Świat pędzi nieustannie, oferując coraz nowsze technologie i rozwiązania, ale niektórzy mają tego dość i wracają do korzeni. Całkiem dosłownie. Można to zauważyć przede wszystkim w metodach leczenia i pielęgnacji. Skrzyp polny to jedna z najstarszych roślin. Dowiedz się, co ją wyróżnia na tle innych i czyni tak skuteczną. Czy wiesz, że skrzyp na włosy może zadziałać wielozadaniowo? Nie bez przyczyny jest składnikiem wielu suplementów. Sprawdź, dlaczego warto skorzystać z jego właściwości. Czy zastosujesz skrzyp? Włosy mogą ci za to podziękować. Czytaj nasz artykuł!
Skrzyp polny – roślina znana od dawna
Skrzyp polny to roślina zawierająca tzw. pierwiastek życia. Wszystko za sprawą ogromnych ilości krzemu, jakie w sobie zawiera. Niektóre źródła podają inną nazwę rośliny – koński ogon. To potoczne nazewnictwo, które odzwierciedla wygląd pędów, szczególnie tych zasuszonych.
Skrzyp polny i jego charakterystyka
Roślina ta zasiedla pola, łąki i pastwiska w całej Europie – także w naszym kraju. Obecnie można wyróżnić kilkanaście gatunków skrzypu. Skąd pochodzi jego nazwa? Istnieje teoria, że to za sprawą charakterystycznego dźwięku, jaki wydaje pocieranie o siebie jej pędów. Skrzyp polny zwykle osiąga wielkość 30-50 cm, ale czasem ma nawet 1,5 metra! W naszym kraju jednak trudno o tak dorodne okazy. Roślina ta nie wyróżnia się niczym szczególnym… oprócz składników aktywnych. Zanim przejdziemy do tego, jak działa skrzyp na włosy, warto poznać jego skład.
Co zawiera skrzyp polny?
Jego składniki to:
- krzem;
- flawonoidy;
- alkaloidy;
- cenne pierwiastki – azot, kobalt, mangan, żelazo, fosfor;
- witamina C;
- kwas jabłkowy;
- kwas szczawiowy;
Kombinacja powyższych związków aktywnych czyni skrzyp polny rośliną o niebywale skutecznym działaniu.
Skrzyp polny na włosy – działanie
Działanie skrzypu polnego na włosy nie zawsze było tak bardzo doceniane, jak teraz. Roślina często występowała w suplementach diety, jednak sama w sobie nie budziła dużego zainteresowania. Aż do teraz. Przedstawiamy dobroczynny wpływ skrzypu na włosy.
- Skrzyp polny to bogactwo krzemionki. Krzem jest zaś jednym ze składników budulcowych samego włosa. Wzmacnia włosy i silnie je regeneruje. Poprawia także ich strukturę.
- Praca wielu układów w organizmie człowieka działa na zasadzie naczyń połączonych. Krzem jest pierwiastkiem, który bierze udział w wielu reakcjach, w tym w syntezie kolagenu. Jak wiadomo, sam kolagen ogromnej mierze odpowiada za zdrowie skóry i buduje tkanki. Zapewnia zdrowy wygląd owłosionej skórze głowy i mieszkom włosowym, które się w niej znajdują.
- Skrzyp na porost włosów działa tak, jak najlepsza wcierka! Dotlenia mieszki włosowe, a nowe włosy czyni zdrowymi.
- Skutecznie pomaga też w walce z nadmierną utratą włosów, niezależnie od przyczyn.
- Reguluje pracę gruczołów łojowych i sprawia, że są mniej reaktywne – w konsekwencji włosy się mniej przetłuszczają.
- Skrzyp na włosy czyni je mniej podatnymi na zniszczenia.
- Roślina nadaje też włosom zdrowego blasku i wyraźnie je zagęszcza.
- Ogranicza również powstawanie zniszczeń na ich końcach i nadmierne rozdwajanie końcówek.
Pojawia się jednak pytanie – jak skutecznie wykorzystać skrzyp polny na włosy?
Skrzyp polny na włosy – jak wykorzystać go najlepiej?
Skrzyp polny na wypadanie włosów (i nie tylko) można wykorzystywać na różne sposoby. Do najlepszych, najbardziej skutecznych i sprawdzonych można zaliczyć kilka z nich.
Skrzyp polny na włosy – domowe sposoby
Płukanka ze skrzypu polnego na włosy
To świetne, ziołowe zakończenie etapu pielęgnacji włosów. Stosuj ją przy każdym myciu lub zapobiegawczo kilka razy w miesiącu. Istnieje wiele przepisów z wykorzystaniem właściwości tej rośliny. Proponujemy jeden z nich.
- Zagotuj 2 łyżki skrzypu na 2 szklanki wody.
- Tuż po spłukaniu właściwego produktu do pielęgnacji namocz włosy w misce na kilkanaście minut.
- Metoda ta nie wymaga ponownego mycia. Możesz także polać kosmyki wcześniej przygotowaną miksturą.
Wcierka ze skrzypu polnego
To rewelacyjny sposób na poprawę stanu skóry głowy i pobudzenie włosów do wzrostu. Jak przygotować taką wcierkę ze skrzypu na włosy w domowym zaciszu?
- Łyżkę skrzypu zalej 200ml wody i zagotuj.
- Po wystudzeniu odcedź i przelej do wygodnej butelki z atomizerem.
- Nakładaj codziennie na skórę głowy, wykonując przy tym delikatny masaż.
Wyciągi ze skrzypu polnego są także częstym dodatkiem w kosmetykach przeznaczonych do mycia i pielęgnacji włosów. Można je znaleźć w różnego rodzajach szamponach. Tego typu produkty warto wprowadzić, aby jeszcze bardziej wzmocnić działanie tej rośliny.
Skrzyp na włosy – przy jakich problemach warto po niego sięgnąć?
Oto przykłady najczęstszych dolegliwości, przy których warto wykorzystać skuteczne działanie skrzypu polnego:
- łupież (suchy i tłusty);
- słabe i wypadające włosy;
- łysienie telogenowe, androgenowe (środek pomocniczy).
Skrzyp polny do picia
Picie skrzypu na włosy to skuteczna metoda na wzmocnienie ich od wewnątrz. Dodatkowo zyska na tym cały organizm. Ziołową mieszankę pij regularnie przez maksymalnie 3 miesiące. Po tym czasie dobrze będzie zrobić kilkutygodniową przerwę. Idealnym połączeniem będą skrzyp i pokrzywa na włosy! Te dwa naturalne składniki świetnie się uzupełniają.
Pamiętaj o ważnej rzeczy! Skrzyp do picia na włosy działa moczopędnie, przez co przyspiesza wydalanie m.in. witamin z grupy B. Musisz zachować umiar i zdrowy rozsądek. Stosuj się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu.
Napar ze skrzypu na włosy – jak przygotować?
Możesz dostać skrzyp polny jako herbatę w gotowych saszetkach lub jako sypkie zioła. Jak przygotować napar? Zalej wrzątkiem jedną łyżeczkę lub torebkę, przykryj napar i odczekaj kilkanaście minut. Po tym czasie możesz spożyć ziołową miksturę. Lepiej jednak nie pij więcej niż dwie filiżanki dziennie.
Skrzyp polny – przeciwwskazania
Chociaż stosowanie skrzypu wpływa jak najbardziej korzystnie na organizm, to jego wewnętrzne użycie powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Na co trzeba uważać przy takiej formie skrzypu na włosy? Tabletki i suplementy diety to produkty, które oprócz samego wyciągu z tej rośliny zawierają najczęściej inne substancje czynne. Przeciwwskazaniem jest alergia na którykolwiek z nich. Nie należy stosować preparatów ze skrzypem polnym również:
- przy wszelkich zaburzeniach pracy nerek;
- przy niedoborach witamin z grupy B;
- przy dnie moczanowej;
- przy nadmiarze krzemu w organizmie.
Skrzyp na włosy i inne wątpliwości
Ciąża i laktacja to wyjątkowy czas. Nie ma odgórnych przeciwwskazań do picia skrzypu polnego, natomiast nie zaleca się tego ze względu na ewentualne niedobory. O szczegóły zawsze należy pytać lekarza.
Należy pamiętać także, że co za dużo, to niezdrowo. Korzystne efekty nie przyjdą szybciej, jeśli przyjmiesz za dużo produktów ze skrzypem polnym. Dodatkowo skutek będzie odwrotny do zamierzonego.
Jaki skrzyp polny do włosów wybrać?
Herbaty ze skrzypem kupuj w sprawdzonym sklepie lub punkcie zielarskim. Suplementy diety (a tym bardziej leki) – wyłącznie w aptece. To sprawi, że nie natkniesz się na produkt z niepewnego źródła, o jeszcze bardziej niewiadomym działaniu.
Jeśli szukasz skrzypu na włosów w formie ziół, szukaj punktów, które zajmują się ich pozyskiwaniem. Zaopatrując się w nich, masz pewność co do ich pochodzenia. Właściciele takich sklepów przywiązują większą wagę do jakości. Mieszanki ziołowe można także kupić w aptece.
Skrzyp polny na włosy – efekty
Rezultaty, jakich możesz się spodziewać, to zdecydowanie zwiększony przyrost włosów w skali miesiąca. Jednocześnie skrzyp na włosy zahamuje ich wypadanie. Fryzura będzie gęstsza i wyraźnie mocniejsza. Oprócz tego nadmierna aktywność gruczołów łojowych zostanie ograniczona i wróci do normy.
Ogólne działanie skrzypu polnego na organizm
Skrzyp polny wspomaga pracę całego organizmu, nie tylko wygląd włosów. Jak działa?
- ma pozytywny wpływ na układ wydalniczy (nerki);
- wzmacnia układ kostny;
- zapobiega powstawaniu zmian reumatoidalnych;
- zapobiega osteoporozie;
- wspomaga dolegliwości związane z leczeniem zapalenia pęcherza;
- zmniejsza krwotoki różnego rodzaju;
- reguluje potliwość organizmu;
- zapobiega powstawaniu próchnicy;
- wzmacnia naczynia krwionośne i poprawia mikrokrążenie.
Skrzyp polny to roślina, której warto dać szansę. Niezależnie od tego, w jakiej formie, zadba o zdrowie i wygląd twoich włosów. Problemy z łupieżem i wypadaniem włosów powinny nie być tak uciążliwe, jeśli będziesz konsekwentnie stosować opisany przez nas naturalny składnik produktów do pielęgnacji. Korzystne działanie skrzypu na włosy to nie wszystko! Pozytywne zmiany zaobserwujesz na pewno także na skórze i paznokciach! Tej dobroczynnej rośliny polnej szukaj również w kosmetykach pielęgnacyjnych i myjących. Docenisz jego działanie i zauważysz rezultaty.