Peeling kawitacyjny z sonoforezą jest zabiegiem przynoszącym zmęczonej skórze regeneracje uszkodzonych tkanek i usprawnia ukrwienie i wygląd skóry. Pojedynczy zabieg trwa od 30 do 40 minut, a efekty zabiegu są bardziej widoczne niż po kwasie hialuronowym.
Zabiegi ultradźwiękowe w kosmetologii
Zabiegi z wykorzystaniem fal ultradźwiękowych są bardzo często wykorzystywane w kosmetologii. To zabiegi z kategorii tych przyjemnych, ponieważ jest bezbolesny i pozwala na odprężenie skóry i mięśni. Nie wywołuje dyskomfortu u klienta, a sam przyrząd do masażu ultradźwiękowego jest lekki. Stosuje się je jako peeling kawitacyjny oraz sonoforeza.
Ultradźwięki to dźwięki, których nie jesteśmy w stanie usłyszeć. Mają częstotliwość większą niż 20 kHz. Dla wyjaśnienia te odbierane przez ludzkie ucho oscylują od 16 do 20 kHz. Aby mogły się swobodnie rozchodzić, potrzebują tzw. ośrodka (gaz, ciecz, ciało stałe). W zależności od niego mogą zostać pochłonięte, mogą ulec rozproszeniu lub odbiciu. Najszybciej rozchodzą się w ciałach stałych. W gazach natomiast najwolniej.
Jak ultradźwięki działają na tkanki? Jaką częstotliwość powinny mieć fale?
Najogólniej mówiąc, przekazują im energię mechaniczną. Ich wpływ uzależniony jest od długości fali, jaką emitują, oraz rodzaju ośrodka. W gabinecie kosmetycznym stosuje się fale o długości od 18 kHz do nawet 10 MHz. Mogą być stałe lub o charakterze zmiennym. Jak fale dźwiękowe wpływają na kondycję skóry?
- Mikromasaż – drgania wywołane zmianami ciśnienia powodują zwiększenie przepuszczalności błon komórkowych, tzn. cellulit będzie mniej widoczny i przepływ krwi i limfy będzie znacznie lepszy.
- Wytwarza się ciepło. Energia mechaniczna, o której wyżej wspomniano. Wytwarzane przez ultradźwięki ciepło przenika po kontakcie z tkanką zamienia się w energię cieplną. Może podwyższyć jej temperaturę nawet do kilku stopni. To proces bardzo ważny w samej istocie przebieg zabiegu. Pod wpływem ciepła, w głębszych warstwach naskórka rozpoczyna się szereg reakcji biologicznych. Zwiększa się przepływ krwi oraz metabolizm komórek. Przyspieszeniu i uaktywnieniu ulegają wszystkie procesy regeneracyjne.
- Wzrost plastyczności włókien kolagenowych. Tkanka skóry staje się bardziej elastyczna przez płaszcz hydrolipidowy.
- Przez gruczoły skóry oraz mieszki włosowe dochodzi do tzw. transportu konwekcyjnego. Zjawisko wykorzystuje się w sonoforezie na twarz.
Co to jest sonoforeza?
Sonoforeza to zabieg wykorzystujący działanie ultradźwięków. Polega na wtłaczaniu substancji aktywnych, które same w sobie nie są w stanie pokonać bariery naskórkowej. Trzeba im pomóc. Docierają bezpośrednio do skóry właściwej. Stosuje się w tym celu niewielkie urządzenie mieszczące się w dłoni, z charakterystyczną głowicą.
Ultradźwięki wykorzystywane w sonoforezie powodują drgania komórek, zmianę potencjału ich błon oraz zwiększenie przepuszczalności. Naturalne drogi przenikania zostają poszerzone. Substancje czynne bez problemu docierają drogą dyfuzji do skóry właściwej. Tam są magazynowane. Składniki mogą wniknąć nawet do 10 cm w głąb skóry.
Wykorzystywanie sonoforezy w gabinecie kosmetycznym
Sonoforeza często jest wykorzystywana jako dodatek do peelingu kawitacyjnego. Wykonuje się ją tym samym urządzeniem, tylko odwrotną stroną. Towarzyszy wielu zabiegom pielęgnacyjnym.
Jakie składniki można wprowadzać za pomocą sonoforezy?
Nie każda substancja może być używana podczas sonoforezy. Najczęściej wykorzystuje się:
- peptydy,
- witaminy,
- kolagen,
- wyciągi roślinne.
Wskazania do zabiegu – kto może wykonać sonoforezę?
Praktycznie każda cera nadaje się do wykonania sonoforezy – sucha, zmęczona, dojrzała, pozbawiona blasku, wrażliwa, z widocznymi naczyniami. Ultradźwięki są pomocne także dla tzw. cery palacza.
Zabieg sonoforezy – przeciwwskazania
Przed rozpoczęciem każdego zabiegu w gabinecie kosmetycznym powinien zostać przeprowadzony wywiad. Pozwoli on na eliminację ewentualnych przeciwwskazań. W przypadku sonoforezy należą do nich:
- choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze,
- opryszczka,
- aktywne zmiany trądzikowe,
- przerwana ciągłość naskórka,
- ciąża,
- nowotwory,
- ogólne stany zapalne,
- gorączka,
- metalowe implanty,
- rozrusznik serca.
Sonoforeza – efekty zabiegu
Efekt sonoforezy w dużej mierze uzależniony jest od rodzaju preparatu, który został wybrany do wprowadzenia. Parametry urządzenia też są ważne. Jednak są stałe i niezmienne rezultaty, które zaobserwujesz na swojej skórze dzięki ultradźwiękom:
- rozluźnienie mięśni na twarzy, zmniejszenie napięć,
- wspomaganie procesów regeneracyjnych skóry,
- wyraźne odżywienie i dotlenienie,
- mniej widoczne niedoskonałości skóry,
- zmniejszenie widoczności zmarszczek i blizn,
- wspomaganie syntezy kolagenu i elastyny.
Sonoforeza – przebieg zabiegu krok po kroku
Rynek kosmetyczny wyszedł naprzeciw twoim oczekiwaniom. Sonoforezę twarzy możesz wykonać sama w domu. Schemat zabiegu jest podobny do tego, który wykonują profesjonaliści. Potrzebujesz do tego odpowiedniego urządzenia przeznaczonego do użytku domowego oraz żelu do USG.
- Przygotuj skórę. Zrób dokładny demakijaż, który oczyści ją z zanieczyszczeń i makijażu.
- Wykonaj peeling. Może to być peeling kawitacyjny lub inny, przeznaczony do twojego typu cery.
- Zaaplikuj wybrany przez ciebie preparat ze składnikami aktywnymi. Bez problemu kupisz go w sklepie kosmetycznym lub w hurtowni. Zwróć uwagę, by był przeznaczony do sonoforezy.
- Aplikując aktywny produkt, wykonaj masaż, aż do momentu wchłonięcia.
- Nałóż żel do USG i wykonuj powolne wtłaczanie za pomocą urządzenia. Czynność ta powinna trwać ok. 10-15 minut.
- Wytrzyj pozostały żel i przejdź do następnych kroków pielęgnacyjnych, czyli maski i kremu.
Inne metody wprowadzania składników aktywnych
Istnieją również inne metody wykorzystywane w gabinecie, dzięki którym możesz aplikować składniki w głąb skóry.
- elektroporacja – polega na działaniu pola magnetycznego na dany obszar skóry. Dochodzi do tzw. podziurawienia komórek za sprawą impulsu elektrycznego, co otwiera drogę transportu dla składników aktywnych. Zjawisko elektroporacji stosowane jest również w medycynie estetycznej w celu usuwania niewłaściwych struktur skóry;
- zabieg zwany jonoforezą – metoda z wykorzystaniem prądu stałego. Za jego pomocą wprowadzane są odpowiednie jony (muszą wykazywać zjawisko dysocjacji w wodzie).
Metoda manualna – masaże
Masaż twarzy nie daje tak spektakularnych efektów. Może jednak pomóc wniknąć w skórę substancjom aktywnym, jeśli np. z jakichś powodów nie możesz skorzystać z ultradźwięków. Masując skórę, rozgrzewasz ją, przyspieszasz krążenie krwi. Wyróżniamy kilka technik w masażu klasycznym. Możesz zastosować je także, aplikując preparat do sonoforezy na twarz lub jako samodzielną procedurę raz w tygodniu.
- Głaskanie – jedna z najczęściej wykorzystywanych technik masażu klasycznego. Przesuwaj dłoń po skórze delikatnie, bez naciskania na głębiej położone tkanki.
- Rozcieranie – kolistymi ruchami masuj tkankę skóry. Możesz bardziej docisnąć niż w przypadku głaskania.
- Ugniatanie – ugniataj skórę dokładnie w każdym miejscu. Ręka nie powinna ślizgać się po naskórku.
- Oklepywanie – do tej techniki musisz użyć więcej siły. Oklepuj skórę opuszkami palców. Ruchy powinny być krótkie, ale stanowcze.
- Wibracja – ten sposób wymaga pewnej wprawy. Wprowadza tkanki w pewnego rodzaju wibrację za pomocą drżenia dłoni.
Pamiętaj, by wszystkie techniki wykonywać w przeciwnym kierunku do grawitacji.
Jak widzisz, sonoforeza na twarz jest świetnym sposobem, aby wzbogacić pielęgnację. Możesz wykonywać ją w gabinecie lub w zaciszu swojej własnej łazienki. Jeśli połączysz ją z masażem, rewelacyjne efekty gwarantowane!