U większości osób skóra stóp bywa problematyczna. Tyczy się to przede wszystkim tych, którzy żyją w ciągłym biegu. Naskórek staje się twardy i uciążliwy – tak, że trudno o niego zadbać w trakcie domowej pielęgnacji.
Chcąc temu zapobiec, warto skorzystać z możliwości, które daje pedicure kwasowy. Jak wskazuje nazwa, to zabieg oparty na działaniu preparatów złuszczających. Dowiedz się, kto może z niego skorzystać. Czy jest odpowiedni dla kobiet w ciąży? Zapraszamy do lektury!
Pedicure kwasowy – charakterystyka
Co to jest pedicure kwasowy? Tak naprawdę schemat każdego pedicure jest dość podobny. W tym wypadku w celu złuszczenia naskórka wykorzystuje się działanie kwasów. Najczęściej są to gotowe mieszanki, specjalnie przeznaczone do tego typu zabiegu. Znajdziesz w nich:
- kwas mlekowy;
- kwas cytrynowy;
- kwas winowy.
Podczas wykonywania pedicure kwasowego w sposób bezbolesny i nieinwazyjny można pozbyć się zmian typu nagniotki czy modzele. Twardy naskórek nie jest usuwany mechanicznie jak w przypadku pedicure klasycznego, tylko chemicznie. Kwas do pedicure w sposób bezbolesny rozpuszcza zrogowaciały naskórek.
Dla kogo przeznaczony jest pedicure kwasowy?
Pedicure z wykorzystaniem kwasu polecany jest dla osób aktywnych. Wbrew pozorom ma to bardzo duży wpływ na wygląd stóp. W ramach naturalnej reakcji obronnej naskórek zaczyna się utwardzać niczym pancerz. Nie wygląda to estetycznie, a zwykle drogeryjna kremy nie są w stanie uporać się z problemem.
Pedicure kwasowy jest odpowiedni także dla osób zmagających się z cukrzycą. Uznano, że jest on dla nich całkowicie bezpieczny. Jeśli sprawa dotyczy ciebie, możesz upewnić się w swojej decyzji u lekarza prowadzącego.
Kto nie może skorzystać z pedicure kwasowego?
Z kwasu do pedicure i jego skutecznego działania nie może niestety skorzystać każdy. Za przeciwwskazania do pedicure kwasowego uważane są:
- ciąża;
- zmiany o podłożu grzybiczym;
- otwarte rany i świeże blizny;
- niezidentyfikowane zmiany na skórze;
- alergie na składniki produktów kwasowych.
Ciąża budzi w tym przypadku nieco kontrowersji, bo w końcu kwasy stosowane są tylko zewnętrznie. Jest to jednak taki stan, kiedy skóra lubi być nieobliczalna i zdecydowanie wrażliwsza, nawet na stopach. W związku z tym zaleca się unikanie kontaktu z substancjami potencjalnie drażniącymi.
Pedicure z wykorzystaniem kwasów – krok po kroku
Jak wygląda pedicure kwasowy w salonie urody? Przygotowaliśmy dla ciebie małą ściągawkę!
- Na samym początku konieczne jest dokładne obejrzenie stóp. Ma to na celu weryfikację ewentualnych przeciwwskazań.
- Kolejnym krokiem jest kąpiel stóp w specjalnej soli. Ma ona za zadanie wstępnie zmiękczyć naskórek i przygotować go do dalszych etapów zabiegu.
- Tuż po osuszeniu skóry można przejść do aplikowania kwasu. Zwykle robi się to za pomocą specjalnych płatków nim nasączonych. Muszą one odpowiednio przylegać do newralgicznych miejsc, takich jak pięty czy okolica tuż za palcami od wnętrza stóp. Kwas do pedicure nie może dotykać delikatnej, górnej części. Odpowiednio ułożone waciki zostawia się na stopach na mniej więcej 10-20 minut, przykryte folią.
- Po upłynięciu odpowiedniego czasu folia zostaje zdjęta, a złuszczony naskórek jest usuwany za pomocą szpatułki. Na tym etapie można też użyć polerki, aby efekt gładkich stóp był jeszcze bardziej widoczny.
- Na końcu opracowuje się paznokcie, a także nadaje się im kolor.
Efekt po zabiegu
Rezultat pedicure kwasowego jest widoczny od razu! Stopy stają się niezwykle miękkie i gładkie. Skórze zostaje przywrócony zdrowy koloryt. Dodatkowym plusem jest skuteczniejsze działanie aplikowanych kremów oraz odżywczych masek. Twardy naskórek nie stanowi już dla nich blokady nie do pokonania.
Pedicure kwasowy – częstotliwość zabiegu
Pedicure kwasowy powinien być wykonywany regularnie, ale też nie za często. Optymalny odstęp między zabiegami to 3 tygodnie.
Oferowany przez gabinety kosmetyczne pedicure kwasowy to bezinwazyjna metoda dbania o stopy. Zagwarantuje ci miękką i zadbaną skórę. Warto o nim pamiętać podczas rezerwacji wizyty w salonie kosmetycznym.