Peelingi chemiczne mogą ci pomóc w walce o zdrowie skóry i piękny wygląd. Kluczem do sukcesu jest wybór odpowiednich środków oraz wykonanie takiego zabiegu w bezpieczny sposób. Chcesz z takiego peelingu skorzystać? Zobacz, o czym musisz pamiętać.
Narodziny peelingu chemicznego
Wbrew pozorom peeling chemiczny nie jest nowością. Już w starożytnym Egipcie korzystano z chemicznych dodatków, dzięki którym proces złuszczania skóry przebiegał szybko i sprawnie. To właśnie starożytni Egipcjanie odkryli, że alfa-hydroksykwasy znajdujące się w mleku mogą mieć rewelacyjny wpływ na ich skórę. Z substancji silnie drażniących chętnie korzystali też mieszkańcy starożytnej Grecji.
Trudne początki peelingów chemicznych
Nowoczesne peelingi narodziły się w XIX wieku, kiedy to zaczęto wykorzystywać kwas solny i siarkowy do walki z przebarwieniami skóry. Choć badania te sporo wniosły do świata nauki, pierwsze zabiegi wiązały się z przykrymi konsekwencjami dla pacjentów. Wkrótce jednak Tilbury Fox i Henry Piffard odkryli, że fenol może sprawdzać się w dermatologii jako substancja rozjaśniająca. Następne dekady to kolejne badania nad kwasami chemicznymi i coraz skuteczniejsze wykorzystywanie ich w walce o piękny wygląd.
Peeling chemiczny jako jeden z najważniejszych zabiegów kosmetycznych
Peelingi czerpiące z mocy kwasów na dobre zagościły w salonach urody w latach 60. i 70. XX wieku. Jednym z najważniejszych wydarzeń tego okresu były badania nad alfa-hydroksykwasami – kwasami AHA, które obecnie zajmują bardzo ważne miejsce w kosmetyce. Dziś wybór peelingów chemicznych jest ogromny, a popularność zabiegu sprawia, że wykonasz go w każdym salonie urody.
Na czym polega peeling chemiczny?
Peeling chemiczny polega na złuszczaniu martwego naskórka, który może negatywnie wpływać na twój wygląd i przyczyniać się do wielu problemów dermatologicznych.
Co warto wiedzieć o kwasach chemicznych?
W peelingu takim bardzo ważny jest odpowiedni kwas chemiczny. Dostępne są:
- AHA (alfa-hydroksykwasy);
- BHA (beta-hydroksykwasy);
- kwas migdałowy;
- kwas witaminy A.
Najpopularniejsze kwasy i ich właściwości
Peeling chemiczny może korzystać z licznych kwasów. Jak działają te najpopularniejsze? Oto rodzaje peelingów chemicznych, które możesz spotkać najczęściej.
Kwas migdałowy
Wielkim walorem kwasu migdałowego jest to, iż ryzyko wystąpienia podrażnień jest w jego przypadku bardzo niskie. Ten kwas AHA dobrze sprawdza się w leczeniu łojotoku, zaskórników i przebarwień. Możesz też z niego korzystać w chwili, gdy twoja skóra jest wrażliwa, a delikatne naczynka mają skłonność do pękania.
Kwas salicylowy
Peeling chemiczny z kwasem salicylowym działa już silniej, a zabiegi z jego udziałem są zazwyczaj wykorzystywane do walki z zapchanymi porami. Kwas salicylowy pomoże ci jednocześnie przy problemach z trądzikiem oraz przebarwieniami – zwłaszcza tymi, które są pamiątkami po stanach zapalnych.
Kwas pirogronowy
Ten kwas nie tylko złuszcza, ale też pomaga w pozbyciu się bakterii. Korzystając z jego wsparcia, możesz się uporać z uciążliwym trądzikiem i bliznami potrądzikowymi. Pomoże ci też unormować ilość wydzielanego przez skórę sebum. Jednocześnie wspiera proces wytwarzania kolagenu, co również będzie miało korzystny wpływ na stan twojej skóry.
Kwas ferulowy
Kwas ferulowy to kolejna substancja, na którą warto postawić. Jak działa peeling chemiczny z takim dodatkiem? Wiadomo, że zapewnia on skuteczną ochronę przed stanami zapalnymi i promieniowaniem UV. Jeśli twoim głównym problemem jest zmęczona cera, możesz postawić na peeling z takim właśnie kwasem. Skutkiem zabiegu będzie lepiej dotleniona i pełna blasku, wolna od bakterii skóra.
Kwas trójchlorooctowy
W przypadku tego kwasu musisz pamiętać o jednym – jest to bardzo silna substancja, z której najlepiej korzystać w okresie jesienno-zimowym. Z uwagi na mniejszą ilość słońca w tym okresie korzystanie z takiego peelingu chemicznego będzie wówczas bezpieczniejsze. A na jakie efekty możesz liczyć? Mniej przebarwień, lepszy koloryt skóry oraz więcej kolagenu – oto najważniejsze korzyści takiego peelingu.
Dla kogo peeling chemiczny będzie dobrym wsparciem?
Peelingi chemiczne, podobnie jak większość zabiegów kosmetycznych, muszą być odpowiednio dopasowane do twoich potrzeb oraz do stanu twojej skóry. O czym musisz pamiętać?
Peeling chemiczny – wskazania do zabiegu
Peeling chemiczny zalecany jest m.in. przy:
- takich zmianach barwnikowych, jak piegi czy ostuda;
- rozstępach;
- zmarszczkach;
- trądziku pospolitym;
- trądziku różowatym.
Peeling chemiczny – przeciwwskazana
Choć zabieg bazujący na kwasach chemicznych może pomagać w walce z licznymi problemami dermatologicznymi, nie każdy może z niego skorzystać. Jeśli chodzi o peeling chemiczny, najczęstsze przeciwwskazania to:
- alergie skórne;
- ciąża;
- infekcje wywołane przez bakterie, grzyby lub wirusy;
- oparzenia słoneczne;
- skłonność do tworzenia się bliznowców;
- poważne problemy z trądzikiem;
- opryszczka;
- łuszczyca;
- zapalenie tkanki łącznej;
- atopowe zapalenie skóry.
Peelingi chemiczne – rodzaje zabiegów kosmetycznych
Peeling chemiczny może mieć różne formy. Możesz zatem wybrać peeling:
- powierzchowny (bardzo łagodny lub łagodny) – dobrze sprawdza się w przypadku problemów z trądzikiem i zmarszczkami;
- średniogłęboki – najchętniej wybierany peeling chemiczny na przebarwienia, blizny oraz głębsze zmarszczki;
- głęboki – peeling chemiczny do zadań specjalnych, wykorzystujący silniejsze kwasy. O korzystaniu z niego powinien decydować specjalista.
Peeling chemiczny – efekty robią wrażenie
Na co możesz liczyć w chwili, gdy zdecydujesz się na taki sposób złuszczania skóry? W sieci znajdziesz liczne zdjęcia przed i po zastosowaniu peelingu chemicznego.
Peeling chemiczny – opinie, które warto poznać
Chcesz wiedzieć, jak inni użytkownicy oceniają peeling chemiczny? Opinie są bardzo pozytywne – zapoznaj się z nimi. Wiele osób zwraca uwagę na to, że podstawą jest wybór dobrego zabiegu oraz właściwe przygotowanie do niego. Pamiętaj, że zarówno przed, jak i po jego wykonaniu musisz przestrzegać kilku zasad, które mogą być dla niektórych dość uciążliwe. Peeling chemiczny ceniony jest za to, że dobrze radzi sobie ze zmarszczkami oraz zmniejsza widoczność blizn i przebarwień – częstych i bardzo uciążliwych problemów.
Jak przygotować się do zabiegu?
Jeśli chcesz osiągnąć dobre efekty, przygotuj skórę do takiego zabiegu. Woskowanie, depilacja czy dermabrazja to najważniejsze rzeczy, z których musisz zrezygnować na tydzień przed zabiegiem. Po wykonaniu peelingu chemicznego niezbędne staje się z kolei chronienie skóry przed słońcem i odstawienie na bok kremów z kwasami AHA. Ważne jest też odpowiednie nawilżanie skóry oraz stosowanie kremów z witaminą C.
Skuteczny peeling chemiczny? Sprawdź, o co warto zadbać!
Aby peeling chemiczny przyniósł ci tylko pozytywne efekty, musisz pamiętać o kilku prostych zasadach. Sięgaj po bezpieczne i sprawdzone środki, staraj się też odwiedzać dobre salony kosmetyczne. Gdy wybierasz peeling chemiczny, cena nie powinna być priorytetem. Ile zapłacisz za wykonanie takiego zabiegu w profesjonalny sposób?
W zależności od tego, jaki rodzaj peelingu wybierzesz, za jedną sesję zapłacisz od 150 do 600 złotych. Sporo zależy też od tego, jak dużą powierzchnię skóry chcesz oczyścić w ten sposób. Wiele gabinetów kusi pakietami, dzięki czemu możesz zadbać nie tylko o skórę twarzy, ale i o szyję oraz dekolt.
Peeling chemiczny to szansa na utrzymanie skóry w dobrej formie i rozprawienie się z wieloma problemami dermatologicznymi. Blizny, niechciane pamiątki po trądziku czy przebarwienia to tylko wybrane kwestie, z którymi poradzi sobie taki peeling. Lista zabiegów tego typu jest długa, zatem na większość defektów skóry znajdziesz coś odpowiedniego. Różne rodzaje peelingów chemicznych pozwolą ci uzyskać oczekiwane rezultaty.