Mandelic acid, obok mlekowego czy kwasu glikolowego, należy do kwasów grupy AHA. Jest to jeden z najdelikatniejszych tego typu związków. Pozyskiwany z gorzkich migdałów ma działanie złuszczające, ale przy tym również nawilżające i przeciwstarzeniowe. Są to tylko jedne z nielicznych jego pozytywnych efektów działania. Czy można go stosować samodzielnie w domu? Jeśli tak, to w jaki sposób? Jakie zabiegi kwasem migdałowym są polecane i dla kogo?
Właściwości kwasu migdałowego i efekty stosowania
Kwas migdałowy nie tylko złuszcza martwy naskórek i eliminuje zaskórniki, ale także, jak już wyżej wspomniano, ma działanie nawilżające. Dzięki temu cera jest promienna, a skóra wygląda na odżywioną i wygładzoną. Kwas ten m jeszcze inne właściwości, działa bowiem antybakteryjnie oraz zwalcza oznaki starzenia się skóry.
Używa się go głównie w peelingach typu chemicznego. Zabiegi z wykorzystaniem kwasu migdałowego 40% ph przeprowadza się przede wszystkim w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego wtedy? Ponieważ w tym okresie skóra nie jest zbytnio narażona na kontakt z promieniami słonecznymi. Czasami również kwas ten o mniejszym stężeniu występuje w kremach, maseczkach oraz tonikach.
Do innych właściwości tego środka należą:
- stymulacja produkcji kolagenu – dzięki temu skóra jest znacznie bardziej jędrna i sprężysta;
- działanie odświeżające – twarz jest znacząco bardziej odświeżona, a cera promienna;
- poprawa wyglądu skóry – działanie polega na rozjaśnianiu przebarwień, efektem jest promienna cera o równomiernym kolorycie;
- regulacja wydzielania sebum – znacząco wpływa na walkę z trądzikiem, dlatego tego typu kosmetyki poleca się osobom, które mają cerę tłustą lub trądzikową.
Kwas migdałowy jest substancją o stosunkowo łagodnym działaniu, dlatego można go polecić osobom o każdym rodzaju skóry.
Zabieg kwasem migdałowym – komu jest polecany peeling złuszczający?
Związek ten działa przede wszystkim na warstwę rogową naskórka. Pod jego wpływem dochodzi do rozluźnienia połączenia między komórkami naskórka a cementem komórkowym. To z kolei prowadzi do złuszczenia powierzchownej warstwy zrogowaciałych komórek. Peeling wykonany przy użyciu kwasu migdałowego jest delikatny, a mimo to wywołuje bardzo widoczny i pożądany efekt. Dzięki działaniu kwasu dochodzi do odkrycia młodych komórek skóry, które będą lepiej chłonąć kosmetyki aplikowane na twarz. Między innymi dlatego peeling migdałowy łączy się często z preparatami nawilżającymi skórę.
Kwas migdałowy na zmiany trądzikowe? Jak najbardziej! Efekt można wzmocnić poprzez zastosowanie kwasu pirogronowego, który wykazuje działanie antybakteryjne. Często również łączy się peeling tego typu z zabiegiem mikrodermabrazji, czyli mechanicznego złuszczania skóry.
Efekty zabiegu kwasem
Pierwsze efekty zabiegu złuszczania skóry kwasem migdałowym są widoczne już po zabiegu. Zatem od razu po wykonaniu peelingu będziesz mogła zaobserwować poprawę stanu cery. Jednak najlepsze efekty uzyskuje się po serii sześciu zabiegów wykonywanych w odstępie tygodnia. Taka kuracja ma na celu:
- rozjaśnienie cery;
- odnowę skóry;
- niwelowanie blizn potrądzikowych;
- obkurczenie rozszerzonych porów;
- zmniejszenie pracy gruczołów łojowych;
- wyrównanie kolorytu skóry;
- nawilżenie skóry.
Jej efekty utrzymują się przez dłuższy czasu. Jak często zaleca się wykonanie takiego zabiegu? Peeling kwasem migdałowym warto wykonywać dwa razy do roku. Dzięki temu efekty będą się pięknie prezentować, a twoja skóra będzie rozjaśniona i odpowiednio nawilżona.
Pamiętaj jednak, że po kuracji nie powinnaś się opalać ani zbytnio wystawiać na działanie promieni słonecznych przez okres dwóch, trzech tygodni. Zaleca się również w tym okresie stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym co najmniej 25 SPF.
Kwas migdałowy – cena zabiegu
Cena tego zabiegu kosmetycznego waha się od 80 do 100 zł.
Czy stosować kwas migdałowy w domu?
To kwas, który można stosować nie tylko u kosmetyczki. Zawsze możesz sięgnąć po niego w zaciszu domowym. Jest to substancja na tyle delikatna, że jeśli będziesz stosować ją w odpowiednim stężeniu, nie powinna wyrządzić ci żadnej krzywdy.
Pamiętaj jednak o tym, że efekty, jakie uzyskasz w domu, mogą się różnić od tych, które widziałabyś po zabiegu u profesjonalnej kosmetyczki. Skąd ta różnica? Odpowiedź jest prosta. Profesjonaliści stosują kwas 40% i o wyższym stężeniu. To tak zwana dawka „uderzeniowa”, która przynosi bardziej długotrwałe rezultaty.
Jeżeli jednak zdecydujesz się stosować kwas migdałowy w domu, pamiętaj, by robić to regularnie. Jeśli będziesz stosować dodatkowo systematycznie krem z filtrem przeciwsłonecznym minimum 50 SPF, możesz sięgnąć po kwasy nawet w okresie wiosenno-letnim.
Pamiętaj jednak, że jeśli postanowisz wprowadzić do pielęgnacji inne składniki złuszczające, wówczas powinnaś odstawić produkt z kwasem migdałowym.
Kwas migdałowy – przeciwwskazania
Kwasy migdałowe należą do kwasów o bardzo łagodnym działaniu, dlatego po preparaty z nimi mogą sięgnąć nawet osoby ze skórą wrażliwą i suchą. Nie oznacza to jednak, że nie ma żadnych przeciwwskazań dotyczących ich stosowania. Są one następujące:
- skłonność skóry do alergii – czyli bardzo wrażliwa skóra;
- okres ciąży oraz karmienia;
- ostre stany zapalne lub trądzikowe;
- rany skóry.
Osoby z cerą bardzo wrażliwą powinny pamiętać o szczególnej ostrożności przy korzystaniu z produktów z kwasami albo zabiegów z ich użyciem. Efekty uboczne nie są jednak nawet w tym wypadku bardzo częste, zwłaszcza jeśli stężenie kwasu jest dobrane do rodzaju cery.
Należy jeszcze pamiętać o jednej istotnej kwestii. Jeżeli pozostawisz kwas migdałowy na skórze dłużej, niż jest to wskazane, możesz narazić się na poparzenia, zaczerwienienia oraz podrażnienia skóry. Warto także wiedzieć o tym, że kwas ten zwiększa wrażliwość skóry na działanie promieni słonecznych, promieni UV. Między innymi dlatego właśnie kosmetolodzy zalecają stosowanie kremów z bardzo wysokim filtrem przeciwsłonecznym po zabiegu.
Kwas migdałowy – opinie
Opinie dotyczące kwasu migdałowego najczęściej są bardzo pozytywne. Osoby, które regularnie go stosują, chwalą przede wszystkim widoczne rozjaśnienie cery, ale także poprawienie jej sprężystości oraz kolorytu. Jest to, jak widać, stosunkowo tani sposób na to, by przywrócić skórze jędrność, a także spłycać widoczne zmarszczki. Zrobienie peelingu chemicznego z użyciem kwasu migdałowego to także gładka i świeża cera. Dodatkowo zabiegi te nie powodują powstawania podrażnień, nawet u osób z wrażliwą skórą. Warto także pamiętać, że kwas migdałowy pomaga osobom z trądzikiem. One również zazwyczaj chwalą uzyskane efekty.
Kwas migdałowy jest stosunkowo tanim sposobem na piękną i odżywioną skórę twarzy. Jak wskazują najczęstsze opinie użytkowników kosmetyków czy zabiegów – warto spróbować z niego skorzystać. Nie jest to jednak kosmetyk, który można stosować bez rozwagi. Ważne przy nim jest, co warto jeszcze raz podkreślić na koniec, regularne używanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym.