Łupież pstry to potoczna nazwa łupieżu łojotokowego. Jest to najczęstsze schorzenie skóry głowy, które dotyka nawet 10% populacji, a u osób do 20. roku może dotyczyć nawet 50%. Częściej występuje również u chłopców i mężczyzn. Na początku łupież może być suchy, a z wiekiem przekształca się w łupież pstry. Na jego powstanie wpływ ma wiele czynników. Dowiedz się z dalszej części artykułu, jakie są przyczyny tej dolegliwości oraz jak ją leczyć i zapobiegać nawrotom.
Łupież łojotokowy nie jest jedynie problemem estetycznym, który może oddziaływać na twoje samopoczucie i powodować dyskomfort psychiczny. Łupież to stan drobnopłatowego złuszczania powierzchniowych warstw naskórka z towarzyszącym świądem. W przeciwieństwie do łupieżu suchego (pospolitego), w przebiegu łupieżu łojotokowego współistnieje stan zapalny skóry, a złuszczanie skóry jest bardziej intensywne. Dolegliwość ta ma charakter przewlekły, a objawy często nasilają się w okresie zimowym.
Łupież tłusty – objawy
Łupież ten charakteryzuje się występowaniem żółtych, przylegających do powierzchni łusek, najczęściej na skórze głowy, ale również na czole i linii brwi. Czasem w miejscu złuszczania naskórka pojawia się także rumień jako wynik stanu zapalnego skóry. Objawom towarzyszy również uporczywy świąd.
Podstawowym symptomem tej dolegliwości jest nadmierne wydzielanie sebum, szczególnie zauważalne na nosie, fałdach nosowo-wargowych, uszach i czole. Łupież pstry może być mylony czasem z grzybicą, łuszczycą lub dermatozami o podłożu alergicznym. Dlatego tak ważna jest konsultacja dermatologiczna w celu postawienia odpowiedniej diagnozy i wprowadzenia skutecznego leczenia.
Przyczyny łupieżu pstrego
Przyczyn łupieżu mokrego jest wiele. Łupież ten może być spowodowany nieleczonym, długotrwałym łupieżem suchym. Dlatego warto już przy pojawieniu się pierwszych objawów łupieżu suchego sięgnąć po skutecznie środki dostępne bez recepty. Tym bardziej że nieleczony łupież tłusty może prowadzić do wypadania włosów. Niekiedy przyczyny łupieżu są prozaiczne – zmiana szamponu, nadmierne używanie środków do stylizacji włosów, nieprawidłowa pielęgnacja skóry głowy czy przemęczenie organizmu. W etiologii łupieżu tłustego dużą rolę odgrywa również drożdżak Malassezia Furfur, czy inne zarażenia grzybem. Jego występowaniu sprzyjają też:
- zaburzenia hormonalne,
- predyspozycje genetyczne,
- zanieczyszczenia powietrza,
- nieodpowiednia dieta – nadużywanie alkoholu, nadmierne spożycie cukrów,
- przewlekły stres,
- nadmierne ogrzewanie mieszkania,
- częste noszenie nakryć głowy,
- choroby neurologiczne i psychiczne,
- menopauza.
Leczenie łupieżu
Aby skutecznie wyleczyć łupież łojotokowy, należy sięgać po środki o udowodnionym, sprecyzowanym działaniu. Leczenie łupieżu często nie jest najłatwiejsze, jednak jak w każdej dolegliwości, skrupulatne podejście do pielęgnacji włosów pozwoli na jego skuteczne wyeliminowanie. Leczenie łupieżu pstrego opiera się na stosowaniu dermokosmetyków lub leków o działaniu przeciwgrzybiczym, cytostatycznym i keratolitycznym.
Najpopularniejsze szampony przeciwłupieżowe na zawierają ketokonazol w stężeniu 2%, który działa przeciwzapalnie, jednak w przypadku łupieżu pstrego może okazać się niewystarczający. Polecane są za to szampony z cyklopiroksolaminą, która charakteryzuje się działaniem przeciwgrzybicznym, przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym. Zaleca się mycie skóry głowy tym szamponem 2–3 razy w tygodniu przez okres 4 tygodni. Kuracja łupieżu łojotokowego może trwać nawet kilka miesięcy. Należy być systematycznym w stosowaniu preparatów.
W zlikwidowaniu łupieżu łojotokowego zastosowanie mają również środki keratolityczne, które usuwają zrogowaciały naskórek – preparaty siarki, kwas salicylowy, mocznik i dziegcie. W okresie zaostrzeń choroby lekarz może zalecić również krótkotrwałe stosowanie preparatów sterydowych. W przypadku łojotoku o podłożu hormonalnym może okazać się niezbędne wprowadzenie leczenia hormonalnego. Inne substancje lecznicze, które mogą być skuteczne w leczeniu łupieżu łojotokowego, to:
- kremy z pochodnymi witaminy D3,
- inhibitory kalcyneuryny,
- retinoidy,
- pochodne witaminy A.
W kuracji zastosowanie mają również fototerapia i terapia PUVA, dostępne w wielu gabinetach trychologicznych. Zabiegi te często połączone są z relaksacyjnym masażem i aromaterapią. Trwają około 30–60 minut, a efekty mogą być zauważalne już po pierwszej wizycie.
Po wyleczeniu łupieżu łojotokowego należy pamiętać, aby odpowiednio dbać o skórę głowy, gdyż dolegliwość ta często nawraca. Należy używać kosmetyków, odżywek, szamponów i kremów przede wszystkim zmniejszających łojotok skóry głowy.
Domowe sposoby na łupież pstry
W leczeniu łupieżu łojotokowego warto wspomnieć również o zdrowych nawykach żywieniowych, odpowiedniej suplementacji i pielęgnacji skóry głowy. Często już zmniejszenie spożycia cukrów prostych, nabiału, wysoko przetworzonych produktów oraz rezygnacja z używek pozytywnie wpływają na kondycję nie tylko naszych włosów, ale również skóry i paznokci. Co więcej, dieta powinna być bogata w witaminy z grupy B, A, E oraz cynk. Cynk reguluje produkcję łoju, pobudza wzrost włosów, przywraca odpowiednie pH skóry i opóźnia procesy starzenia. Pamiętaj również o piciu odpowiedniej ilości wody, aby nie dopuścić do wysuszenia skóry.
Warto więc sięgać po takie produkty jak:
- tran,
- owoce cytrusowe,
- gruboziarniste produkty zbożowe,
- pomidory, zieloną paprykę, warzywa kapustne,
- mleko i produkty mleczne.
Ponadto codzienna dieta powinna być bogata w białko, które poprawia stan włosów i skóry, oraz w dobrej jakości tłuszcze pochodzenia roślinnego, które regulują gospodarkę wodno-tłuszczową skóry i utrzymują jej odpowiedni poziom nawilżenia.
Jeśli borykasz się z łupieżem łojotokowym, zrezygnuj z kosmetyków zawierających silne detergenty i substancje zapachowe – postaw na sprawdzone dermokosmetyki przeznaczone do twojej skóry. Nie używaj szamponów i produktów do stylizacji włosów zawierających SLS, SLES i alkohol izopropylowy. Jeśli jest to możliwe, ogranicz używanie środków do stylizacji włosów. Na łupież pomóc mogą również płukanki z zielonej herbaty, rumianku i pokrzywy, które zmniejszą produkcję sebum i nawilżą skórę głowy.
Bibliografia:
http://www.postepyfitoterapii.pl/wp-content/uploads/2014/11/pf_2011_191-196.pdf
http://www.wszechnica-zywieniowa.sggw.pl/web/slajdy_uroda.pdf
http://m.lekwpolsce.pl/download.php?dokid=51cace8749f23