Czy wiesz, że peelingi powinnaś wykonywać nie tylko na twarzy i ciele, lecz także na skórze głowy? Wiele osób o tym zapomina lub nawet nie wie, że tak się robi. Tymczasem peeling do skóry głowy jest niezbędny, aby uzyskać zdrowe i piękne włosy oraz przyspieszyć ich wzrost. Jeśli jeszcze nigdy go nie używałaś, popełniasz duży błąd! Dowiedz się, jak działają peelingi do skóry głowy i jak ich używać.
Oczyszczanie skóry głowy – po co to robić?
Najczęściej spotyka się produkty do złuszczania naskórka z ciała i twarzy. Każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest głębokie oczyszczanie skóry. W ten sposób poprawia się krążenie oraz usuwa zanieczyszczenia i szkodliwe bakterie. Peelingi sprzyjają szybszej regeneracji i sprawniejszemu działaniu tkanki skórnej. Jednak wciąż wiele osób zapomina o peelingu do włosów.
Oczyszczanie skóry głowy jest bardzo ważne, ponieważ pozwala pozbyć się z niej nagromadzonego martwego naskórka. Jeśli nie zadbasz o jego regularne usuwanie, może z czasem zacząć się łuszczyć i odpadać, osiadając na twoich włosach. Co więcej, duża ilość martwych komórek na skórze twojej głowy będzie powodować nieprzyjemne swędzenie, a nawet wypadanie włosów.
Peeling enzymatyczny do skóry głowy usprawnia mikrokrążenie w skalpie, podobnie jak produkty z mikrodrobinkami. Oznacza to, że krew stanie się lepiej dotleniona, a gruczoły łojowe zostaną odetkane i będą sprawniej działać. Regularnie stosowany peeling do skóry głowy pomoże ci zniwelować wiele problemów związanych ze słabą kondycją włosów. Musisz uświadomić sobie, że zdrowy skalp to absolutna podstawa, jeśli chcesz mieć piękną, zdrową fryzurę.
Jak działa peeling głowy? Efekty regularnego stosowania
Peeling do skóry głowy pomoże ci pozbyć się martwego naskórka spod włosów. Dokładnie oczyszczony skalp lepiej wchłania kolejne nakładane na niego składniki odżywcze. Co za tym idzie, same włosy też bardziej korzystają z substancji aktywnych obecnych w maskach i odżywkach. Właściwie każdy użyty kosmetyk będzie lepiej się wchłaniał i skuteczniej działał.
Regularnie wykonywany peeling do skóry głowy daje niesamowite efekty. Już po kilku użyciach zauważysz widoczne zmiany. Możesz spodziewać się:
- dokładnie oczyszczonej skóry głowy;
- wolniejszego przetłuszczania się włosów i dłuższej świeżości;
- szybszego wzrostu nowych włosów;
- większej objętości i gęstości;
- mocniejszych włosów, bardziej odpornych na uszkodzenia i mniej wypadających;
- eliminacji łupieżu, swędzenia głowy, podrażnień i zaczerwienień.
Jeśli połączysz stosowanie produktu z łagodnym szamponem i dostosowaną do twoich potrzeb odżywką, piękniejsze włosy masz jak w banku. Peeling do skóry głowy usprawnia wchłanianie i działanie innych produktów pielęgnacyjnych. Dlatego przy jego regularnym stosowaniu zauważysz podwójną różnicę w jakości swoich włosów.
Jak wykonać peeling na skórę głowy?
Peeling skóry głowy jest prosty do wykonania nawet w warunkach domowych. Możesz w tym celu użyć produktów gotowych lub składników, które z pewnością masz już w swojej kuchni. Przed zastosowaniem peelingu do skóry głowy koniecznie dokładnie umyj włosy. Jest to pierwszy krok do dokładnego oczyszczenia.
Następnie delikatnie odciśnij nadmiar wody. Z mokrymi włosami zawsze postępuj delikatnie, aby nie uszkodzić ich struktury. Na tak przygotowany skalp nałóż peeling głowy. Wmasuj go kolistymi ruchami. Proces ten powinien trwać około 5 minut. Sam masaż jest także niezwykle korzystny dla kondycji twoich włosów.
Po upływie tego czasu dokładnie zmyj produkt dużą ilością wody. Jeśli czujesz taką potrzebę, możesz ponownie umyć głowę. Nie jest to jednak konieczne. Stosuj się do zaleceń na opakowaniu lub własnych obserwacji i potrzeb. Na koniec nałóż odżywkę, a po jej spłukaniu układaj włosy tak, jak zwykle.
Peeling do skóry głowy domowy – zrób go sama!
Domowy peeling skóry głowy to najtańszy sposób na uzyskanie powyższych efektów. Większość składników, jakie będą ci do niego potrzebne, prawdopodobnie masz już w szafce. Przedstawiamy ci kilka różnych sposobów na skuteczny domowy preparat:
- peeling na skórę głowy z użyciem glinki – ta naturalna, dobroczynna substancja ma wiele korzyści nie tylko dla twojej twarzy, lecz także włosów. Jest to wyjątkowo bezpieczna i łagodna metoda oczyszczania skóry głowy. Glinka skutecznie wchłania sebum i wszelkie zanieczyszczenia. Jeśli dopiero zaczynasz z peelingami i nie jesteś pewna, jak się za nie zabrać – możesz dodać nieco glinki do swojego szamponu i używać go jak zwykle. Domowy peeling do skóry głowy z glinką jest idealną receptą na przetłuszczające się, oklapnięte włosy. Do skóry wrażliwej i podatnej na podrażnienia użyj glinki białej. Zielona glinka lepiej sprawdzi się do ciężkich, szybko przetłuszczających się włosów;
- domowy peeling skóry głowy z użyciem cukru – wystarczy tylko cukier i szampon. Zmieszaj ze sobą 1-2 łyżki cukru i odrobinę szamponu, aż powstanie jednolita papka z małymi grudkami. Drobinki cukru mechanicznie złuszczą skórę głowy. Nie stosuj tej metody, jeśli cierpisz na jakiekolwiek choroby skóry lub łupież;
- peeling do skóry głowy zrobiony z mielonych ziaren kawy – skutecznie oczyści twoją skórę głowy. Kofeina zawarta w kawie pobudza cebulki włosowe do wzrostu. Kawa ma też właściwości przyciemniające – dla brunetek jest to atut, lecz blondynkom może przeszkadzać. Takie oczyszczanie skóry głowy ma też jednak pewne minusy. Jeśli masz delikatną skórę, kawa może ją podrażnić. Co więcej, jej drobinki niezwykle ciężko usunąć spomiędzy długich włosów;
- lniany peeling do włosów. Len wykazuje właściwości nawilżające i normalizujące pracę gruczołów łojowych. Jest to idealny domowy peeling do skóry głowy, który ukoi suchą, swędzącą i łuszczącą się skórę. Aby go wykonać, wymieszaj 4 łyżki cukru, 2 łyżki siemienia lnianego i parę kropel octu jabłkowego. Połączenie tych darów natury odżywi, wzmocni, nawilży i oczyści twoje włosy.
Jeśli nie masz zaufania do peelingów DIY, możesz oczywiście kupić gotowe produkty. W drogeriach jest ich mnóstwo. Są dostępne w różnych cenach, gotowe do użycia. Ich zaletą jest łatwiejsze zmywanie i działanie na konkretne, indywidualne potrzeby twoich włosów.
Peeling do skóry głowy – ważny krok w pielęgnacji
Peeling do skóry głowy to bardzo ważny element pielęgnacji skalpu i włosów. Jeśli zauważyłaś, że twoje włosy są matowe i bez życia, warto wypróbować tego typu produkty. Do wyboru masz różne gotowe opcje drogeryjne lub naturalne, domowe sposoby. Aby uzyskać najlepsze efekty, wykonuj peeling głowy maksymalnie raz w tygodniu. Dostosuj rodzaj i częstotliwość wykonywania peelingu do swojego stanu skóry i włosów. Już po pierwszych kilku użyciach z pewnością zauważysz niesamowitą poprawę w jakości swoich włosów!