Świadome dbanie o siebie całkowicie zdominowało branżę kosmetyczną. Są jednak takie obszary, o których zwykle się zapomina. Mowa o pielęgnacji stóp, której poświęcamy zdecydowanie za mało czasu. Kiedy nadchodzi lato i trzeba je pokazać światu, nagle nie wiemy, od czego zacząć doprowadzanie ich do porządku. Zapomnij o starych przyzwyczajeniach. Chcemy ci pokazać, że troska o stopy wcale nie musi być trudna ani nudna. Dowiedz się, jak zadbać o ich poszczególne obszary.
Pielęgnacja stóp – dlaczego jest tak ważna?
Na stopach spoczywa ogromny ciężar, i to dosłownie. Dźwigają codziennie twoje ciało i pomagają mu funkcjonować. Trudno się dziwić, że często borykają się z różnymi dolegliwościami.
Pielęgnacja stóp nie musi ograniczać się tylko do uzyskania ich estetycznego wyglądu. To także relaksujące kąpiele, masaże, specjalistyczne kremy na nadpotliwość. Wszystko to, co może przynieść ulgę. Można powiedzieć, że sam wygląd, czyli pomalowane paznokcie, jest sprawą drugorzędną. Trudno sobie wyobrazić pięknie ozdobioną płytkę z równocześnie nadmiernie łuszczącym się naskórkiem i objawami grzybicy.
Zaniedbanie skóry stóp i paznokci może prowadzić do poważniejszych schorzeń. Nie poświęcając im wystarczającej uwagi, łatwo przeoczyć ich pierwsze symptomy. Podpowiemy ci, jak do tego nie dopuścić.
Najczęstsze dolegliwości stóp
Pomijając stany chorobowe, z którymi samemu trudno sobie poradzić, istnieją dolegliwości dotyczące większości społeczeństwa. Stosując odpowiednią pielęgnację stóp, jesteś w stanie sobie z nimi poradzić. Są to takie dolegliwości jak:
- nadpotliwość;
- twarda i popękana skóra pięt;
- zniekształcona płytka paznokciowa;
- nadmiernie sucha skóra.
Pielęgnacja stóp – newralgiczne miejsca
Na stopach istnieją miejsca bardziej niż inne podatne na zmiany. Są to przede wszystkim pięty, zewnętrzne części stóp oraz przestrzeń tuż za palcami od wewnętrznej strony. Od czego zacząć walkę o zadbane stopy?
Pielęgnacja pięt i skóry stóp
Pielęgnacja pięt jest uzależniona od tego, jaki jest ich stan. Z reguły problemem jest silnie popękany, wysuszony naskórek, który aż prosi o intensywne odżywienie. Specjalnie dla ciebie przygotowaliśmy instrukcję obsługi wymagających pięt.
- Każdy domowy zabieg rozpoczynaj od moczenia nóg w soli. W ten sposób jesteś w stanie przygotować skórę do dalszych zabiegów i zmiękczyć ją. Na późniejszym etapie łatwiej i szybciej usuniesz martwy naskórek. Mocz stopy ok. 15 minut, a następnie wysusz.
- Tarka to narzędzie, które na stałe powinno zagościć w twojej łazience. Standardowo ma dwie strony – ścierającą oraz polerującą. Na początku użyj tej pierwszej. Kolistymi lub prostymi ruchami pocieraj pięty i inne obszary, na których wyczujesz zgrubienia. Następnie użyj polerki w celu wygładzenia skóry.
- Przejdź do pielęgnacji paznokci u nóg. Skróć je oraz nadaj im prosty kształt. Odsuń lub wytnij skórki, jeśli czujesz się na siłach, aby to zrobić.
- Kolejnym etapem może być gruboziarnisty peeling oraz odżywcza maska. Należy zawinąć stopy w folię, aby substancje zawarte w kosmetyku mogły silniej zadziałać.
- Domowe SPA dla stóp zakończ odpowiednio dobranym kremem.
Żółta podeszwa – jak ją wybielić i pozbyć się nieestetycznego wyglądu?
Nieestetycznie wyglądająca podeszwa stóp to temat, któremu warto poświęcić więcej uwagi. Żółty naskórek wynika z całkowitego zaniedbania pielęgnacji stóp. Okazuje się, że może być także przyczyną genetycznego schorzenia o nazwie rogowiec. Postawienie diagnozy i odnalezienie przyczyny żółtego zabarwienia jest konieczne, aby dobrać odpowiednią pielęgnację stóp.
Jak wybielić żółtą podeszwę na stopach? Przede wszystkim nie można tego zrobić środkami wybielającymi. Żółta barwa jest spowodowana nagromadzonym, twardym naskórkiem i to jego należy usunąć. Można zrobić to według powyższego schematu. Dodatkowo warto skorzystać ze specjalistycznych kremów zawierających m.in. delikatne kwasy owocowe lub mocznik.
Pielęgnacja paznokci u nóg
Pielęgnacja paznokci jest niezwykle istotna i należy o niej pamiętać. Na rynku kosmetycznym istnieje wiele produktów stworzonych w tym celu. Znajdziesz różnego rodzaju oliwki do codziennego wcierania w płytkę oraz skórki czy specjalne odżywki w formie lakierów. Każdy znajdzie formę pielęgnacji paznokci u nóg, która najbardziej mu odpowiada. W tego typu produktach szukaj przede wszystkim:
- keratyny;
- kwasu hialuronowego;
- cynku;
- siarki;
- olejów roślinnych.
Zadbane stopy – substancje aktywne w kosmetykach
Sklepowe półki aż uginają się od ilości produktów do pielęgnacji stóp. Oto lista najbardziej pożądanych substancji, które powinny się w nich znajdować:
- mocznik to substancja obowiązkowa, jeśli chcesz pożegnać brzydko wyglądające stopy! Jego działanie uzależnione jest jednak od stężenia, w jakim zostanie dodany do kosmetyku. W mniejszym – do kilku procent – wykazuje właściwości silnie nawilżające. W miarę wzrostu – do 20-30% – pomaga złuszczać i zapobiega powstawaniu nadmiernych rogowaceń skóry;
- kwasy dostępne w domowych kosmetykach do pielęgnacji stóp nie występują w dużym stężeniu, więc są bezpieczne. Z reguły wykorzystuje się kwas mlekowy, cytrynowy lub winowy. Wspomagają usuwanie nadmiernego naskórka. Świetnie pozbywają się żółtej podeszwy na stopach;
- pantenol to substancja łagodząca i nawilżająca. Wspomaga odbudowę naskórka i dba o jego odpowiednie nawodnienie;
- kwas hialuronowy – trudno wyobrazić sobie dobry krem do stóp bez jego obecności. Jego rolą jest przede wszystkim intensywne nawilżenie wysuszonej skóry.
Jak usunąć zrogowaciały naskórek z pięt?
Po pierwsze same kremy nie są sposobem na to jak usunąć zrogowaciały naskórek z pięt. Musisz przyjrzeć się problemowi głębiej. Czy ten defekt kosmetyczny nie towarzyszy żadnym innym chorobom organizmu. Przyjrzyj się również w jakim obuwiu chodzisz, czy stopa może swobodnie oddychać, a może jest ciągle spocona. Zrogowaciały naskórek możesz usunąć delikatnie za pomocą tarki, którą dostaniesz w każdej drogerii. Pamiętaj, aby robić to ostrożnie. Następnie zaaplikuj krem. Jeśli masz duży problem z rogowaceniem, powinnaś zakupić specjalistyczny preparat, gdzie głównym składnikiem jest mocznik. Zwróć uwagę na jego stężenie, powinno oscylować ok. 30%. W innym przypadku nie spełni swej funkcji i zadziała typowo nawilżająco. Jeśli pomimo regularnej pielęgnacji problem nie ustępuje udaj się do specjalisty od stóp – podologa.
Pielęgnacja stóp w gabinecie kosmetycznym
Czasami regularna pielęgnacja stóp w domu okazuje się niewystarczająca. Wtedy należy udać się do specjalisty. Doświadczona kosmetyczka na pewno znajdzie skuteczne rozwiązanie na twój problem. Może też zlecić wizytę u podologa lub dermatologa, gdzie pedicure skupia się na eliminacji poważniejszych dolegliwości, np. wrastającego paznokcia. Jeśli pomimo codziennej troski o stopy nie widzisz większych efektów, warto skorzystać z pomocy specjalistów.
Pielęgnacja stóp jest bardzo ważnym aspektem, o którym nie należy zapominać w codziennej rutynie. Nie lekceważ żadnych zmian, które zaobserwujesz. Mogą zwiastować szereg poważniejszych schorzeń.