Kresa biała to nic innego jak miejsce, w którym łączą się ze sobą mięśnie brzucha. Zbudowana jest ona z pasma tkanki łącznej, biegnącego od wyrostka mieczykowatego mostka aż do spojenia łonowego. Lokalizacja oraz budowa kresy sprawiają, że jest ona wyjątkowo narażona na takie problemy jak rozstęp mięśni czy przepuklina. Przeczytaj, na czym polega przepuklina kresy białej i jak ją leczyć.
Czym jest przepuklina?
Zanim skupisz się na przepuklinie kresy białej, poświęć chwilę uwagi klasycznej przepuklinie. Na czym polega ta dolegliwość? Na nieprawidłowym uwypukleniu zawartości jamy ciała przez jej osłabioną ścianę. Najczęstszym problemem są przepukliny brzuszne, które powstają w chwili, gdy narządy znajdujące się w jamie brzusznej przeniosą się poza nią.
Przepukliny można podzielić na:
- wewnętrzne – gdy zawartość jednej jamy ciała przemieszcza się do innej, zazwyczaj sąsiedniej;
- zewnętrzne – gdy zawartość jamy ciała ulega przemieszczeniu do tkanki podskórnej.
Tak częste przepukliny brzuszne dzielą się z kolei na odmiany:
- pachwinową;
- pępkową;
- udową;
- nadbrzuszną (kresy białej).
Na czym polegają problemy z przepukliną kresy białej? Przepuklina ta występuje w linii pośrodkowej ciała w nadbrzuszu, a dokładnie w obrębie kresy białej. I tu głównym problemem jest przemieszczanie się tkanek jamy brzusznej poza obszar, który powinny one prawidłowo zajmować. Jakie dolegliwości się z tym wiążą?
Kresa biała – linea alba i problemy brzuszne z nią związane
Linea alba, czyli kresa biała, może stać się przyczyną wielu problemów ze zdrowiem. Jakie przypadłości są najpowszechniejsze?
Rozstęp kresy białej
Jednym z najczęstszych problemów związanych z miejscem łączenia się mięśni brzucha jest rozejście kresy białej. Do takiej sytuacji dochodzi w chwili, gdy zmniejsza się wytrzymałość włókien tworzących ten obszar. Częstym zjawiskiem jest zatem rozejście kresy białej w ciąży – jest na to narażona co trzecia kobieta w trzecim trymestrze. Sytuacji takiej sprzyjają następujące czynniki:
- ciąża mnoga;
- duża waga płodu;
- duża ilość wód płodowych (wielowodzie);
- ciąża po 35. roku życia, czyli w chwili, gdy mięśnie i włókna kolagenowe są już słabsze.
Przepuklina kresy białej
Przepuklina w kresie białej to kolejny problem, którego nie możesz zignorować. Pojawia się zwykle w dolnej części kresy, czyli tam, gdzie jest ona najbardziej obciążona. Główną jej przyczyną jest osłabienie tkanki łącznej, co skutkuje uciążliwymi problemami i uwypukleniem pod skórą tkanek jamy brzusznej (najczęściej tłuszczu pozaotrzewnowego).
Jak postępować w chwili, gdy masz problem z przepukliną kresy białej?
Przepuklina kresy białej to dość częsty problem, z którym na szczęście można skutecznie walczyć. Kluczem do sukcesu jest wczesne wykrycie nieprawidłowości i podjęcie w porę odpowiedniego leczenia.
Przepuklina kresy białej i jej przyczyny
Istnieje wiele czynników, które mogą doprowadzić do przepukliny kresy białej. Szczególnie narażone na ten problem są osoby otyłe oraz kobiety w ciąży. Pojawieniu się tej przypadłości sprzyjają jednak i inne czynniki. Są to m.in.:
- problemy związane z prostatą;
- częste i silne zaparcia;
- przewlekłe choroby płuc;
- infekcje, którym towarzyszy gwałtowny i bardzo silny kaszel;
- osłabienie powłok brzusznych po przebytej niegdyś operacji;
- nieprawidłowości związane z metabolizmem kolagenu;
- osłabienie powięzi poprzecznej.
Czy przepuklina kresy białej jest groźna?
Na szczęście w przypadku tej przepukliny ryzyko powikłań jest niewielkie. Warunek jest jeden – musisz w porę zgłosić się do lekarza. Twój niepokój powinien wzbudzić ból, który może świadczyć o uwięźnięciu przepukliny. Poważnym zagrożeniem jest też martwica. Wszystkie te zagrożenia sprawiają, że szybka wizyta u lekarza i badanie palpacyjne stają się w przypadku przepukliny kresy białej bardzo ważne.
Objawy przepukliny kresy białej, których nie możesz zlekceważyć
Przepuklina kresy białej to przypadłość, której towarzyszą charakterystyczne objawy. Są to m.in.:
- uczucie dyskomfortu w rejonie pępka;
- bóle nadbrzusza, które nasilają się podczas wysiłku fizycznego lub podnoszenia cięższych przedmiotów;
- pojawienie się pod skórą guzka, którego obecność można wykryć palcami;
- nudności;
- wymioty;
- wzdęcia.
Na czym polega operacja przepukliny kresy białej?
Gdy problem staje się poważny, lekarz może zdecydować się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Coraz częściej klasyczną operację przepukliny kresy białej, polegającą na otwarciu jamy brzusznej, zastępuje zabieg laparoskopowy. Dla pacjenta oznacza to wiele korzyści, m.in. szybszy powrót do zdrowia i normalnego życia.
Co musisz zrobić przed operacją?
Bez względu na to, jaką formę zabiegu wybierze twój lekarz, musisz się do niego przygotować w odpowiedni sposób. Pamiętaj, aby przed operacją:
- pilnować zasad diety zalecanej przez lekarza;
- wykonać badania profilaktyczne, m.in. badanie krzepliwości krwi, moczu, kontrolę poziomu HBS i HCV, badanie EKG i RTG.
Na czym polega zabieg?
Tu wiele zależy od tego, jakie rozmiary ma przepuklina kresy białej. Jeśli problem jest niewielki, wystarczającym rozwiązaniem może się okazać usunięcie worka przepuklinowego i zszycie tzw. wrót przepukliny. Jeśli ma większe rozmiary, po usunięciu zawartości worka przepuklinowego niezbędne staje się wszycie specjalnej siatki przez chirurga. Jej głównym zadaniem jest wzmocnienie mięśni brzucha i zapobieganie podobnym problemom w przyszłości.
Postępowanie po zabiegu
A co po zabiegu? Rehabilitacja. Jest ona niezbędna, aby mięśnie i włókna mogły się w pełni zregenerować i odzyskać dawną siłę. Ciężka praca fizyczna, sport, samodzielne wyprawy na większe zakupy – oto wybrane czynności, z których na pewien czas musisz zrezygnować.
Wiesz już, czy przepuklina kresy białej jest groźna i co możesz zrobić, aby z nią walczyć. Pamiętaj, że nawet drobne problemy tego typu mogą mieć poważne konsekwencje, a nawet stanowić zagrożenie życia. Im prędzej rozpoczniesz leczenie, tym lepiej dla ciebie.