Przebarwienia skórne stanowią dla wielu osób nieestetyczny problem. Przyczyny ich powstawania mogą być bardzo różne, od zmian hormonalnych, poprzez zażywanie niektórych leków, a skończywszy na wpływie promieniowania słonecznego UV i pozostałości potrądzikowych. Ponieważ ich duża ilość znacząco postarza wygląd twarzy, wiele osób desperacko poszukuje specyfiku, który były w stanie je rozjaśnić albo całkowicie wyeliminować. Niewiele jednak zdaje sobie sprawę, że specyfik, który pomaga na problemy z nadmiernymi przebarwieniami (i nie tylko!) istnieje na rynku kosmetycznym od wielu lat.
Kwas traneksamowy, bo to o nim mowa, cieszy się popularnością w wielu rejonach świata. Zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, jakie jest jego działanie, kto może go stosować i jak często.
Czym jest kwas traneksamowy?
Kwas traneksamowy (łac. Acidum tranexamicum) jest syntetycznym aminokwasem. Został on przedstawiony po raz pierwszy w 1962 roku. Opisano go jako lek przeciwkrwotoczny; co ważniejsze, pozostaje nim do dnia dzisiejszego, a w 2011 roku WHO wpisało go na listę najważniejszych leków.
Jego zastosowanie w kosmetologii datuje się na rok 1976, kiedy to, po zastosowaniu go u pacjenta z pokrzywką, odkryto, że zmniejsza melasmę, czyli przebarwienie nabyte. Od tamtej pory, prócz leku stosowanego podczas obfitych krwawień, kwas traneksamowy zyskał status doskonałego środka na przebarwienia. To jednak nie jedyne problemy, z jakimi radzi sobie preparat!
Zastosowanie kwasy traneksamowego w medycynie
Kwas traneksamowy nie bez powodu jest tak popularny. Nie tylko pomaga w uporaniu się ze zmianami skórnymi na twarzy, ale także stanowi doskonały środek przeciwko krwawieniom. Podaje się go dożylnie, doustnie lub domięśniowo. Kwas osiąga szczytowe stężenie we krwi w przeciągu ok. 3 godzin od czasu przyjęcia. Posiada zdolność przekraczania bariery krew-mózg, przenikania do płynu stawowego oraz poprzez łożysko do mleka matki. Kwas wydalany jest w 90% wraz z moczem.
Wskazaniami leczniczymi do stosowania kwasu traneskamowego są krwawienia spowodowane uogólnioną fibrynolizą oraz wywołane stosowaniem leków o działaniu fibrynolitycznym. Ponadto kwas stosuje się w przypadku krwawienia związanego z fibrynolizą miejscową w obrębie dróg rodnych, które zostały spowodowane przez zaburzenia hormonalne, zakażenia, zmiany w macicy oraz urazy. Kwas można stosować także w przypadku wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego, Preparat używany jest również w urologii np. kiedy u pacjenta stwierdzony zostaje krwiomocz z dolnych dróg moczowych lub gruczołu krokowego, spowodowanego schorzeniami onkologicznymi, kamicą nerkową lub zabiegami chirurgicznymi. Kwas stosuje się także w przypadku krwawień np. po zabiegu wycięcia migdałków.
Działanie kwasu traneksamowego
Stosowanie kwasu traneksamowego niesie za sobą wiele korzyści. Działa on na kilku etapach melanogenezy, co sprawia, że oddziałuje na istniejące zmiany oraz zapobiega powstawaniu kolejnych. W jego działaniu zawiera się m.in.:
- redukcja poziomu wolnych aminokwasów i produkcja prostaglandyn;
- wyrównanie kolorytu skóry;
- rozjaśnianie przebarwień;
- znaczne zmniejszenie przebarwień po stanach zapalnych;
- zmniejszenie stanów pozapalnych powstałych na skutek promieniowania UV;
- nawilżenie skóry;
- wzmacnianie naczyń krwionośnych;
- łagodzenie komponenty naczyniowej;
- zmniejszenie pokrzywki;
- zmniejszenie trądziku różowatego;
- wzmocnienie bariery naskórka.
Wskazania do zastosowania kwasu traneksamowego
Kwas traneksamowy niesie za sobą wiele korzystnych dla cery efektów. Jego zastosowanie może odbywać się zarówno w profesjonalnym salonie kosmetycznym, jak i w warunkach domowych. Kurację kwasem traneksamowym poleca się w szczególności osobom, które:
- mają mocno uszkodzoną skórę i zaburzoną barierę hydrolipidową;
- zmagają się z atopowym zapaleniem skóry;
- borykają się z łuszczycą;
- zmagają się z trądzikiem różowatym;
- mają rumień i teleangiektazje;
- posiadają przebarwienia wywołane różnymi czynnikami;
- doświadczają przedwczesnych oznak starzenia się skóry.
Kwas traneksamowy – z czym łączyć?
Działanie kwasu traneksamowego można wzmocnić poprzez łączenie go z innymi składnikami. Doskonale sprawdzą się np.:
- witamina C;
- kwas azelainowy;
- kwas kojowy.
Jak wygląda profesjonalny zabieg kwasem traneksamowym?
Chociaż wiele osób woli stosować kwas traneksamowy w domu, inni decydują się na skorzystanie z terapii oferowanej przez niektóre gabinety kosmetyczne.
Przed rozpoczęciem zabiegu z pacjentem przeprowadza się szczegółowy wywiad. Ma to na celu ustalenie jego ogólnego stanu oraz określenie potencjalnych przeciwwskazań. Jeżeli zdrowie pacjenta na to pozwala, można rozpocząć przygotowania do zabiegu.
Na początku należy wykonać dokładny demakijaż. Następnie na twarz zostaje nałożona specjalna mieszanka, w której składzie znajduje się również kwas traneksamowy. Niezbędnym elementem kuracji jest nałożenie na twarz maski w płacie oraz kremu nawilżającego. Warto pamiętać bowiem, że kuracja kwasem traneksamowym może nieco wysuszać cerę. Krem i maskę zmywa się dopiero po kilku godzinach, w warunkach domowych. Aby zabiegi przyniosły wymierne efekty, należy powtarzać je co 21 dni. W sumie liczba procedur to 4-6.
Kiedy stosować kwas traneksamowy?
Terapia kwasem traneskamowym może być stosowana przez cały rok, niezależnie od panujących warunków atmosferycznych. Warto jednak pamiętać, że latem, kiedy słońce wyjątkowo daje się we znaki, konieczne jest stosowanie kremu z filtrem. Polecany jest najczęściej bardzo wysoki SPF, czyli 50.
Kwas traneksamowy – przeciwwskazania
Niestety stosowanie kwasu traneksamowego nie jest polecane wszystkim. Pewne schorzenia oraz stany sprawiają, że kwas, zamiast nieść za sobą korzyści, powoduje zmiany na gorsze. Do najważniejszych przeciwwskazań do zastosowania kuracji kwasem traneksamowym, należą:
- zmiany wirusowe i bakteryjne (np. opryszczka);
- przerwanie ciągłości naskórka;
- odwodnienie;
- niedobór substancji odżywczych w organizmie;
- nieprawidłowości w wynikach badań krwi;
- peelingi chemiczne wykonywane do ok. dwóch tygodni przed użyciem kwasu;
- niektóre zabiegi z zakresu medycyny estetycznej;
- niedawno zastosowana kuracja retinoidami.
Kwas traneksamowy – podsumowanie
Kwas traneksamowy jest jednym z najbardziej uniwersalnych składników leków oraz kosmetyków. Chociaż jest dostępny już od dekad, nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę nie tylko o spektrum jego zastosowań, ale i o jego istnieniu. Jeżeli borykasz się z przebarwieniami lub innymi zmianami skórnymi, które spędzają ci sen z powiek, koniecznie wypróbujkurację kwasem traneksamowym!