeutyki, np. metronidazol;
- leki hormonalne, np. octan cyproteronu;
- retinoidy, m.in. tretinoina lub adapalen.
Nie tylko szyja narażona jest na problemy z krostami i pokrzywką
Choć krosty na szyi są bardzo częstą przypadłością, pryszcze mogą pojawić się i w innych kłopotliwych miejscach. Co warto wiedzieć na ten temat?
Pryszcze za uszami
Skóra za uszami również narażona jest na problemy dermatologiczne. Choć teoretycznie pryszcze są tu mniej widoczne, wciąż utrudniają życie. Krosty za uszami to dokuczliwy problem dla osób noszących okulary, gdyż zmiany takie często stają się przyczyną bólu.
Chcesz pokonać takie krosty za uszami? Zadbaj o swoją dietę, wykluczając z niej szybkie przekąski i słodycze. Zatroszcz się też o higienę oraz odpowiednią pielęgnację (np. w formie regularnych peelingów z kwasami AHA), aby zwalczyć raz na zawsze pryszcze za uszami.
Krosty na karku
Gdy pryszcze atakują kark, skonsultuj się z lekarzem-dermatologiem. Być może przyczyną problemu jest pokrzywka albo trądzik pospolity. W odzyskaniu dobrego wyglądu, gdy dokuczają ci krosty na karku, pomogą ci środki farmaceutyczne oraz peelingi z kwasem migdałowym.
Skąd biorą się krosty na głowie?
Głowa to kolejne miejsce, które mogą pokryć krosty. Tu stają się one bardzo uciążliwe, a każde czesanie może doprowadzić do ich rozdrapania. A ponieważ obecność takich krost na głowie często ma związek z bakteriami, uszkodzenie takie może dodatkowo nasilić twoje problemy.
Skąd biorą się krosty na głowie?
Podobnie jak w przypadku krost na szyi, tak i tu głównym sprawcą problemów może być trądzik. Krosty mogą się pojawić również wskutek:
- infekcji wirusowej lub grzybiczej;
- łuszczycy atakującej owłosioną skórę głowy;
- niewłaściwej pielęgnacji.
Jak możesz uporać się z takimi krostami?
Podstawą w walce z krostami na głowie będą zalecone przez lekarza środki farmakologiczne, dzięki którym pokonasz nie tylko krosty, ale i przypadłość odpowiadającą za ich powstawanie. Jeszcze lepsze efekty osiągniesz w chwili, gdy zmienisz szampon.
Czym myć głowę?
Idealny kosmetyk do mycia głowy powinien skutecznie oczyszczać skórę, a jednocześnie wspierać proces jej złuszczania się. Jeśli za krosty na głowie odpowiada nadmiar łoju, sięgnij po szampon przeznaczony dla osób z takim problemem. Dzięki temu osiągniesz dobre efekty i sprawisz, że kłopoty z bolesnymi krostami staną się tylko wspomnieniem.
Krosty na karku i głowie, pryszcze na szyi i żuchwie – takie problemy dermatologiczne są zjawiskiem dość częstym. Chcesz się ich pozbyć? Zacznij już dziś korzystać z naszych porad.