Za odpowiedni wygląd włosów odpowiada między innymi stan skóry głowy. Wpływa na niego wiele czynników różnego rodzaju – wewnętrznych i zewnętrznych. Obecny rozwój kosmetologii i medycyny umożliwia dokładne zobrazowanie stanu owłosionej skóry głowy. Jest to niezbędne w celu wytyczenia odpowiedniej i skutecznej terapii, jeśli pojawia się jakiś problem (np. łysienie androgenowe) i dysfunkcja tego obszaru. Sprawdź, co warto wiedzieć o tej metodzie badania włosów i skóry głowy.
Włos pod lupą
Włosy są przydatkami, które swój początek mają w skórze właściwej. Same zbudowane są z wielu części, gdzie każda jest ważna i odpowiada za coś innego. Dwie główne z nich to korzeń oraz trzon wystający ponad powierzchnię skóry. Oto ważne fakty na temat włosów:
- sam korzeń także zbudowany jest warstwowo. W miejscu jego występowania znajduje się współpracujący z nim mięsień przywłośny. Jego praca reguluje m.in. wydzielanie łoju, który jest niezbędny dla skóry oraz samych włosów;
- za odżywienie włosa odpowiada najgłębiej położona brodawka;
- mieszek włosowy jest jedną z najwrażliwszych części włosa, podatną na różnego rodzaju uszkodzenia;
- obecność macierzy jest niezwykle ważna dla wzrostu włosa. To dzięki niej dochodzi do podziałów komórkowych;
- komórki włosa stopniowo oddalają się od żywej części i zaczynają wypełniać twardą keratyną. Tak powstaje łodyga, którą widzisz;
- łodyga włosa składa się z kory, osłonki i rdzenia. Rdzeń można znaleźć tylko u posiadaczy włosów grubych.
Jak można zauważyć, na wzrost włosa ma wpływ wiele czynników i procesów. Ich dysfunkcje i choroby skóry głowy mogą powodować zaburzenia wzrostu włosów. Dokładne zobrazowanie miejsca, z którego włosy wyrastają, jest możliwe dzięki trichoskopii.
Owłosiona skóra głowy – trichoskopia
Skóra głowy i jej wygląd są w stanie wiele powiedzieć o problemach, z jakimi zmagają się pacjenci. Oczywiście, bez pomocy odpowiedniego sprzętu ciężko będzie cokolwiek zaobserwować. W tym celu stosuje się nowoczesną metodę diagnostyki, jaką jest trichoskopia.
Czym jest i na czym polega trichoskopia?
Trichoskopia to dokładne obrazowanie skóry głowy, uzyskiwane przez obraz oglądany w odpowiednim powiększeniu. Rodzaj powiększenia różni się w zależności od narzędzia, jakim jest wykonywane badanie; może wynosić nawet 500-krotność standardowego rozmiaru. Często powiększenie uzyskiwane jest przez specjalny mikroskop podłączany do komputera.
Badanie to umożliwia obserwację poszczególnych struktur skóry właściwej, mieszków włosowych, a także samego włosa. Specjalista jest w stanie zidentyfikować unaczynienie skóry głowy i to, czy obecny jest jakiś problem dermatologiczny, który wymaga leczenia.
Metoda ta nie jest bolesna, a samo badanie trwa ok. godziny. Odpowiednio przeprowadzona trichoskopia pomaga skierować pacjenta na dalsze leczenie.
Trichoskopia – badanie skóry głowy. Schorzenia
Za pomocą odpowiedniego narzędzia trycholog jest w stanie określić stan i ilość mieszków włosowych. Dokładnie widzi, czy są one aktywne, czy może puste. Kamera uwydatnia strukturę skóry głowy. Pozwala stwierdzić, czy jest ona gruba i pokryta dużą ilością sebum, bez widocznych naczynek, a może niezwykle cienka i zaczerwieniona.
Trichoskopia pomaga zdiagnozować wiele schorzeń dermatologicznych. Najczęściej są to:
- łupież suchy;
- łupież tłusty;
- łuszczyca;
- wrażliwa skóra naczyniowa;
- skóra tłusta z dużą warstwą sebum;
- proces łysienia.
Trichoskopia jest idealnym punktem początkowym w walce o zdrową skórę głowy, a co za tym idzie – piękne włosy. Z pomocą trychologa pacjent może podjąć odpowiednie leczenie, a także zmienić nawyki pielęgnacyjne.
Trychologia – nowa dziedzina?
Sama trychologia jest nową branżą. Wymaga obszernej i aktualnej wiedzy z wielu innych dziedzin, w tym:
- kosmetologii;
- medycyny (dermatologii);
- dietetyki;
- psychologii.
Trichoskopia – bezbolesna i nieinwazyjna procedura zabiegowa
Badanie jest zupełnie nieinwazyjne i szybkie. Polega na punktowym przykładania kamery do skóry głowy, miejsce obok miejsca. Badany jest obszar całej głowy (okolica skroniowa, czołowa i potyliczna), a nie tylko potencjalnie zmienione miejsca. Po trichoskopii można bez problemu wrócić do codziennego funkcjonowania.
Wskazanie do wykonania trichoskopii
Trichoskopię może wykonać tak naprawdę każdy, kto chciałby odpowiednio pielęgnować swoją skórę. Metoda ta jest szczególnie polecana dla osób:
- borykających się z nadmiernym wypadaniem włosów;
- dotkniętych łysieniem;
- z problemem łojotokowym;
- z nadmierną nadwrażliwością.
Trichoskopia – co dalej?
Po trichoskopii specjalista przygotowuje dla pacjenta odpowiednie zalecenia. W przypadku poważniejszych problemów często konieczne są badania krwi w laboratorium. Trychologia jest dziedziną, gdzie ważne jest całościowe podejście do człowieka. Walcząc z problemem skóry głowy, należy wykluczyć ogólne schorzenia, a w razie ich wystąpienia – podjąć leczenie.
Trycholog zaleci także odpowiednie produkty do pielęgnacji. Zwróci uwagę na sposób i częstotliwość mycia włosów.
Czy do trichoskopii trzeba się przygotować?
Trichoskopia w gabinecie nie wymaga wielkich przygotowań. Przed badaniem nie zaleca się bezpośredniego mycia włosów. Najlepiej zrobić to ok. 48 godzin przed. Nie powinno się używać także kosmetyków do stylizacji. Pójście na badanie trichoskopowe z listą pytań, a także stosowanych preparatów pielęgnacyjnych i leków, na pewno będzie dobrym pomysłem.
Trichoskopia – cena specjalistycznego badania włosów przez trychologa
Cena badania trichoskopowego to od 150 do 250 zł. Warto przeznaczyć taką sumę, aby zdiagnozować ewentualny problem ze skórą głowy i włosami. To również niewielka kwota za poznanie tajników prawidłowej pielęgnacji, dobranej do twoich potrzeb.
Ciągły rozwój nauki umożliwia coraz lepszą i dokładniejszą diagnozę wielu schorzeń – w tym skóry głowy. Trichoskopia to metoda, która powinna być pierwszym i najważniejszym krokiem diagnostycznym przy problemach z włosami i skórą głowy. Jest niezbędna dla dobrania odpowiedniego kierunku leczenia i kuracji.