Bruksizm to nawykowe i nieświadome zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Obecnie klasyfikuje się go jako problem stomatologiczny i parasomnie, czyli zaburzenie snu. W gabinetach stomatologicznych i klinikach medycyny estetycznej stosuje się różne metody, którymi leczony jest bruksizm. Botoks to jedna z najskuteczniejszych. Na jakich zasadach działa? Jak wyglądają zabiegi? Sprawdź to!
Objawy bruksizmu – na co warto zwrócić uwagę?
Najważniejszym objawem bruksizmu jest zgrzytanie zębami, które występuje najczęściej w nocy, podczas snu. Pacjent cierpiący na tę przypadłość najczęściej zmaga się z nawracającymi bólami głowy. Nadmierna aktywność mięśni żwaczy na dłuższą metę prowadzi także do ścierania się szkliwa, a tym samym do zmiany wyglądu zębów.
Zgrzytanie zębami – kiedy zgłosić się do specjalisty?
Zwiększone napięcie szczęki często uznawane jest za efekt przewlekłego stresu. Nasilone problemy na tym tle są wskazaniem do wizyty u lekarza stomatologa. Pacjenci nie zawsze są świadomi tego, że mają problem z mięśniami żwacza. Objawy, które pojawiają się za dnia, często są nieswoiste. Spośród nich wymienić można:
- silne bóle głowy;
- bóle szyi;
- sztywnienie karku;
- ból pleców.
Jeżeli wymienione wyżej objawy trwają długo i znacząco wpływają na twoje samopoczucie, najlepszym rozwiązaniem będzie odwiedzenie lekarza. W pierwszych krokach udaj się do dentysty, który zdiagnozuje bruksizm i zaleci poszczególne metody radzenia sobie z problemem.
Najczęściej zaleca się wykonywanie masaży lub skorzystanie ze specjalnej szyny relaksacyjnej. Polecane jest także złagodzenie źródła potencjalnego stresu, który bywa najczęstszą przyczyną tych dolegliwości.
Bruksizm – botoks jako metoda leczenia
Niestety, tak zwane „domowe” sposoby często nie zdają egzaminu. Specjaliści od medycyny estetycznej dysponują skutecznym preparatem na bruksizm. Botoks, czyli toksyna botulinowa ma zastosowanie w czasowym „zamrażaniu” mięśni na danym obszarze.
Zastrzyk z toksyny botulinowej podawany jest domięśniowo na obszarze żuchwy pacjenta. Leczenie bruksizmu za pomocą botoksu jest niezwykle popularną metodą, która pozwala na ograniczenie mimowolnych ruchów mięśni twarzy, które powodują zgrzytanie zębami.
Po jakim czasie widać efekty leczenia?
Pierwsze efekty zabiegu widoczne są mniej więcej po 2–3 dniach. Pacjent przestaje odczuwać uciążliwe bóle głowy i szyi. Na dłuższą metę działanie botoksu zapobiega również poważniejszym problemom takim jak paradontoza czy zwyrodnienia stawu żuchwowo-skroniowego.
Leczenie bruksizmu botoksem – jak wygląda zabieg?
Zabieg, który na podaniu botoksu nie jest ani szczególnie inwazyjny, ani długotrwały. Zabieg trwa około kilku minut. W tym czasie lekarz podaje bezpośrednio w dziąsło domięśniowe zastrzyki z toksyną botulinową. Uprzednio następuje dokładna dezynfekcja obszaru, na którym zostaną przeprowadzone iniekcje.
Prawidłowo wykonany zabieg nie wymaga żadnej rekonwalescencji. Pacjent tuż po wyjściu z gabinetu może powrócić do swoich codziennych zajęć. Botoks pozwala wyleczyć zgrzytanie zębami na okres około sześciu miesięcy.
Bruksizm – botoks jako sposób leczenia. Przeciwwskazania
Leczenie bruksizmu botoksem jest skuteczne, ma jednak kilka przeciwwskazań. Spośród nich wymienić można na przykład:
- ciążę i karmienie piersią;
- antybiotyki aminoglikozydowe;
- alergię na botoks;
- choroby autoimmunologiczne;
- stany zapalne w obrębie twarzy.
Warunkiem dopuszczenia do zabiegu jest szczegółowy wywiad lekarski, dlatego specjalista poinformuje cię o wszystkich potencjalnych skutkach ubocznych i przeciwwskazaniach.
Leczenie bruksizmu botoksem – cena
Toksyna botulinowa może skutecznie leczyć bruksizm. Botoks wstrzykiwany w mięśnie żwaczy to jednak niemały wydatek. Cena zabiegów zależy od wielu czynników i wynosi od 1000 do 1500 zł w zależności od konkretnego przypadku.
Wiesz już, czym jest bruksizm. Botoks może pomóc ci go wyleczyć! Bruksizm może doprowadzić do wielu poważnych powikłań. Zaciskany ząb wyciera się, a mimowolne ruchy mięśnia żwacza mogą doprowadzić nawet do paradontozy. Pomóc może prosty zabieg z użyciem botoksu. Nie tylko pomaga na zgrzytanie zębami, ale także daje efekt estetyczny w postaci nadania regularnego kształtu szczęki.