Guzowatość nosa to konsekwencja trądziku różowatego. Polega ona na znacznym zniekształceniu nosa, wskutek czego staje się on czerwony i bulwiasty. I choć nie jest to niebezpieczne dla zdrowia, czy życia chorego, to jednak zwykle stanowi bardzo duży problem estetyczny. Sprawia, że pacjent czuje się nieatrakcyjny, co ma negatywny wpływ na funkcjonowanie społeczne. Przeczytaj, jakie są przyczyny guzowatości nosa!
Jakie są przyczyny występowania rhinophymy?
Nadal nie do końca są znane przyczyny guzowatości nosa. Wiadomo jednak, że bardzo duży wpływ na pojawienie się tego schorzenia ma nieleczony trądzik różowaty, czyli przewlekła choroba zapalna skóry twarzy. Dodatkowo eksperci wspominają o szeregu czynników sprawczych takich jak m.in. nadmierne spożywanie napojów alkoholowych, niezdrowa dieta, nadmierny stres, czy zaburzenia hormonalne. Co ważne jednak: nie jest to choroba dziedziczna.
Dlaczego guzowatość nosa wymaga leczenia?
Guzowatość nosa to niestety nie tylko niekorzystne zmiany wizualne. U niektórych osób zmagających się z tym schorzeniem pojawiają się także inne, dużo poważniejsze konsekwencje takie jak np. trudności w oddychaniu, a nawet pogorszenie wzroku.
Jak diagnozuje się guzowatość nosa?
Podejrzewasz, że wystąpiła u ciebie guzowatość nosa? W takim razie czym prędzej udaj się do lekarza, który przeprowadzi badanie dermatologiczne i szczegółowy wywiad, dzięki czemu będzie mógł postawić diagnozę. W niektórych przypadkach specjaliści wykonują także biopsję skóry, aby móc wykluczyć pojawienie się innych zmian skórnych. Gdy okaże się, że zmagasz się z tym schorzeniem, to nie wpadaj w panikę, ponieważ zwykle farmakoterapia daje satysfakcjonujące rezultaty (najczęściej jednak jedynie w początkowym stadium choroby).
Jak leczy się zaawansowaną guzowatość nosa?
W przypadku gdy guzowatość nosa jest mocno zaawansowana, poleca się inne metody leczenia. Dużą popularnością cieszy się przede wszystkim laser Alma Pixel CO2. Świetnie radzi sobie z redukcją guzków i zgrubień, a dodatkowo sprawia, że skóra staje się niezwykle gładka. Poza tym jest to rozwiązanie, które pobudza produkcję kolagenu i regenerację głębszych warstw skóry.
Istnieją również inne terapie na guzowatość nosa – np. z wykorzystaniem lasera neodymowego. Jeśli jesteś zdecydowany na taką metodę pozbycia się problemu, to skontaktuj się z wybraną kliniką medycyny estetycznej – zatrudnieni tam specjaliści na pewno doradzą Ci najlepsze rozwiązanie!
Dowiedziałeś się już, czym jest guzowatość nosa. Jeśli zatem zmagasz się z tą dolegliwością i znacząco utrudnia ci ona codzienność, to nie zwlekaj i już dziś zacznij z nią walczyć, wykorzystując przedstawione metody!