Czy opryszczka na wardze jest powodem do obaw? Przeważnie nie musisz się nią martwić. Zwykle opryszczka wargowa ustępuje sama po kilku lub kilkunastu dniach. Do złagodzenia nieprzyjemnego uczucia możesz stosować preparaty łagodzące lub antywirusowe. Całkowite wyleczenie opryszczki jest jednak niemożliwe. Wirus zagnieżdża się w twoim organizmie i pozostaje mniej lub bardziej aktywny do końca życia. Opryszczka na ustach może być jednak groźna dla twojego zdrowia. Kiedy należy zasięgnąć porady lekarza i udać się na specjalistyczne leczenie?
Zimno na wardze – co to jest?
Ten potoczny termin oznacza opryszczkę wargową. Wiele osób przynajmniej raz w swoim życiu miało do czynienia z opryszczką na wardze. Ta zmiana skórna jest dość często spotykana – typowo występuje na ustach lub w ich bliskich okolicach. Pojawia się na skutek obecności wirusów HSV1 lub HSV2. Pochodzą one z grupy wirusów zwanej herpes simplex virus. Przedostają się do twojego organizmu błoną śluzową bądź przez uszkodzenia znajdujące się na skórze. Wirus opryszczki wargowej dosyć łatwo się przenosi.
HSV1 to opryszczka ust, którą ludzie najczęściej zarażają się we wczesnych latach dzieciństwa. Konsekwencją zakażenia są przeważnie zmiany w górnych obszarach organizmu. HSV2 dotyka dorosłych – ten wirus przenoszony jest drogą płciową w trakcie zbliżenia i tam też się objawia.
Opryszczka na ustach może pojawić się niezależnie od wieku, jak sama nazwa wskazuje, pojawia się właśnie na ustach. Nie jest to jednak jedyne miejsce, gdzie może się pojawić. Na podłożu opryszczkowym wyróżnia się między innymi:
- zapalenie mózgu,
- zapalenie opon mózgowych,
- zakażenie narządowe,
- zanokcicę – bolesne zakażenie palców u rąk i ich paznokci,
- zapalenie dziąseł i jamy ustnej,
- choroby oczu,
- opryszczkę genitaliów,
- pęcherzykowe zapalenie skóry,
- opryszczkę zapaśników,
- zapalenie gardła i migdałków.
Jak długo utrzymuje się opryszczka na ustach? Według statystyk, trwa maksymalnie do 26 dni. Przeciętny czas wykwitu i gojenia opryszczki trwa około tygodnia. Opryszczka na ustach to zdecydowanie dla wielu osób spory problem estetyczny.
Opryszczka na ustach – objawy
Opryszczka na ustach określana jest także jako zimno na wardze. Pewnie nie potrzebujesz zdjęcia opryszczki, żeby ją rozpoznać. Objawy jej najpowszechniejszej formy są dość łatwo rozpoznawalne.
Opryszczka wargowa – fazy
- Najpierw pojawia się swędzenie lub mrowienie. Zanim zauważysz opryszczkę na ustach, miejsce wykwitu będzie cię piekło i stanie się zaczerwienione.
- Niebawem swędzenie stanie się bardziej dokuczliwe. Niektórzy odczuwają nawet irytujący, choć niezbyt silny ból w zmienionym obszarze. Pod palcami możesz zacząć wyczuwać drobne krostki – zwykle gromadzą się one w jednym miejscu.
- Gdy opryszczka na ustach zaczyna się rozwijać, guzki i krostki przeistaczają się w wyraźne pęcherzyki z tzw. płynem surowiczym.
- Po około tygodniu od pierwszych objawów pęcherze zaczynają samoistnie pękać. Płyn przedostaje się na zewnątrz, co skutkuje większym ryzykiem zarażenia opryszczką na ustach innych.
- Tam, gdzie pęcherzyki popękały, następnie powstaje nadżerka. Powinna ona zagoić się sama – po czasie przekształca się w strupy, które samoczynnie odpadają. Pamiętaj, żeby ich nie rozdrapywać. Możesz w ten sposób przyczynić się do nawrotu lub rozprzestrzeniania wirusa.
Niezależnie od tego, które miejsce zaatakuje opryszczka na ustach, jej wygląd jest zawsze taki sam. Podczas pierwszego zakażenia powyższe objawy mogą utrzymywać się nawet kilka tygodni. Jeśli w twoim przypadku jest to powracająca febra na ustach, ustąpi po 6–12 dniach.
Opryszczka na ustach – charakterystyka
Co na opryszczkę na ustach? Czy wiesz, że ludzie są jedynymi nosicielami tego wirusa? Po pierwszym zakażeniu zostanie on z tobą niestety do końca życia. Opryszczka na ustach jest uśpiona wewnątrz zwojów nerwowych. Uaktywnia się w momentach osłabienia organizmu. Bez obaw – opryszczka na wardze nie jest szczególnie groźna. Co więcej, wiele osób jest nosicielem opryszczki, nawet o tym nie wiedząc. Zakażenie przechodzą całkowicie nieświadomie, bez typowych objawów.
Jeśli spotkała cię opryszczka na twarzy w innym rejonie niż wargi – nie obawiaj się. Takie przypadki też się zdarzają. Czasem mogą być one bardziej nieprzyjemne, aczkolwiek są całkowicie normalne.
Szczególnie groźna jest opryszczka na twarzy objawiająca się zapaleniem spojówek. Może prowadzić nawet do utraty wzroku. Do niebezpiecznych odmian należy też opryszczkowe zapalenie mózgu. Gdy ten rodzaj opryszczki jest nieleczony, może prowadzić nawet do śmierci pacjenta. Na szczęście jest to bardzo rzadka choroba, dotykająca znikomy odsetek społeczeństwa. Zwykła opryszczka na ustach nie pozostawia trwałych śladów na skórze ani szkodliwych zmian w organizmie.
Opryszczka na ustach
Opryszczka ust to najczęstszy sposób objawiania się wirusa opryszczki. Pęcherzyki zapalne przeważnie pojawiają się w kącikach ust. Trwa zwykle od kilku do kilkunastu dni i sama znika. Mimo to jest bardzo uciążliwa. Wielu pacjentów z opryszczką wargową szuka ulgi w produktach farmaceutycznych. Oprócz swędzenia i widocznych zmian skórnych tzw. zimno na ustach typowo nie objawia się żadnymi innymi dolegliwościami.
Opryszczka na ustach – przyczyny
Borykasz się z opryszczką na ustach, przyczyn takiego stanu może być kilka. Co może powodować opryszczkę na ustach? Nawroty opryszczki na wardze wśród zakażonych pojawiają się dość często – mniej więcej 1–2 razy do roku. Częstotliwość zależy jednak od ogólnego stanu organizmu – u niektórych opryszczka na ustach może nawracać nawet co miesiąc. Jeżeli już jesteś nosicielem wirusa opryszczki, może on uaktywnić się w wyniku szeregu różnych czynników:
- wyziębienie ciała,
- zabiegi stomatologiczne,
- zakażenie szkodliwą bakterią,
- zażywanie leków immunosupresyjnych,
- niedożywienie,
- operacje chirurgiczne,
- menstruacja,
- gorączka
- przewlekły stres lub przemęczenie,
- nadmierna ekspozycja na promienie UV,
- infekcje górnych dróg oddechowych.
Febra na ustach – jak dochodzi do zakażenia?
Opryszczka na ustach typu 1 rozprzestrzenia się bardzo łatwo. Trudno dokładnie określić liczbę zakażonych, ale naukowcy i lekarze szacują, że może być to nawet 90% społeczeństwa. Opryszczka ust przenosi się przy bezpośrednim kontakcie – ze śliną, krwią, a najbardziej zaraźliwa jest wydzielina z pęcherzyków. Możesz zarazić się opryszczką na ustach na wiele różnych sposobów:
- podczas pocałunku,
- używając tych samych naczyń i sztućców,
- pijąc z jednego kubka lub szklanki,
- dzieląc się maszynką do golenia lub ręcznikiem.
Najbardziej podatne na złapanie wirusa są dzieci, aczkolwiek może przytrafić ci się to w każdym wieku. Wirus opryszczki wargowej szybko ginie w otoczeniu chłodniejszym niż temperatura ciała. Dlatego też nie przetrwa długo na żadnych przedmiotach w temperaturze pokojowej lub niższej. Opryszczka na ustach nie jest też aktywna w wyschniętych płynach pochodzących od nosiciela. Jednakże nawet po bezpośrednim kontakcie z wydzielinami osoby zakażonej, możesz wcale nie zarazić się wirusem. Jeśli borykasz się z opryszczką na ustach w ciąży, warto udać się do lekarza.
Opryszczka na ustach – leczenie
Opryszczka na ustach, a leczenie. Jaki stosować lek na opryszczkę na ustach? Niestety, leczenie opryszczki nie jest możliwe. Po zakażeniu wirus ten zagnieżdża się w twoim organizmie na stałe. Może zostać uśpiony i być nieaktywny nawet przez lata. Jednak nie da się całkowicie go pozbyć. Dobrą wiadomością jest fakt, że opryszczka na ustach może istnieć, nie objawiając się w żaden sposób. Opryszczka na twarzy, choć uciążliwa, nie jest poważną dolegliwością i zwykle ustępuje samoczynnie.
Jeśli zauważyłeś u siebie wstępne objawy opryszczki, zacznij działać od razu – wówczas możesz znacznie skrócić czas trwania zmian skórnych. Istnieje wiele preparatów aptecznych dostępnych bez recepty, które pomogą ci zmniejszyć ból, swędzenie i obrzęk. Jakie leki wybrać? Leczenie opryszczki możesz wspomóc substancjami o właściwościach antywirusowych:
- acyklowir,
- denotywir,
- dokozanol,
- tromantadyna.
Dobrze sprawdzi się też pasta cynkowa, która ma właściwości wysuszające wypryski i łagodzące nieprzyjemne dolegliwości skórne. Choć wirusa opryszczki nie da się całkowicie wyleczyć, jego nawroty są przeważnie coraz słabsze. Niektóre leki przeciwwirusowe mogą też zahamować namnażanie się HSV. Jedna w przypadku opryszczki na ustach, lek powinien dobrać specjalista. Możesz udać się do lekarza lub poprosić o radę farmaceutę.
Leczenie opryszczki – kiedy udać się do lekarza?
W przypadku opryszczki na ustach leczenie jest skomplikowane. Zastanawiasz się, czy istnieją domowe sposoby na opryszczkę na ustach? Jeśli borykasz się z opryszczką na ustach, domowe sposoby mogą być bardzo pomocne. Jeśli opryszczka na ustach objawia się intensywnymi, nietypowymi dolegliwościami, koniecznie udaj się do lekarza pierwszego kontaktu. Powodem do obaw może być gorączka, rozległe zmiany skórne, bóle mięśni, znacznie pogorszone samopoczucie, zaburzenia świadomości lub niepokojące zmiany w oczach. Skontaktuj się z lekarzem, jeżeli zachorujesz na opryszczkę, a znajdujesz się w grupie ryzyka, czyli:
- cierpisz na poważne choroby skóry,
- leczysz się glikokortykosteroidami,
- jesteś w trakcie leczenia chemioterapią lub radioterapią,
- masz znacznie upośledzony układ immunologiczny.
W większości przypadków opryszczka na ustach nie jest poważną dolegliwością. Wystarczy zadbać o delikatne traktowanie zmienionego chorobowo miejsca, a swędzenie i ból ustąpią po paru dniach. Nie rozdrapuj pęcherzyków i zadbaj o higienę wyprysków. Jeśli będziesz dbać o siebie na co dzień, opryszczka na ustach będzie nawracać znacznie rzadziej. Bardziej podatni na nią są ludzie osłabieni i przemęczeni. Zapewnij więc sobie zdrową dietę i regularny odpoczynek. W razie wątpliwości udaj się na konsultację do swojego lekarza rodzinnego.