Swędzenie skóry głowy to problem, który dotyka w równym stopniu kobiety i mężczyzn. Z pewnością wiesz, że uporczywy świąd bywa czasem gorszy niż ból. Jeśli boli cię głowa, weźmiesz tabletkę i ból szybko minie. Świąd skóry głowy nie jest tak prosty do usunięcia. Uporczywe swędzenie głowy skutecznie obniża samopoczucie, może powodować bezsenność oraz zaburzać koncentrację.
Długotrwałe swędzenie skóry głowy, które wręcz zmusza do ciągłego dotykania i drapania, może powodować uszkodzenia naskórka i nasilenie zmian zapalnych. W konsekwencji może dojść do wtórnych zakażeń skóry (grzybiczych i bakteryjnych), a nawet do wypadania włosów. Swędzeniu głowy towarzyszyć może również pieczenie, zaczerwienienie, pękanie skóry oraz wysypka.
Swędząca skóra głowy to najczęściej jednocześnie wysuszona skóra głowy. Jeśli jest zbyt sucha, pobudza to do pracy gruczoły łojowe, co skutkuje wydzielaniem dużej ilości sebum. To sprawia, że skóra głowy jest przetłuszczona, a włosy tracą swój blask i stają się łamliwe, cienkie i słabe.
Swędzenie głowy – przyczyny
Swędzenie skóry głowy może mieć wiele przyczyn. Najczęstszymi są nieprawidłowa pielęgnacja włosów, stosowanie nieodpowiednich kosmetyków, zaniedbania higieniczne i czynniki zewnętrzne. Swędzi cię skóra głowy? Zwróć uwagę, czy dokładnie spłukujesz szampon po myciu włosów i czy w twoich kosmetykach nie ma silnych i drażniących detergentów, na przykład alkoholu.
Może nakładasz dużo odżywki zbyt blisko skóry głowy albo zbyt często stosujesz suchy szampon do włosów? Takie przyzwyczajenia pielęgnacyjne mogą prowadzić nie tylko do pojawienia się swędzenia głowy, ale także łupieżu. Często swędzenie skóry głowy to po prostu reakcja alergiczna na niektóre składniki kosmetyków, na przykład SLS czy SLES. Nawet najlepsze szampony do włosów mogą zawierać uczulające substancje. Do swędzenia skóry głowy może przyczyniać się również duże zanieczyszczenie powietrza w niektórych miastach.
Swędzenie skóry głowy towarzyszy także niektórym chorobom skóry. Są to między innymi łojotokowe zapalenie skóry, zapalenie mieszków włosowych, łupież, łuszczyca i grzybica. W przypadku łojotokowego zapalenia skóry dochodzi do nadmiernego wydzielania łoju, stanu zapalnego skóry oraz jej podrażnienia. Łuszczyca zaś jest chorobą dziedziczną, w przebiegu której można zaobserwować powstawanie białych blaszek na powierzchni skóry (nie tylko na skórze głowy) i podrażnienie skóry. Grzybica natomiast charakteryzuje się złuszczaniem skóry, występowaniem żółtych lub szaro-żółtych strupów na powierzchni skóry głowy. Rzadziej świąd występuje w przebiegu atopowego zapalenia skóry, świerzbu i liszaja. Jeśli zauważyłaś u siebie niektóre z powyższych objawów – zgłoś się do dermatologa, aby ustalić najlepsze postępowanie i zlikwidować nie tylko świąd, ale również chorobę, która go wywołuje.
Jakie czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia swędzenia skóry głowy?
Do czynników, które zwiększają ryzyko wystąpienia swędzenia skóry głowy, zaliczamy również:
- farbowanie i rozjaśnianie włosów,
- ciasne nakrycia głowy,
- mycie włosów w twardej, chlorowanej wodzie,
- przewlekły stres, zaburzenia nerwicowe,
- przebywanie w klimatyzowanych lub zbyt ogrzanych pomieszczeniach,
- częsta stylizacja włosów lokówką, prostownicą,
- suszenie włosów zbyt gorącym powietrzem,
- promieniowanie słoneczne,
- dieta uboga w kwasy omega-3, 6 i 9,
- niedobory witaminowe.
Czasem przyczyna świądu leży głębiej i może występować w przebiegu choroby ogólnej. Są to między innymi: choroby hematologiczne, nerek, wątroby, a nawet niedoczynność tarczycy (powoduje wysuszenie skóry na całym ciele, również na głowie) czy niedobór żelaza.
Sposoby na swędzącą skórę głowy
Na początku spróbuj odnaleźć podłoże swojej dolegliwości i postaraj się je usunąć. Swędzenie głowy może mieć różne przyczyny i czasem niezbędna może okazać się wizyta u lekarza specjalisty – dermatologa lub trychologa, jeśli domowe sposoby na swędzenie skóry głowy nie pomagają.
Przyjrzyj się swoim kosmetykom na półce w łazience, sprawdź ich składy i wyeliminuj te, które mogą ci potencjalnie szkodzić. Postaw na delikatną, choć skuteczną pielęgnację, zrezygnuj na przykład z kosmetyków, które zawierają SLS i SLES-y. Drażniąco mogą działać również produkty zawierające w swoim składzie parafenylenodiaminę (PPD), cocamidopropylbetaine (CAPB) czy glikol propylenowy. Dokładnie spłukuj szampon, a odżywkę nakładaj jedynie na końce włosów, nigdy na skórę głowy. Jeśli lubisz olejować swoje włosy, musisz być ostrożna, bo również stosowanie niektórych olejków może powodować swędzenie skóry głowy. Może być ona naturalne bardzo wrażliwa, dlatego warto zwracać uwagę na stosowane produkty.
Szampony do swędzącej skóry głowy
Jednym z najbardziej skutecznych sposób na pozbycie się swędzenia skóry głowy jest używanie odpowiednich szamponów, na przykład przeciwłupieżowych. Pomogą nie tylko zwalczyć swędzenie, ale również jedną z jego popularnych przyczyn – łupież i przesuszenie skóry głowy. Pomocne mogą okazać się kosmetyki do skóry wrażliwej oraz zawierające w składzie emolienty, które złagodzą objawy i będą odpowiednie nawet dla bardzo wrażliwej skóry.
Zabiegi na skórę głowy
Pomocne w walce ze swędzeniem skóry głowy mogą okazać się specjalistyczne zabiegi medyczne i trychologiczne. Jeśli przyczyną świądu skóry głowy nie są choroby ogólnoustrojowe, polecane są zabiegi z infuzją tlenową. Poprawia ona stan energetyczny komórek, dotlenia cebulki włosów, przyspiesza procesy regeneracyjne skóry oraz usuwa zrogowaciałe warstwy naskórka. Dodatkowo działa grzybo– i bakteriobójczo.
Domowe sposoby na świąd skóry głowy
Ulgę w swędzeniu skóry głowy mogą przynieść również domowe sposoby. Jednym z nich jest płukanka z octu jabłkowego i wody w proporcjach 1:1. Należy nałożyć ją na skórę głowy, dokładnie wmasować, pozostawić na 15 minut, a następnie spłukać. Możesz przygotować także pastę z oliwy i sody oczyszczonej – należy wymieszać równe ilości składników, dodać wodę i pozostawić na skórze głowy na 10–15 minut.
Kolejnym sposobem na swędzącą skórę głowy jest maska z awokado i banana o właściwościach nawilżających. Zmiksuj dwa banany z jednym awokado, nałóż na włosy i pozostaw na 30 minut, a następnie dokładnie spłucz. Według niektórych skuteczne mogą się okazać wcierka z oczaru wirginijskiego oraz olejowanie włosów olejkiem herbacianym.
Dieta na piękne włosy
Zdrowe włosy i skóra wymagają odpowiedniej diety i nawodnienia. Piękne włosy wymagają niezbędnych składników odżywczych – witaminy A, które pobudza mieszki włosowe do wzrostu, witaminy C, E, witamin z grupy B, tłuszczów omega-3, a także składników mineralnych – żelaza, miedzi, cynku i siarki. Pamiętaj o piciu przynajmniej 2 litrów wody dziennie, aby nie doprowadzić do wysuszenia skóry. Takie praktyki na pewno odbiją się pozytywnie na wyglądzie naszej skóry i włosów.
Jeśli jednak swędzenie głowy jest długotrwałe i nic nie przynosi efektu, wizyta u lekarza będzie najlepszym wyjściem, aby wykluczyć wszystkie możliwe choroby. Nie próbuj za wszelką cenę zwalczyć problemu samodzielnie, ponieważ możesz tylko pogorszyć sytuację.