Naczyniaki rubinowe in. plamy De Morgana są problemem natury estetycznej. Bardzo rzadko dochodzi do ich przekształcenia w zmiany złośliwe. Punkty rubinowe powstają na skutek nadmiernego i niewłaściwego rozrostu komórek, które wyścielają ściany naczyń krwionośnych, co z kolei może mieć podłoże genetyczne lub hormonalne. Niezłośliwe zmiany skórne w postaci naczyniaków rubinowych występują u dzieci tuż po urodzeniu i najczęściej znikają samoistnie mniej więcej do 12 miesiąca życia. U osób starszych pojawiają się około 30 – tego roku życia, a ich występowanie nasila się wraz z wiekiem, stąd nazwa naczyniaki starcze.
Naczyniaki rubinowe – co warto o nich wiedzieć?
Naczyniaki rubinowe określane mianem naczyniaków starczych lub rubinek to dość powszechnie występujący problem skórny, który najbardziej dotyka osoby starsze. U osób w wieku 60 – 70 lat występują najliczniej, choć mogą zdarzyć się już u osób po 30 – tym roku życia. Plamy De Morgana jak bywają nazywane punkty rubinowe, mają postać niewielkich, sięgających kilku milimetrów wielkości grudek, o charakterystycznym czerwonym lub ciemnoczerwonym, wręcz bordowym zabarwieniu. Zlokalizowane są przede wszystkim w obszarze tułowia oraz na ramionach. Naczyniaki rubinowe nie powinny swędzieć, ani powodować innych objawów, w tym również bólowych. Mogą się za to powiększać.
Naczyniaki rubinowe – przyczyny powstawania
Naczyniaki rubinowe to niezłośliwe zmiany skórne, uważane za typowe naczyniaki, których etiologia nie jest do końca znana. Za główne przyczyny ich powstawania uważa się uwarunkowania genetyczne oraz zmiany hormonalne. Jednak dokładne czynniki predysponujące do wystąpienia tych niewielkich grudek, nie są jednoznaczne. Z całą pewnością ryzyko ich wystąpienia wzrasta wraz z wiekiem, zwłaszcza u osób, które ze względu na fototyp skóry posiadają predyspozycje do tworzenia się na jej powierzchni zmian barwnikowych.
Wskazania do usunięcia
Punkty rubinowe zazwyczaj nie powodują zagrożenia dla zdrowia człowieka, a ich obecność na ciele stanowi wyłącznie problem estetyczny. Dlatego też poza względami estetycznymi nie ma żadnych wskazań do konieczności ich usuwania. Wyjątkiem jest ryzyko ich podrażniania, w wyniku czego mogą krwawić, a ich struktura może zostać naruszona. Dzieje się tak wówczas, gdy naczyniaki zlokalizowane są u kobiet, w okolicach piersi, co sprawia, że przez noszenie biustonosza może dochodzić do ich podrażniania, oraz w tych partiach ciała, które często się goli. W takiej sytuacji, aby zminimalizować ryzyko naruszania ich struktury zaleca się usuwanie naczyniaków.
Usuwanie grudek o intensywnie czerwonym kolorze, zwłaszcza z widocznych obszarów ciała ma jeszcze jedno uzasadnienie. Otóż zmiany rubinowe często stanowią duże źródło kompleksów, dlatego większość osób podejmuje taką decyzję w trosce o swój wygląd i samopoczucie. Zmiany skórne pojawiające się wraz z wiekiem mogą bowiem przybierać postać niewielkich grudek o intensywnie czerwonym kolorze, które często tworzą całe skupiska, obejmując swoim zasięgiem coraz większe obszary ciała, stając się przyczyną dużego dyskomfortu.
Naczyniaki rubinowe – metody usuwania
Aby bezpiecznie usunąć naczyniaki, trzeba je najpierw zdiagnozować. Diagnozy dokonuje lekarz dermatolog, posługując się deramtoskopem. Badanie to jest konieczne do tego, by precyzyjnie określić wielkość oraz ewentualne indywidualne uwarunkowania czerwonych grudek. Pozwala ono także na zaproponowanie właściwej metody usuwania naczyniaków rubinowych. Tego rodzaju zmiany naczyniowe najczęściej usuwa się stosując jedną z dwóch metod.
Pierwszą z nich Plasma IQ, czyli urządzenie zaawansowane technologicznie, którego działanie opiera się na emitowaniu mikrowiązek plazmy, umożliwiających obkurczanie maleńkich naczynek krwionośnych znajdujących się w punktach rubinowych, w sposób całkowicie kontrolowany. W wyniku ich działania zostaje odparowana z naskórka, bez naruszania czy też uszkadzania skóry właściwej. Zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Jego wykonanie pozwala pozbyć się punktów rubinowych w sposób tak samo skuteczny, jak ma to miejsce podczas zabiegu chirurgicznego, co stanowi dla niego lepszą alternatywę, głównie ze względu na mniejszy dyskomfort odczuwany przez pacjenta i jego bezpieczeństwo. Zabieg trwa około godziny.
Druga z metod usuwania naczyniaków rubinowych to zabieg laserowy. Wiązka światła lasera kierowana jest bezpośrednio na zmianę, bez ryzyka uszkodzenia tkanek znajdujących się wokół niej. Światło lasera emituje energię, która jest pochłaniania przez znajdujący się w naczyniakach, a dokładniej ich krwinkach barwnik. W wyniku tego działania zgrubienia zaczynają obumierać, a następnie całkowicie znikać. Dzięki wyposażeniu głowicy lasera w system chłodzący, cały zabieg jest dla pacjenta całkowicie bezbolesny i w pełni bezpieczny.
Naczyniaki rubinowe to niezłośliwe zmiany skórne, które choć nie zagrażają zdrowiu, bywają dość problematyczne, ze względu walory estetyczne. Choć ich obecność nasila się wraz z wiekiem i najbardziej zauważalna jest u osób starszych, plamki rubinowe niekiedy dotykają osoby po 30 – tym roku życia, stając się źródłem dyskomfortu. Usuwanie naczyniaków zaleca się głównie w ramach poprawy samopoczucia, lub w sytuacji, kiedy istnieje ryzyko ich podrażniania ze względu na noszoną odzież lub zabiegi higieniczne.