Zaskórniki to problem młodych ludzi, z którym często muszą się mierzyć także dorośli. Szczególnie uciążliwe są zaskórniki otwarte. W jaki sposób z nimi walczyć? Sprawdź, z jakiego wsparcia możesz w takim przypadku skorzystać.
Jakie rodzaje zaskórników mogą ci dokuczać?
Zaskórniki na twarzy czy plecach można podzielić na zmiany o charakterze:
- zamkniętym – wykwity o jasnym zabarwieniu. Te białe grudki mają zazwyczaj niewielkie rozmiary i tendencję do gromadzenia się pod skórą;
- otwartym – wągry o ciemnej barwie, wynikającej z działalności bakterii.
Jak powstają zaskórniki otwarte?
Zaskórniki otwarte są znacznie częstszym i bardziej uciążliwym problemem niż zaskórniki zamknięte. Jeśli występują u ciebie, musisz poznać mechanizm ich powstawania. Wiedza ta pomoże ci w skutecznej walce o piękną cerę. Jak możesz chronić się przed powstawaniem otwartych zaskórników na twarzy czy plecach?
Zaskórniki otwarte – jak powstają wągry?
Główną przyczyną problemów z zaskórnikami jest zbyt intensywna praca gruczołów łojowych, co skutkuje nadmierną ilością sebum. Konsekwencją tego jest zapychanie się mieszków włosowych i powstawanie wągrów. Mają one dość charakterystyczny wygląd. Te niewielkie, czarne kropki pojawiają się w większej ilości na twarzy, przez co wygląda ona na szarą, zmęczoną i niezbyt zdrową.
Gdzie najczęściej powstają zaskórniki otwarte?
Ciemne wągry mogą powstawać na skórze za uszami, mają jednak uciążliwą tendencję do gromadzenia się w miejscach doskonale widocznych. Częstym problemem są zaskórniki na nosie lub brodzie, ich obecność możesz też zauważyć na czole. Nie tylko twarz jest narażona na tę przypadłość. Nikogo nie powinny dziwić zaskórniki na plecach. Są co prawda mniej widoczne, a jednak tak samo uciążliwe jak te na twarzy.
Jakie czynniki sprzyjają powstawaniu zaskórników?
Problemy z zaskórnikami otwartymi zwykle kojarzone są z burzliwym okresem dojrzewania. Pamiętaj jednak, że do ich powstawania może się przyczynić wiele innych czynników. Zwykle są to:
- drobne błędy popełniane podczas codziennej pielęgnacji;
- korzystanie z ciężkich pudrów i kremów zapychających skórę;
- niezdrowa dieta;
- nadmierna potliwość;
- stres, mogący prowadzić do zmiany pH skóry;
- zanieczyszczone środowisko;
- zmiany hormonalne;
- niektóre lekarstwa.
Jak dbać o skórę, by uniknąć problemów z wągrami? Zasady pielęgnacji
Jeśli nie chcesz, by zaskórniki otwarte szpeciły twoją twarz, zadbaj o odpowiednią pielęgnację skóry. O czym musisz pamiętać?
ABC skutecznej pielęgnacji skóry podatnej na zaskórniki
Bardzo ważne są tu:
- regularne oczyszczanie skóry, a przede wszystkim staranny demakijaż;
- systematyczne złuszczanie skóry, dzięki któremu pozbędziesz się nadmiaru sebum i oczyścisz skórę z martwego naskórka;
- nawilżanie skóry, które pozwoli na ograniczenie ilości produkowanego przez nią sebum.
Jakich kosmetyków unikać?
Jeśli masz problemy z zaskórnikami otwartymi, unikaj:
- preparatów z tymi substancjami, które mogą zapychać skórę (np. wazelina i silikony);
- kosmetyków z dodatkiem alkoholu;
- peelingów gruboziarnistych;
- silnie natłuszczających kremów.
Jakie składniki są pożądane w kosmetykach do skóry z wągrami?
Dla skóry nękanej przez zaskórniki otwarte cennym wsparciem będą kosmetyki zawierające:
- kwasy AHA i BHA, znane ze swoich złuszczających właściwości;
- retinol, pozwalający na złuszczenie naskórka oraz na odblokowanie porów;
- witaminę B3, która pomaga redukować ilość zaskórników, a przy okazji chroni przed trądzikiem i przebarwieniami;
- kwas migdałowy, który pomaga w złuszczaniu naskórka i głębokim oczyszczaniu skóry.
Z jakich kosmetyków możesz korzystać? Przyda ci się żel do mycia twarzy oraz tonik, ogromne znaczenie ma tu również lekki krem dopasowany do typu twojej cery. Możesz wspierać się również maseczkami do cery z zaskórnikami oraz regularnie wykonywać peelingi.
Nie wyciskaj wągrów!
Wiele osób stara się usunąć zaskórniki otwarte najszybszą metodą, czyli poprzez wyciskanie. Chcesz mieć piękną i zdrową skórę? Lepiej z takiego „zabiegu” zrezygnuj. Wyciskanie wągrów przyniesie ci więcej szkody niż pożytku, szczególnie w chwili, gdy podczas takiej czynności dojdzie do uszkodzenia skóry. Zaskórniki otwarte mogą się jednocześnie okazać idealną pożywką dla bakterii. To z kolei oznacza dla ciebie szereg nowych problemów ze skórą i jej zdrowiem.
Jak pozbyć się zaskórników? Zabiegi kosmetyczne na usunięcie zaskórników
Zaskórniki otwarte możesz pokonać m.in. w gabinecie kosmetycznym. Tu skorzystasz z wielu zabiegów, dzięki którym wągry przestaną być aż tak uciążliwym problemem. Jak usunąć zaskórniki u profesjonalisty?
Na jaki peeling możesz postawić?
Dobry peeling na zaskórniki może zdziałać cuda. Dzięki takim zabiegom, wykonywanym raz w tygodniu, dokładnie oczyścisz skórę, co uchroni cię przed powstawaniem wągrów. Sięgaj po:
- peelingi na bazie kwasów, dzięki którym zapanujesz nad ilością wydzielanego sebum;
- peelingi kawitacyjne;
- peelingi enzymatyczne, zalecane osobom o wrażliwej cerze.
Mikrodermabrazja kontra zaskórniki otwarte
W starciu z wągrami bardzo dobre wyniki osiąga też mikrodermabrazja.Dzięki niej możesz pozbyć się problemów z zanieczyszczonym naskórkiem, który jest często przyczyną problemów. Mechaniczny proces złuszczania sprawia, że z naskórka zostaje usunięta jego warstwa rogowa. Zabieg taki pozwala na dokładne oczyszczenie skóry, wspiera też proces jej regeneracji.
Laser CO2 na wągry
Zaskórniki otwarte możesz pokonać również przy pomocy lasera frakcyjnego, coraz częściej wykorzystywanego w gabinetach urody. Emitowane przez takie urządzenie światło pozwala pozbyć się nadmiaru sebum i uwolnić skórę od zanieczyszczeń.
Domowe sposoby na zaskórniki
Chcesz się pozbyć zaskórników otwartych bez wychodzenia z domu? I w takim przypadku możesz skorzystać z wielu sprawdzonych metod.
Parówki na zaskórniki otwarte
Wągry można usuwać m.in. za pomocą parówek. Taki zabieg działa bardzo łagodnie, a do jego przygotowania wystarczą ci odpowiednio dobrane zioła oraz gorąca woda. Jak to działa? Gorąca para sprawia, że dochodzi do rozpulchnienia skóry. Dzięki temu pory otwierają się, a to pozwala na szybkie i skuteczne oczyszczenie ich z zanieczyszczeń.
Jak przygotować się do parówki?
Aby zabieg z wykorzystaniem gorącej pary przyniósł dobre efekty, musisz w odpowiedni sposób przygotować swoją skórę, przede wszystkim ją oczyścić. Umyj twarz, wykonaj peeling, a następnie przygotuj parówkę z takimi ziołami, jakie będą najlepsze dla twojej cery.
Jakie zioła będą najlepsze do walki z zaskórnikami otwartymi?
W pokonaniu wągrów dobre efekty przynoszą te zioła, które są znane ze swoich antybakteryjnych właściwości. Chcesz się cieszyć piękną i czystą cerą? Sięgnij po:
- kwiat lipy;
- tymianek;
- szałwię;
- pokrzywę;
- nagietek;
- rozmaryn.
Domowe maseczki na zaskórniki otwarte
Na wągry pomagają też maseczki kosmetyczne. Wiele ciekawych, gotowych produktów znajdziesz w drogeriach. Równie skuteczne mikstury na otwarte zaskórniki przygotujesz również we własnym domu. Preferujesz takie zabiegi? Zrób maseczkę z żelatyny lub sody oczyszczonej.
Żelatyna spożywcza w walce z zaskórnikami
Żelatyna spożywcza może się świetnie sprawdzić jako naturalny kosmetyk na wągry. Wystarczy, że rozpuścisz ją w wodzie, a następnie posmarujesz nią te partie skóry, które szpecą zaskórniki otwarte. Gdy taka maseczka zastygnie, usuniesz ją niczym plaster. Wraz z odrywaną warstwą żelatyny pozbędziesz się też zanieczyszczeń.
Jak działa soda oczyszczona?
Popularna soda oczyszczona jest środkiem o uniwersalnym działaniu. Może cię zaskoczyć również swoimi kosmetycznymi właściwościami. Soda rozjaśnia skórę i pomaga oczyszczać ją z bakterii. To czyni z niej cenne wsparcie w pielęgnacji cery ze skłonnościami do powstawania zaskórników otwartych. Gęsta papka przygotowana z sody oczyszczonej może zdziałać cuda, choć w trakcie usuwania jej z twarzy musisz postępować bardzo delikatnie.
Dieta a rozszerzone pory
To, co jesz, w dużym stopniu decyduje o tym, jak się czujesz i jak wyglądasz. Chcesz uwolnić się od wągrów? Zmień swoje menu!
W trosce o zdrową i czystą skórę ogranicz:
- czerwone mięso i wędliny;
- tłuste mleko i jego pochodne;
- gotowe potrawy, pełne sztucznych konserwantów;
- dania smażone;
- cukier.
Jeśli chcesz wzmocnić skórę od wewnątrz, włącz do swojego jadłospisu:
- owoce, warzywa oraz rośliny strączkowe;
- produkty z pełnych ziaren zbóż;
- produkty będące dobrymi źródłami cennych dla zdrowia i urody kwasów tłuszczowych.
W trosce o zdrową i wolną od zaskórników cerę pij sporo wody. Możesz dodać do niej cytrynę, dzięki której szybciej oczyścisz organizm ze szkodliwych toksyn, a tym samym poprawisz wygląd skóry twarzy.
Zaskórniki otwarte to częsty i uciążliwy problem, który może utrudniać ci życie. Chcesz poprawić swój wygląd? Zadbaj o to, by jeść zdrowo i więcej odpoczywać. Sięgaj też po te kosmetyki, dzięki którym codzienna i prawidłowa pielęgnacja pomoże ci lepiej chronić skórę przed wągrami.