Najbardziej rozpowszechnionym wśród kobiet problemem natury estetycznej jest cellulit. Stopnie cellulitu wyznaczają poziom zaawansowania symptomów popularnej pomarańczowej skórki. Co ważne, choć cellulit można zniwelować bez względu na jego stopień, w zależności od niego może być to mocno utrudnione. Dlatego tak bardzo ważna jest obserwacja zmian zachodzących w obrębie skóry i świadomość tego, co mogą one oznaczać w kontekście cellulitu.
Pierwszy stopień cellulitu
Mianem pierwszego stopnia cellulitu określa się tzw. wodny cellulit. Stopień pierwszy oznacza, że tuż po nim nastąpi etap formowania się wyraźnie odznaczającego się na skórze cellulitu tłuszczowego. Co istotne, podjęcie odpowiednich działań już na poziomie wystąpienia cellulitu wodnego, znacznie zmniejsza ryzyko jego przekształcenia w cellulit tłuszczowy.
Cellulit wodny jak sama nazwa wskazuje, powstaje na skutek problemów z zatrzymywaniem wody w organizmie. Dzieje się tak na skutek osłabionego krążenia i przepływu krwi i limfy przez ścianki naczyń krwionośnych. Niekorzystna zmiana w zakresie ich przepuszczalności skutkuje powstawaniem widocznych obrzęków, zwłaszcza w okolicy kostek, choć tak naprawdę mogą się one pojawić się w każdym obszarze ciała. Cellulit wodny, pomimo tego, że zaczyna powoli kształtować się na skórze, nie jest jeszcze widoczny, na przysłowiowy „pierwszy rzut oka”. Jeśli jednak nie zostanie odpowiednio szybki zniwelowany, rozpocznie się proces jego przekształcania w cellulit tłuszczowy, tzw. cellulit utrwalony II stopnia.
Stopnie cellulitu i ich znaczenie
Choć powszechnie nie mówi się o tym czym jest cellulit, stopnie jego zaawansowania często bywają bagatelizowane. Tymczasem warto mieć świadomość, co do tego, jak duże znaczenie one odgrywają. Podjęcie odpowiednich działań już na poziomie cellulitu I stopnia, znacznie ogranicza ryzyko jego utrwalania, a więc sprawia, że można przeciwdziałać wystąpieniu cellulitu II stopnia, który jest zdecydowanie bardziej widoczny, a jego skutki trudniejsze do usunięcia. Kiedy i jakie działania należy podjąć aby nie dopuścić do wystąpienia cellulitu stopnia II?
Do podjęcia zmian w zakresie nawyków żywieniowych i zmiany stylu życia, czyli najskuteczniejszego rodzaju broni w walce z cellulitem, powinno skłonić zauważenie wspomnianych wcześniej obrzęków. Do ich powstawania przyczyniają się zaburzenia związane z gospodarką wodną organizmu, w wyniku których dochodzi do zatrzymywania wody w organizmie. Te zaś są rezultatem m.in. niewłaściwej diety, której podstawę stanowi żywność wysoko przetworzona, zawierająca duże ilości konserwantów i soli oraz prowadzenia siedzącego trybu życia. Podjęcie zmian w tym zakresie, a także zadbanie o odpowiedni poziom nawodnienia organizmu pozwoli pozbyć się cellulitu I stopnia i zmniejszyć ryzyko wystąpienia cellulitu II stopnia.