Włosy składają się w 80% z protein. Głównym budulcem włosa jest keratyna – białko zawierające ok. 18 aminokwasów oraz pierwiastki, m.in. siarkę. To ona zapewnia włosom zdrowy połysk, elastyczność i siłę. Gdy jest jej za mało, włosy stają się słabsze. Dlatego, kiedy tracą blask, stają się łamliwe, trudne do ułożenia, a na szczotce zostaje ich zbyt wiele – czas dodać im nieco białka! Sprawdź, jak wykonać keratynowe prostowanie włosów w domu i jak długo utrzymuje się efekt.
Niedobór keratyny – dlaczego występuje i do czego prowadzi?
Keratyna to białko zawierające duże ilości aminokwasów siarkowych i tzw. mostki dwusiarczkowe, które decydują o budowie i cechach włosa, sprężystości i elastyczności. Zapewnia włosom połysk, chroni je przed czynnikami zewnętrznymi, sprawia, że są mocne i wygładza.
Wszystko to ulega zmianie, gdy keratyny zaczyna brakować. A głównymi winowajcami ubytków są tu zabiegi kosmetyczne i stylizacyjne, zwłaszcza te zmieniające naturalną formę włosa (czyli np. zabiegi z użyciem lokówki, prostownicy).
Niedobór białka we włosach skutkuje ich zwiększoną łamliwością, utratą blasku, rozdwajaniem się końcówek, „puszeniem” się i problemami z układaniem, a wreszcie – nadmiernym wypadaniem (spowodowanym zbyt dużą utratą wody). Dlatego zabieg ten – w domu czy w profesjonalnym salonie fryzjerskim – można uznać za pielęgnację włosów zniszczonych nadmierną stylizacją, a także dla wszystkich innych, których kondycja się pogorszyła.
Efekty keratynowego prostowania włosów w domu
Prostowanie to nazwa nieco myląca. Choć nie da się ukryć, że po wykonaniu zabiegu włos staje się prosty, jest to tylko efekt „uboczny”. Istotą zabiegu jest wzmocnienie włosów proteinami – ich podstawowym budulcem – co ma na celu ogólną poprawę ich kondycji.
Zabieg ten polega na wprowadzeniu czystego białka głęboko do wnętrza włosa. Dostaje się tam pod wpływem wysokiej temperatury, po czym uzupełnia występujące w strukturze każdego włosa braki. W ten sposób odbudowane włosy stają się cięższe – i dlatego po zabiegu prostują się.
Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu włosy stają się wyraźnie mocniejsze i lepiej odżywione, łatwiej się rozczesują, odzyskują połysk i sprężystość.
Włosy jak po użyciu prostownicy?
Sam efekt wyprostowanych włosów to jedynie efekt uboczny działania keratyny na włosy. Ta, wnikając we włosy, pod wpływem temperatury uzupełnia braki i obciąża je, czego efektem jest wyprostowanie struktury włosa i jego gładkość.
Zabieg wyraźnie poprawia ich kondycję, włosy nabierają naturalnego blasku, są zdrowe, mocne i łatwo się rozczesują.
Produkty do keratynowego prostowania włosów – z formaldehydem czy bez?
Wspomniany zabieg można wykonać w większości salonów fryzjerskich, ale coraz popularniejszy staje się obecnie zabieg keratynowego prostowania włosów w domu. Co do niego przygotować?
Jaka substancja jest najlepsza do prostowania włosów? Warto kierować się tu przede wszystkim wygodą nakładania. Ponieważ produktem trzeba będzie pokryć całe włosy, powinien mieć on konsystencję, dzięki której łatwo będzie się rozprowadzał, ale jednocześnie nie spływał z włosów. Idealny będzie produkt w kremie lub w piance.
Dostępne są preparaty w dwóch wersjach – z formaldehydem i bez niego. Produkty niezawierające formaldehydu są bezwonne i łagodniejsze, natomiast te z formaldehydem mają silniejsze właściwości prostujące. Wybór zależy od efektu, który chcesz osiągnąć.
Akcesoria do keratynowego prostowania włosów w domu
Warto zwrócić uwagę na gotowe zestawy do keratynowego prostowania włosów w domu. Zawierają one preparat, szampony do zastosowania przed zabiegiem w domu i po nim, odżywkę, pędzelek do nakładania preparatu oraz rękawiczki.
W co jeszcze należy się wyposażyć przed przystąpieniem do zabiegu?
- W suszarkę do włosów i prostownicę – to ważne, jako że białko będzie wnikało w głąb włosów pod wpływem wysokiej temperatury. Muszą to być urządzenia, które mogą rozgrzać się do temperatury 210–230°C.
- W szczotkę, która dobrze rozczesuje włosy.
- W maseczkę na usta i nos – zwłaszcza jeśli nie możesz dobrze wietrzyć pomieszczenia.
Jak wykonać keratynowe prostowanie w domu krok po kroku?
Producent zestawu opisuje dokładnie instrukcję wykonywania zabiegu na opakowaniu. Całość jednak prezentuje się zwykle następująco.
- Pamiętaj, żeby na dwa tygodnie przed zabiegiem oraz dwa tygodnie po nim nie farbować włosów.
- Przed zabiegiem umyj włosy szamponem oczyszczającym – najlepiej tym dołączonym do wybranego zestawu. Włosy muszą być oczyszczone z wszelkich pozostałości po produktach do stylizacji czy kosmetyków.
- Wysusz włosy ręcznikiem, a następnie suszarką.
- Otwórz opakowanie z czynnikiem, załóż rękawiczki i bardzo dokładnie nałóż preparat na włosy pędzelkiem. Pamiętaj, aby aplikować go na całą długość włosów, ale nie na skórę głowy. Nakładaj stopniowo, małymi partiami, w razie potrzeby rozczesując włosy.
- Po 15-30 minutach rozczesz dokładnie włosy – pomoże to dotrzeć preparatowi we wszystkie miejsca.
- Ustaw prostownicę na temperaturę między 210 a 230 stopni. Podziel włosy na sekcje, a następnie przewijaj przez prostownicę każde pasmo.
- Po 5–10 minutach umyj włosy dołączonym do zestawu szamponem przeznaczonym do mycia po zabiegu keratynowym, po czym nałóż odżywkę. Teraz możesz suszyć i uczesać włosy.
Zabieg keratynowy w domu – a co potem?
Cały zabieg może zabrać nawet kilka godzin, jeśli masz długie włosy. To jednak nie wszystko. Pamiętaj, aby odczekać 48 godzin po zabiegu z upinaniem włosów spinkami lub ich związywaniem. Najlepiej pozostawić je „luzem” lub bardzo delikatnie zebrać razem gumką, tak, aby nie pozostawiła wgnieceń.
Przez 2-3 dni nie myj włosów, a do pierwszego mycia używaj najlepiej kosmetyków przeznaczonych specjalnie do pielęgnacji po zabiegu keratynowego prostowania. Jeśli użyjesz szamponu oczyszczającego, może on wypłukać keratynę. Nie należy stosować też szamponów zawierających silikony, SLS, alkohol, sole. Efekty keratynowego prostowania utrzymują się przez kilka tygodni.
Prostowanie keratynowe – przeciwwskazania
Keratynowe prostowanie włosów nie jest zabiegiem uniwersalnym. Nie poleca się go osobom, które:
- mają bardzo zniszczone, kruche i łamliwe włosy – tutaj efekt może być odwrotny, ponieważ preparaty obciążają włosy,
- często rozjaśniają włosy,
- często chodzą na basen,
- nie przykładają wagi do codziennych zabiegów pielęgnacyjnych włosów.
Jednak większości osób zabieg keratynowy pomógł wygładzić włosy i dodać im blasku i siły. Pielęgnacja ta zapobiega też puszeniu się i elektryzowaniu włosów. Czas wypróbować keratynowe prostowanie włosów w domu na sobie! Efektem zabiegu są idealnie gładkie i lśniące włosy, które utrzymają się przez dłuższy czas.