Dziedzina kosmetologii i medycyny estetycznej oferuje nam szereg zabiegów, które mają nas upiększać. Jednym z nich jest właśnie microblading brwi. W poprawianiu urody warto zachować umiar, a efekt powinien być naturalny. Takie właśnie możliwości oferuje nam microblading.
Metoda microbladingu – na czym polega?
Brwi są oprawą naszej twarzy. Często porównuje się je do ramy dla obrazu – tym jest właśnie microblading brwi. I jest w tym dużo prawdy. Odpowiednio podkreślone łuki brwiowe nadają twarzy wyrazistość i charakter. Dają efekt odmłodzenia i dodają świeżości. Szczególnie widać to u kobiet dojrzałych, u których włoski nie są już tak mocno wyraziste i jest ich zdecydowanie mniej.
Microblading brwi jest bardzo precyzyjną formą ich trwałego podkreślenia. Wymaga od wykonującego sprawnej ręki i poczucia estetyki. To rodzaj swoistego rysunku, w którym barwnik zostaje zaaplikowany pod skórę za pomocą mikronacięć. W tym celu wykorzystuje się specjalny nożyk bądź piórko. Metoda ta daje świetne, naturalne efekty podkreślonych brwi.
Tradycyjny makijaż permanentny a microblading
Microblading brwi znacznie różni się od tradycyjnych metod makijażu permanentnego. Specjalista posługuje się specjalnym narzędziem, przypominającym mały nożyk. Wykonuje precyzyjne mikronacięcia, które mają imitować włosy na brwiach. Następnie aplikuje w miejscu nacięć odpowiedni barwnik.
Kolejną cechą, która wyróżnia tę metodę, jest bardzo naturalny efekt. Możesz sama zdecydować o grubości i kierunku wzrostu „nowych włosków”. Minusem tej metody jest krócej utrzymujący się efekt niż w przypadku tradycyjnego makijażu permanentnego brwi.
Wskazania do microbladingu
Makijażowi permanentnemu może poddać się każdy, kto nie jest zadowolony z wyglądu swoich brwi. Metoda ta jest szczególnie polecana:
- osobom po chemioterapii, które utraciły brwi;
- kobietom dojrzałym, które chcą zagęścić brwi;
- kobietom z niesymetrycznym kształtem brwi;
- w przypadku za krótkich brwi, gdy ich codzienne rysowanie staje się uciążliwe;
- jeśli występuje alergia na kolorowe kosmetyki do makijażu;
- w celu zakrycia blizn w obrębie brwi.
Przeciwwskazania do microbladingu
Jak w przypadku każdego zabiegu poprawiającego urodę, specjalista powinien przeprowadzić z tobą obszerny wywiad. Dowiesz się podczas niego, jak wygląda cała procedura zabiegowa oraz postępowanie po niej. Co najważniejsze, muszą zostać wykluczone wszelkie przeciwwskazania do zabiegu. Należą do nich:
- stany zapalne;
- choroby bakteryjne, wirusowe, grzybicze;
- aktywna opryszczka;
- leki powodujące rozrzedzenie krwi;
- infekcje przebiegające z gorączką;
- zmiany łuszczycowe;
- ciąża;
- laktacja;
- skłonność do powstawania bliznowców;
- nowotwory;
- cukrzyca;
- padaczka;
- hemofilia;
- atopowe zapalenie skóry;
- niezidentyfikowane zmiany na skórze.
Jak wygląda microblading?
Na samym początku, po wykluczeniu przeciwwskazań, specjalista ustali z tobą, jaki efekt chcesz osiągnąć. Warto mieć ze sobą przykładowe zdjęcie łuków brwiowych, które chciałabyś uzyskać po zabiegu. A poniżej znajdziesz opis całego zabiegu.
- Specjalista na samym początku narysuje kosmetykami do makijażu brwi, jakie chcesz osiągnąć. Będziesz mogła dokładnie im się przyjrzeć, sprawdzić, czy dobrze się w nich czujesz, ewentualnie wprowadzić drobne zmiany.
- Na obszar skóry, na którym będzie wykonywany makijaż permanentny, linergistka nałoży specjalną maść znieczulającą.
- Po kilkudziesięciu minutach, gdy znieczulenie zacznie działać, będzie można rozpocząć pracę nad konstrukcją brwi.
- Za pomocą cienkiego nożyka linergistka dokonuje mikronacięć i wprowadza pod skórę wybrany barwnik. Liczba nacięć i czas trwania zabiegu uzależniony jest od obecnego stanu twoich brwi i założonego rezultatu.
Jak pielęgnować brwi po microbladingu?
Zazwyczaj po kilku dniach od wykonania makijażu permanentnego microbladingu mogą pojawić się drobne strupki, które odpadną. To zupełnie normalna reakcja. Jeśli natomiast odpadnie za dużo barwnika, przeprowadza się drobne korekty.
Odpowiednia higiena
Brwi wykonane takim makijażem permanentnym przez pewien czas należy traktować bardzo delikatnie. Od razu po zabiegu zostaje na nie nałożony specjalny krem łagodzący. Aplikację takiego preparatu musisz ponawiać w domu. Strupków, które się pojawiły, nie wolno odrywać!
Do mycia twarzy należy używać łagodnych preparatów, a same brwi – koniecznie omijać. Do ich czyszczenia używaj tylko wacika zamoczonego w wodzie.
Inne zabiegi po microbladingu
Po microbladingu musisz na jakiś czas zrezygnować z zabiegów kosmetycznych, takich jak złuszczanie czy masaże. Tej delikatnej okolicy nie wolno dodatkowo podrażniać. Ma to wpływ na ostateczny wygląd brwi.
Czy do microbladingu trzeba się przygotować?
Sam zabieg nie wymaga specjalnego przygotowania. Należy jednak pamiętać, aby dzień wcześniej powstrzymać się od spożywania substancji, które mogą rozrzedzać krew – aspiryna, alkohol. Nie należy opalać skóry czy to bezpośrednio na słońcu i w solarium.
Jak długo utrzymuje się efekt microbladingu brwi?
Po wykonanym zabiegu na efekt microbladingu brwi trzeba poczekać około 7 dni. W tym czasie barwnik staje się mniej intensywny i uzyskuje pożądany kolor. Rezultat ten utrzymuje się zwykle około 7-12 miesięcy. Jest to bardzo powiązane z m.in. z rodzajem skóry. Inaczej jest w przypadku tłustej – bardzo suchej. Istotną rolę odgrywa również rodzaj i jakość użytego barwnika.
Ile kosztuje zrobienie microbladingu?
Wybierając salon wykonujący microblading brwi nie sugeruj się przesadnie ceną. Makijaż permanentny wymaga określonej wiedzy i swego rodzaju kunsztu w dłoni. Specjaliści są w cenie. Nie oszczędzaj na swoich brwiach, bo źle wykonany zabieg ciężko będzie ukryć. Koszt microbladingu rozpoczyna się od 500 zł wzwyż.
Działania niepożądane po microbladingu brwi
Do najczęściej występujących skutków ubocznych, które są krótkotrwałe, należą zaczerwienienie i obrzęk. Po kilku dniach powinny zniknąć.
Do poważniejszych działań niepożądanych po wykonaniu makijażu permanentnych brwi metodą microblading możemy zaliczyć:
- pojawienie się alergii na barwnik. Niestety, nie ma możliwości sprawdzenia wcześniej, czy jesteś uczulony na pigment;
- blizny i keloidy;
- wykonanie zabiegu w sposób nieprawidłowy i nieestetyczny. Dobranie złego kształtu, nierówności, brak zachowania symetrii brwi;
- opryszczka i stany zapalne – pojawienie się chorób zakaźnych, jeśli nie została zachowana odpowiednia higiena podczas zabiegu.
Najczęściej zadawane pytania
Czym jest microblading brwi?
Podczas microbladingu specjalistka wykonuje mikronacięcia na skórze, dzięki którym pod skórę zostaje zaaplikowany specjalny barwnik. Metoda ta daje perfekcyjne, naturalne efekty podkreślonych brwi. Metoda piórkowa sprawdza się również podczas wypełniania ubytków w brwiach.
Jak długo utrzymuje się microblading brwi?
Efekt microbladingu utrzymuje się najczęściej przez 7–12 miesięcy. Pamiętaj, że aby zobaczyć efekt docelowy po zabiegu, musisz poczekać około tygodnia.
Ile kosztuje microblading brwi?
Ceny za ten zabieg różnią się w zależności od lokalizacji i renomy salonu kosmetycznego. Warto jednak postawić na sprawdzoną placówkę, w której wykonuje się microblading. Przeciętne ceny w salonach mieszczą się w przedziale 500–800 złotych.
Czym się różni makijaż permanentny od microblading?
Podczas makijażu permanentnego linergistka używa narzędzia elektrycznego, za pomocą którego wprowadza barwnik w skórę klientki. Podczas microbladingu nie wykorzystuje się urządzeń elektrycznych, a specjalistka korzysta z cieniutkiego nożyka (zwanego penem lub piórkiem).