Egzema na dłoniach to problem, który występuje głównie u dzieci, ale pojawia się także u osób dorosłych. Jest to schorzenie skóry o charakterze zapalnym. Niestety wyleczenie tej choroby jest niebywale trudne, choć na szczęście można skutecznie leczyć jej objawy za pomocą nowoczesnych środków, dzięki którym egzema na dłoniach staje się jedynie wspomnieniem. Warto też, abyś wiedział, że egzema nie jest konkretną jednostką chorobową, a grupą chorób, które łączy stan zapalny skóry. Przeczytaj, czym dokładnie jest egzema dłoni!
Czym jest egzema na dłoniach?
Egzema na dłoniach to jedna z najczęściej występujących chorób skóry o charakterze przewlekłym, która jest wywoływana przez czynniki zewnątrzpochodne lub wewnątrzpochodne. Inne nazwy tej choroby to atopowe zapalenie skóry czy wyprysk atopowy.
Przyczyny egzemy na dłoniach
Występowanie egzemy może mieć wiele przyczyn. Okazuje się jednak, że jedną z najczęstszych są problemy z układem odpornościowym, styczność z alergenami (alergie) oraz skłonności genetyczne. Egzema na dłoniach może pojawić się także w wyniku kontaktu z substancjami i przedmiotami uczulającymi. Dodatkowo ciekawe jest to, że do pogorszenia objawów choroby może dojść, jeśli pacjent zmaga się z silnym stresem lub niewystarczająco dba o higienę.
Jakie są objawy egzemy na dłoniach?
Objawy egzemy są widoczne na pierwszy rzut oka, dlatego bardzo często ta choroba wywołuje duży dyskomfort u pacjentów. Jeśli zauważasz u siebie wypryski na skórze dłoni w postaci grudek, zaczerwienień, obrzęków, bądź pęcherzyków z płynem, to możesz podejrzewać, że zmagasz się właśnie z egzemą skóry. Zwykle taki rodzaj stanu zapalnego skóry obserwuje się na zewnętrznej i wewnętrznej stronie dłoni, a u niektórych osób – pomiędzy palcami.
Inne objawy egzemy na dłoniach
Egzema na dłoniach bardzo często wiąże się z występowaniem również innych objawów, takich jak m.in.:
- sucha skóra;
- szorstka skóra;
- świąd;
- łuszczenie się skóry;
- widoczne zadrapania i pęknięcia;
- uczucie ściągania skóry.
U kogo najczęściej występuje egzema na dłoniach?
Egzema na dłoniach to bardzo częsty problem pracowników służby zdrowia – zmaga się z nim nawet 16% osób pracujących w służbie zdrowia. Nieprzyjemne objawy tej choroby nierzadko pojawiają się także u:
- osób zajmujących się zawodowo sprzątaniem;
- rolników;
- kucharzy;
- kosmetyczek;
- fryzjerów.
Jakie są rodzaje egzemy?
Powinieneś wiedzieć, że istnieją dwa podstawowe rodzaje egzemy:
- egzema egzogenna (inaczej: egzema kontaktowa) – wypryski wywoływane są przez czynniki zewnętrzne, na które organizm wykazuje wrażliwość;
- egzema endogenna (inaczej: egzema konstytucjonalna) – zmiany na skórze ściśle związane są z zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu i predyspozycjami genetycznymi.
Dodatkowo warto podkreślić, że wyróżnia się poszczególne typy charakterystyczne dla danej grupy wiekowej. Niemowlęta zwykle zmagają się z wypryskiem łojotokowym lub wysypką od pieluch, starsze dzieci z atopowym zapaleniem skóry, natomiast dorośli – z alergicznym wypryskiem kontaktowym.
Czy egzema na dłoniach ma charakter zakaźny?
Egzema na dłoniach nie wygląda najlepiej, dlatego wiele osób zastanawia się, czy egzema jest zaraźliwa. W końcu jest to jedna z chorób dermatologicznych, a wieloma z nich można się zarazić. Na szczęście egzema na dłoniach nie zalicza się do grupy tych schorzeń. Z tego względu absolutnie nie należy unikać osób borykających się z tego typu zmianami skórnymi, tym bardziej że pacjenci z tym problemem dermatologicznym i tak zwykle zmagają się z problemami natury psychologicznej (m.in. obawiają się, że społeczeństwo ich nie zaakceptuje).
Egzema – leczenie
Przebieg leczenia egzemy dłoni w dużej mierze zależy od tego, jaka jest przyczyna choroby. Jeśli zatem podejrzewasz, że pojawiła się u ciebie egzema na dłoniach, to wybierz się na wizytę do dermatologa. Specjalista przeprowadzi z tobą szczegółowy wywiad, wykona badania kliniczne i testy alergologiczne (skórne, płatkowe kontaktowe i oznaczenia poziomu przeciwciał IgE w surowicy krwi). Czasem niezbędne okazuje się zrobienie biopsji skóry, czy badań mykologicznych.
Jakie leki na egzemę?
Pacjentom zmagającym się z egzemą na dłoniach lekarze zwykle przepisują różne środki farmaceutyczne, które łagodzą objawy. Najczęściej są to:
- leki przeciwhistaminowe;
- azatiopryna;
- inhibitory kalcyneuryny;
- cyklosporyna;
- kortykosteroidy;
- acytretyna;
- metotreksat;
- alitretynoina.
Egzema na dłoniach – leczenie domowe
Twoim problemem jest egzema na dłoniach i zastanawiasz się, czy możesz leczyć tę chorobę domowymi sposobami? Jak najbardziej! Przede wszystkim leczenie w domu opiera się na usunięciu podrażniającego skórę czynniku. Pamiętaj również o tym, aby wszelkie prace domowe (np. sprzątanie, czy zmywanie naczyń) wykonywać w rękawicach ochronnych.
Zmiany w diecie
Egzema na dłoniach wymaga także zmian w trybie życia. Należy m.in. zrezygnować z używek (również z kawy, herbaty, czy alkoholu), ponieważ mogą one zaostrzać objawy egzemy. Oprócz tego dobrze byłoby usunąć z jadłospisu niezdrowe produkty – zawierające konserwanty czy duże ilości cukru. Zaleca się również picie ziół – dobrym wyborem może okazać się pokrzywa, koniczyna, korzeń mniszka pospolitego, a także ziele nostrzyka. Poza tym eksperci twierdzą, że pomóc może również sok z marchwi, aloesu, a nawet zwykła woda!
Smarowanie dłoni
Dobrym sposobem na walkę z egzemą na dłoniach jest smarowanie skóry maścią nagietkową lub żywokostową. W ten sposób przyspieszysz gojenie się podrażnionych ran. Jeśli natomiast mocno dokucza ci swędzenie, to sięgnij po kompresy – np. z soku z aloesu. Znanym sposobem na domowe leczenie egzemy dłoni jest też nacieranie zmienionych miejsc plastrami ziemniaka. Gdy natomiast egzema obejmuje także inne części ciała niż tylko dłonie, to możesz rozważyć ciepłe kąpiele z dodatkiem sody oczyszczonej czy nadmanganianu potasu.
Pielęgnacja skóry dłoni
Egzema na dłoniach i innych częściach ciała wymaga także stosowania szczególnej pielęgnacji. Jeśli zmagasz się z tą chorobą, to musisz pamiętać o tym, że gruba warstwa łuszczącej się skóry spowalnia wnikanie preparatów kosmetycznych. Z tego względu musisz sięgać po produkty intensywnie zmiękczające skórę – balsamy i kremy do rąk. Natłuszczenie i nawilżenie skóry to podstawa! Unikaj również środków bogatych w barwniki i związki zapachowe – najlepsze są te delikatne, neutralne i niepowodujące uczulenia.
Egzema na dłoniach to nie koniec świata! Ta choroba może wystąpić w każdym wieku, dlatego nie panikuj, jeśli zauważysz tego typu zmiany na swojej skórze. W takiej sytuacji nie zwlekaj jednak z wizytą u dermatologa, ponieważ im szybciej zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, tym lepiej dla ciebie. Uwierz, że objawy egzemy mogą być naprawdę uciążliwe i utrudniają codzienne funkcjonowanie.