Nietrzymanie moczu dotyka kobiet w różnym wieku. Jest to uciążliwa i wstydliwa przypadłość, która zaburza komfort życia codziennego. Jest jednak kilka sposobów, aby uporać się z tym problemem, a jednym z nich jest fotel BTL Emsella. Co ciekawe, sam zabieg nie wymaga żadnego wysiłku. Wręcz przeciwnie, ponieważ działa na pacjenta relaksująco. Efekty w postaci wzmocnienia mięśni dna miednicy i poprawy jakości życia związanej z większą kontrolą nad moczem zauważalne są już po kilku zabiegach. Zaciekawiła cię ta metoda? Dowiedz się więcej!
Wysiłkowe nietrzymanie moczu
Wysiłkowe nietrzymanie moczu to przypadłość, która pojawia się w wyniku osłabienia mięśni dna miednicy, które owijają cewkę moczową. To właśnie one odpowiadają za trzymanie moczu. Jeśli nie są regularnie wzmacniane, ulegają rozluźnieniu. Wynikiem tego jest mimowolne oddawanie moczu podczas wysiłku, kaszlnięcia czy kichnięcia, a w skrajnych przypadkach również podczas wstawania z krzesła. Na osłabienie mięśni dna miednicy wpływają również:
- poród;
- zaburzenia hormonalne;
- cukrzyca;
- niektóre zabiegi operacyjne;
- brak aktywności fizycznej lub zbyt intensywna aktywność fizyczna.
Leczenie nietrzymania moczu – ćwiczenie mięśni Kegla
Skutecznym sposobem na pozbycie się tej nieprzyjemnej przypadłości jest trening mięśni dna miednicy. Jednak efekty ćwiczeń na wzmocnienie mięśni Kegla zależny jest od wielu czynników, a przede wszystkim od tego, czy są wykonywane dobrze i odpowiednio często. Alternatywą dla treningu jest właśnie technologia BTL Emsella, która nie wymaga żadnego wysiłku ze strony pacjenta. Nie trzeba też zastanawiać się, czy sam proces wzmacniania mięśni wykonywany jest właściwie, aby uzyskać pożądane efekty.
Jak działa BTL Emsella?
Urządzenie Emsella wykorzystuje technologię HIFEM o wysokiej intensywności energii elektromagnetycznej, która stymuluje mięśnie dnia miednicy. Jest to niezwykle pomocne w celu przywrócenia kontroli nerwowo-mięśniowej pacjenta. Emsella podczas jednego zabiegu powoduje tysiące niewyczuwalnych skurczów mięśni całego obszaru dna miednicy, co niemożliwe jest do osiągnięcia podczas tradycyjnych ćwiczeń Kegla.
BTL Emsella – wskazania
Zastanawiasz się, z jakimi dolegliwościami radzi sobie urządzenie Emsella? Oto wskazania do zabiegu:
- wysiłkowe nietrzymanie moczu;
- naglące nietrzymanie moczu;
- mieszane nietrzymanie moczu;
- chęć wzmocnienia mięśni dna miednicy po porodzie;
- osłabienie mięśni dna miednicy w wyniku wzmożonego wysiłku czy aktywności fizycznej;
- obniżenie narządów miednicy;
- problemy z aktywnością seksualną.
Zabieg BTL Emsella
Zabieg Emsella poprzedzony jest konsultacją, podczas której specjalista wyklucza ewentualne przeciwskazania do zastosowania urządzenia. Stwierdza również, czy technologia elektromagnetyczna będzie odpowiednia w celu leczenia konkretnej dolegliwości pacjenta oraz ile zabiegów będzie koniecznych dla uzyskania zadowalającego efektu.
Przebieg zabiegu
Podczas sesji urządzenie wytwarza fale elektromagnetyczne, które docierają do mięśni dna miednicy przez ubranie. W związku z tym, że pacjent nie musi się rozbierać, zabieg jest dla niego jeszcze bardziej komfortowy. Sesja trwa tylko 28 minut i nie wywołuje żadnego dyskomfortu, a jedynie delikatne mrowienie. Pacjentka siedzi w wygodnym fotelu, może więc z łatwością się odprężyć, a dodatkowo czytać książkę czy czasopismo. Dzięki temu zabieg staje się również przyjemną sesją relaksacyjną.
Jak często trzeba powtarzać zabieg Emsella?
Aby uzyskać pożądane efekty, należy wykonać około 6 zabiegów w kilkudniowych odstępach, jednak dokładna liczba sesji zależy od stopnia zaawansowania problemu. Co ciekawe, dla wielu kobiet efekty odczuwalne są już po pierwszym zabiegu.
Rekonwalescencja po zabiegu BTL Emsella
Zabieg z wykorzystaniem skupionej energii elektromagnetycznej nie wymaga rekonwalescencji. Po sesji pacjentowi może towarzyszyć niewielki ból stawów i mięśni. Jednak taka dolegliwość pojawia się dość rzadko i jest krótkotrwała. Bezpośrednio po zabiegu można wrócić do codziennych czynności.
BTL Emsella – efekty
Oprócz tego, że zabieg jest prosty, to również przynosi wiele korzyści, jak na przykład:
- eliminuje problem nietrzymania moczu;
- poprawia jakość życia seksualnego;
- poprawia strukturę mięśni.
Przeciwwskazania do zabiegu Emsella
Niestety, nie każdy może skorzystać z zabiegu. Przeciwskazaniem do wykonania sesji BTL Emsella są:
- ciąża;
- karmienie piersią;
- nowotwory;
- posiadanie rozrusznika, implantu, wkładki domacicznej;
- choroby serca i płuc;
- miesiączka;
- biżuteria w miejscach intymnych.
Stymulacja mięśni dna miednicy u mężczyzn
Urządzenie do leczenia nietrzymania moczu Emsella przeznaczone jest nie tylko dla kobiet. Mogą z niego korzystać również mężczyźni. Technologia elektromagnetyczna okazuje się pomocna w poprawie satysfakcji seksualnej, leczeniu trudności z utrzymaniem moczu i niektórych dolegliwości prostaty.
Ile kosztuje zabieg Emsella?
Jedna sesja w fotelu Emsella kosztuje około 250–500 zł. Warto jednak skorzystać z pakietów kilku zabiegów oferowanych przez kliniki medycyny estetycznej. Wówczas cena pojedynczej sesji jest dużo korzystniejsza i łatwiej uzyskać pożądany efekt.
BTL Emsella to technologia leczenia nietrzymania moczu i innych dolegliwości wywołanych osłabieniem mięśni dna miednicy. Ogromnymi zaletami zabiegu są wysoka skuteczność i szybkie efekty, zauważalne w pewnym stopniu już po pierwszej sesji z wykorzystaniem urządzenia Emsella.