Suche usta – przyczyny spierzchniętych ust i sposoby zapobiegania
Prawie całe ciało człowieka pokryte jest warstwą rogową, która chroni skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Usta są tej warstwy pozbawione, a ich kolor jest wynikiem prześwitujących naczyń włosowatych krwionośnych. Ze względu na swoją budowę czerwień wargowa jest wyjątkowo narażona na podrażnienia i wysychanie. Jest wiele powodów, dla których usta mogą pękać. Popękane usta są najczęściej wynikiem braku odpowiedniej pielęgnacji.
Do najczęstszych powodów pękania ust należą:
- narażenie na warunki pogodowe,
- odwodnienie organizmu,
- częste oblizywanie ust,
- nieodpowiednie kosmetyki pielęgnujące do ust i twarzy.
Warunki pogodowe a pękanie ust
Czerwień wargowa nie ma warstwy ochronnej, która zapobiega utracie wilgoci i chroni przed uszkodzeniami tak dobrze, jak w innych partiach ciała. Dlatego też negatywne warunki pogodowe odbijają się na ustach mocniej. Pękanie ust może być wywołane przez słońce, ostry lub zimny wiatr, ekspozycja na ujemne temperatury. Dlatego ważne jest to, aby regularnie używać pomadek ochronnych, kiedy wychodzimy na zewnątrz. Przy ostrym słońcu konieczne jest także stosowanie pomadek z filtrem UV!
Popękane i spierzchnięte usta należy nie tylko nawilżać, ale też zapobiegać utracie wilgoci. Przed wyjściem z domu koniecznie posmaruj je grubą warstwą wazeliny lub wosku pszczelego, które stanowią naturalną barierę i zatrzymują nawilżenie.
Brak odpowiedniego nawodnienia
Kolejnym aspektem, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy problemie pękających ust i kącików, jest poziom nawodnienia. Ile szklanek wody pijesz w ciągu dnia? Zaleca się picie około 8 szklanek płynów dziennie, jednak ze względu na pracę czy aktywność fizyczną liczba ta może być większa. Jeśli często pojawia się u ciebie uczucie pragnienia, to bardzo zły znak – pragnienie jest pierwszą oznaką odwodnienia organizmu.
Jeśli nie pijesz dużo, czas to zmienić. Sięgaj często po niegazowaną wodę, staraj się zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą. Możesz do niej dodać kilka plasterków cytryny lub pomarańczy, aby poprawić jej smak i chętniej po nią sięgać!
Nie oblizuj ust!
Czujesz, że twoje usta są suche, więc je oblizujesz w celu nawilżenia? Ten błąd popełnia wiele osób. Oblizywanie suchych ust nie jest dobrym nawykiem. Podczas ciągłego oblizywania podrażniasz usta i przez obecność śliny jeszcze bardziej je przesuszasz.
Jak skończyć z tym nawykiem? Staraj się używać smakowych pomadek do ust, dzięki którym będziesz mieć świadomość tego, że oblizujesz usta. W sytuacjach, kiedy zdarza ci się to częściej, możesz sięgać po gumę do żucia lub cukierki – zajmą cię czymś innym.
Kosmetyki, które mogą powodować spierzchnięte usta
Niektóre składniki kosmetyków powodują podrażnienia i wysuszają usta. Jakich kosmetyków unikać? Głównymi przyczynami suchości ust są kapsaicyna, mentol i olejek miętowy. Używane są w wielu kosmetykach, szczególnie tych, które mają na celu chwilowe zwiększenie objętości ust. Wargi mogą pierzchnąć także przez nieodpowiedni dobór szminki.
Spierzchnięte usta – brak witamin lub ich nadmiar
Oprócz nieodpowiedniej pielęgnacji pękające usta mogą być objawem problemów zdrowotnych. Przyczyną najczęściej są niedobory lub nadmiary pewnych witamin. O jakich mowa?
Niedobory witamin z grupy E oraz A mogą powodować wysuszanie skóry i – w efekcie – pękanie ust. Może ono pojawić się także wtedy, gdy twojemu organizmowi brak witamin z grupy B oraz witaminy D. Jeśli pomimo zmiany pielęgnacji nie nastąpiła poprawa, sprawdź, czy nie cierpisz na niedobór lub nadmiar witamin.
Suche usta – co jeszcze sprawdzić?
Suchość i pieczenie ust bez względu na panujące warunki może być bardzo niepokojąca. Czy suchość ust może sugerować poważne problemy zdrowotne? Niektóre choroby negatywnie wpływają na nawilżenie cery, co odbija się także na ustach.
Warto sprawdzić także, czy pękające i piekące usta nie są powodowane przez alergie. W pastach do zębów często stosowany jest SLS (sodium laureth sulfate). Jest to składnik myjący odpowiedzialny za spienianie kosmetyków. Niestety, często powoduje reakcje alergiczne i wysuszenie skóry ust. Również mentol i mięta, będące częstymi składnikami past i płynów do płukania jamy ustnej, są alergenami.
Spierzchnięte usta a hormony
Skoro mowa o suchych ustach, warto wspomnieć także o hormonalnych przyczynach pękających i bardzo suchych warg. Hormony kontrolują pracę całego organizmu, a ich nadmiar albo niedobór negatywnie odbija się na stanie zdrowia oraz urody. Jakie hormony stoją za suchą skórą i ustami?
Spierzchnięte usta mogą być wynikiem:
- za małej ilości estrogenu;
- za małej ilości progesteronu;
- za małej ilości testosteronu;
- niedoczynności tarczycy.
Jeśli więc uczucie suchych, pękających ust towarzyszy ci od długiego czasu, warto wykonać podstawowe badania, które pomogą sprawdzić, czy przyczyna nie tkwi wewnątrz twojego organizmu.
Jak zregenerować popękane usta? Domowe sposoby, maseczki i peelingi ust
Twoje usta są spękane i mocno przesuszone? Należy skupić się na ich regeneracji i nawilżeniu. Koniecznie zawsze noś przy sobie balsam ochronny i nakładaj na usta tak często, jak tylko odczuwasz potrzebę. Dobry balsam do ust powinien mieć w swoim składzie lanolinę, wyciąg z rumianku, olej kokosowy, wosk pszczeli albo aloes. Te składniki działają nawilżająco. Aby pomadka ochronna działała jeszcze lepiej, w składzie powinna znaleźć się wazelina lub inny składnik natłuszczający – chroni usta przed warunkami atmosferycznymi i utratą wilgoci.
Sięgnij też po naturalne kosmetyki – masło shea, miód, miąższ z aloesu, ogórek, awokado i naturalne oleje możesz nałożyć na usta w formie maseczki. W ten sposób wspomożesz proces regenerowania i gojenia naskórka.
Oprócz nakładania kosmetyków pielęgnujących regularnie wykonuj peeling ust. Możesz lekko masować usta szczoteczką do zębów lub zrobić peeling z odrobiny cukru i miodu, oleju kokosowego, migdałowego, oliwy z oliwek lub lnianego. W ten sposób odżywisz skórę warg, pozbędziesz się suchych skórek i poprawisz ich ukrwienie.
Pękające usta to problem, z którym nie musisz żyć! Odpowiednia pielęgnacja zazwyczaj znacznie poprawia ich stan.