Pojawienie się krostki w okolicach dolnej lub górnej powieki wiąże się z dyskomfortem, bólem, a nawet problemami z widzeniem. Pryszcz w oku często skłania nas do wizyty u okulisty. Wiele osób jednak zastanawia się jak samemu poradzić sobie z taką przypadłością i czy można pozbyć się go domowymi sposobami. Jakie są możliwe przyczyny takich dolegliwości i jak sobie z nimi poradzić? Podpowiadamy!
Pryszcz w oku – gradówka
Nierzadko w stosunku do każdej krostki pojawiającej się na ciele używamy określenia „pryszcz”. W większości przypadków mamy jednak do czynienia z zupełnie innym rodzajem problemu. Opryszczka a pryszcz to rozróżnienie, które coraz więcej osób jest w stanie poprawnie zdefiniować. W przypadku pryszcza na oku zazwyczaj mamy jednak do czynienia z gradówką, czyli zapaleniem gruczołu tarczkowego.
Jest to nic innego jak tylko krosta w okolicach górnej lub dolnej powieki, która wynika z przewlekłego stanu zapalnego gruczołów łojowych. Często pojawia się u osób, które na co dzień cierpią na trądzik różowaty, jednak nie jest to niestety żadna reguła. Przewlekłe zapalenie w okolicach gałki ocznej nie tylko powoduje dyskomfort i ból. Nieleczone może doprowadzić do poważnych powikłań, dlatego należy jak najszybciej zgłosić się z nim do specjalisty. Leczenie gradówki zazwyczaj polega na stosowaniu miejscowo maści z antybiotykiem lub steroidami.
Pryszcz w oku – jęczmień
Osoby uskarżające się na pryszcz w oku często po prostu zmagają się z jęczmieniem. To nic innego jak tylko potoczna nazwa ropnia, który tworzy się w wyniku zablokowania ujścia gruczołu, który znajduje się w okolicach gałki ocznej. Jęczmień najczęściej pojawia się przy linii rzęs po wewnętrznej lub zewnętrznej stronie powieki. Za jego występowanie w większości przypadków odpowiedzialna jest bakteria gronkowca.
Z jęczmieniem można radzić sobie domowymi sposobami. Ropień powinien pęknąć samoistnie, co można przyspieszyć na przykład poprzez stosowanie ciepłych okładów i dostępnych w aptece bez recepty maści. Jeżeli jednak dyskomfort będzie utrzymywał się dłużej niż dwa dni, najlepszym rozwiązaniem może okazać się wizyta u lekarza okulisty.
Podsumowanie
Pryszcz w oku to najczęściej guzek albo ropień, który jest wynikiem problemów z drożnością gruczołów znajdujących na tym obszarze ciała. Okolice oka i powiek są niezwykle wrażliwe, dlatego wszelkie zaczerwienienia, obrzęki, czy wypryski w tym miejscu powodują bardzo duży dyskomfort, ból, a nawet problemy z widzeniem. Jęczmień lub gradówka na oku mogą wymagać konsultacji okulistycznej i zastosowania maści z antybiotykiem, które zazwyczaj nie są dostępne bez recepty. W lżejszych przypadkach można próbować sprawdzonych domowych sposób, takich jak stosowanie kompresów.