Dwadzieścia lat temu, a może nawet więcej, balejaż był równie popularny, co dzisiaj. W tamtym czasie przybierał on formę mocno odznaczających się pasemek.
Taka fryzura, mimo że kiedyś pożądana przez wiele pań, obecnie uważana jest za kiczowatą. Nic więc dziwnego, że ewoluował, a dzięki temu powstało mnóstwo modnych koloryzacji prezentujących się bardzo naturalnie.
Balejaż – co to jest?
Balejaż polega na koloryzacji poszczególnych pasm włosów. Obecnie do koloryzacji wybiera się bardzo cienkie pasemka, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Taka fryzura przypomina wówczas zapuszczony odrost, który pięknie się prezentuje, gdyż przejście pomiędzy kolorami jest bardzo delikatne. Może też dawać efekt włosów muśniętych słońcem.
Balejaż – dwa kolory, a może więcej?
Wspomniane wcześniej klasyczne balejaże charakteryzowały się wyraźnym kontrastem, w związku z czym pasma mocno się od siebie odznaczały. W tej chwili taka koloryzacja prawdopodobnie zostałaby uznana za nieprawidłową, nie oznacza to, że w 2021 roku nie ma ona prawa bytu. Współczesny balejaż na dwa kolory to bardzo subtelne, delikatne przejścia. Nawet jeśli kolor wyjściowy włosów i kolor baleyage są kontrastowe, profesjonalny fryzjer łączy je tak, by fryzura prezentowała się naturalnie. Aby wykonać taką fryzurę, dwa kolory mogą być zastąpione po prostu odcieniami tej samej barwy.
Kolory balejażu. Czy można go wykonać na ciemnych włosach?
W koloryzacji metodą balejażu, ciemniejszy odcień występuje najczęściej u nasady, a jaśniejszy mniej więcej od połowy włosów aż po same końce. W związku z tym należy odpowiednio rozjaśnić włosy. Nie oznacza to jednak, że z balejażu mogą korzystać wyłącznie blondynki. Można z powodzeniem wykonać balejaż na blondzie, na brązowych, rudych, a nawet bardzo ciemnych włosach. W celu uzyskania naturalnej fryzury najważniejsze jest odpowiednie dobranie różnych odcieni poszczególnych partii włosów do koloru wyjściowego.
Balejaż ombre, balejaż sombre i inne – modne koloryzacje włosów
Oczywiście, balejaże włosów są jedynie metodami ich koloryzacji. Chodzi tu bardziej o sposób pracy stylisty. Z tego powodu wyróżnia się kilka ich rodzajów, które pozwalają lepiej zobrazować ilość refleksów i intensywność kolorów. Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje balejażu.
Ombre
Mówiąc o balejażu, nie można pominąć tak popularnej koloryzacji jak ombre. W tej metodzie ciemne włosy u nasady dość mocno odróżniają się od połowy i końców włosów. Mimo to, przejście kolorów jest subtelne.
Sombre
Pełna nazwa koloryzacji sombre to „soft ombre”. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to delikatne ombre. Wówczas przejście pomiędzy kolorami jest bardzo delikatne i naturalne. Często wykonuje się je na naturalnych włosach, rozjaśniając je o jeden lub dwa tony.
Flamboyage
Kolejną koloryzacją, w której wykorzystuje się technikę balejażu, jest flamboyage. Wyrażenie to jest pochodną francuskiego słowa „flamboyant”, które oznacza „płonący”. Aby zobrazować sobie tę metodę koloryzacji, warto wyobrazić sobie płomień. Jego kolor w środku jest inny niż na krańcach, a przejście pomiędzy kolorami jest bardzo subtelne i ledwie widoczne. Dokładnie tak samo jest w przypadku efektu koloryzacji włosów tego typu. Efekt ten najlepiej widać na włosach lekko pokręconych.
Babylights
Dziecięce włosy zachwycają swym delikatnym urokiem. Są bardzo podatne na rozjaśnianie pod wpływem promieni słonecznych, w związku z czym tworzą się na nich subtelne, jasne refleksy. Dokładnie taka jest koloryzacja w stylu babylights – maksymalnie naturalne refleksy, a więc i kolory balejażu, niczym na włosach dziecka.
Ronze
Ciekawą koloryzacją dla brunetek i fanek rudych włosów jest ronze. Wyrażenie to jest wynikiem połączenia angielskich słów „red” i „bronze”. W takim balayage brązowe włosy u nasady przechodzą w intensywną na końcach rudość.
Bronde
Bronde to kolejny balejaż z blondem. Wyrażenie oznacza bowiem połączenie słów „blonde” i „bronze”. Brązowe włosy u nasady przechodzą delikatnie w blond o stosownym odcieniu. Jest to świetny sposób dla brunetek na odświeżenie fryzury.
Jaki balejaż wybrać?
Podstawą każdej profesjonalnej koloryzacji jest odpowiednie dobranie koloru do urody. Jeśli zastanawiasz się, jaka dokładnie metamorfoza z balejażem w roli głównej będzie dla ciebie idealna, odwiedź profesjonalny zakład fryzjerski. Otrzymasz wówczas gwarancję, że efekt nie tylko będzie prezentował się naturalnie, ale również twoje włosy nie ucierpią, a wręcz skorzystają na zabiegach fryzjerskich. Zimny typ urody dobrze łączy się z odcieniami w chłodnej tonacji, a ciepły – w ciepłej tonacji.
Czy balejaż blond można zrobić w domu?
Koloryzacja w tym stylu jest możliwa do wykonania w domu. Wymaga jednak doświadczenia. Samodzielne uzyskanie takiego efektu nie jest łatwe, ze względu na trudny dostęp do tylnej partii włosów. Do jego wykonania blond balejażu potrzebne będą takie akcesoria jak: czepek i szydełko fryzjerskie, folia, farba lub rozjaśniacz, rękawiczki oraz pędzel do farbowania.
Niewielkie pasma włosów wyciąga się przez czepek szydełkiem, a następnie nakłada się na nie farbę lub rozjaśniacz. Po upłynięciu czasu podanego przez producenta farby należy dokładnie umyć włosy. Szczególnej ostrożności wymaga balejaż na blond włosach rozjaśnianych, gdyż nieumiejętne farbowanie samodzielnie w domu może przyczynić się do zniszczenia włosów, a nawet ich wykruszenia.
Ile kosztuje balejaż na włosach?
Ceny balejażu zależne są przede wszystkim od lokalizacji salonu fryzjerskiego. Najczęściej jednak taka koloryzacja kosztuje od 100 do 400 zł. Cena zabiegu zależy również od innych czynników, takich jak liczba odcieni potrzebnych do wykonania koloryzacji oraz ilości zużytej farby. Ważne jest również to, jakie inne zabiegi zostały wykonane, no i oczywiście – jak długie i gęste są włosy.
Jak widać, balejaż na włosach to nadal niezwykle modna koloryzacja. Może być ona dopasowana do absolutnie każdego koloru wyjściowego fryzury. Dobrze wykonany balejaż optycznie doda objętości fryzurze i rozświetli kolor włosów. Ponadto można go dostosować również do efektu, jaki chcesz uzyskać, od mniej do bardziej intensywnego przejścia i kontrastu kolorów.