Gruba warstwa szorstkiego, martwego naskórka na piętach szpeci wygląd stóp i bywa powodem kompleksów. Skąd bierze się ten problem? Twarde pięty to wynik niewłaściwej pielęgnacji stóp, a także noszenia nieprzewiewnego obuwia kiepskiej jakości. Duże znaczenie ma też stan zdrowia. Nie leczona cukrzyca, dna moczanowa czy problemy dermatologiczne również wpływają na wygląd skóry na stopach. Defekt bywa problematyczny zwłaszcza przed sezonem letnim, gdy przychodzi pora włożyć sandały czy zrelaksować się na plaży. Chcesz wiedzieć, na czym polega pielęgnacja skóry na stopach? Czytaj dalej.
Podstawowe zasady pielęgnacji naskórka na stopach
Przede wszystkim skórę na stopach trzeba pielęgnować przez cały rok, a nie tylko latem. Czego nie wolno robić, aby nie zaszkodzić skórze? Wiele osób niepotrzebnie ściera martwą, suchą skórę z pięt przy pomocy tarki lub pumeksu. Wydaje się, że to szybki i łatwy sposób na przywrócenie skórze gładkości. Tymczasem taki zabieg nawarstwia problem, bo martwy naskórek szybko odrasta i w dodatku ma tendencję do pękania. Popękana, twarda skóra na piętach prowadzi do powstania bolesnych ranek, które w dodatku łatwo zanieczyścić kurzem lub potem. Stąd już prosta droga do powstania owrzodzeń, a te powodują dyskomfort w chodzeniu, otarcia butów i po prostu szpecą wygląd stóp.
Dlaczego skóra na piętach staje się sucha, gruba i popękana?
Zanim zaczniesz walkę z popękanymi piętami, poznaj najpierw przyczynę powstania problemu. Dotyczy on zwłaszcza osób, których codzienna higiena polega na szybkim prysznicu. Jeśli nie masz w domu wanny, postaraj się przynajmniej raz w tygodniu moczyć stopy w misce z wodą z dodatkiem soli morskiej, sody i emolientów. Kolejna sprawa to noszenie nieodpowiedniego obuwia i skarpetek ze sztucznego tworzywa, co prowadzi do przepocenia stóp. Pielęgnację skóry na stopach utrudnia praca w ogrodzie czy na polu uprawnym. Trudniej wtedy utrzymać ładny wygląd stóp. Jeśli te kwestie ciebie nie dotyczą, to sprawdź swój stan zdrowia. Zbadaj poziom cukru we krwi i poziom mocznika. Zbyt wysokie świadczą o problemach zdrowotnych, które mają wpływ na wygląd skóry na stopach i wymagają odpowiedniego leczenia.
Zadbaj o wygląd stóp i zapomnij o zrogowaciałych piętach
Oto podstawowe zasady pielęgnacji skóry na stopach:
- regularne moczenie stóp w wodzie z dodatkiem bocheńskiej soli leczniczej lub sody kuchennej zmiękczy naskórek;
- do wody dodaj kilka kropel żelu pod prysznic i olejku z lawendy, oczyść szczoteczką paznokcie i wszystkie zabrudzenia na skórze;
- po kąpieli zrób pedicure paznokci i peeling skóry;
- usuń martwy naskórek pumeksem, osusz skórę i wmasuj nawilżający krem do stóp;
- kupuj przewiewne buty ze skóry i noś skarpety odciągające pot, dzięki temu nawet w zimie unikniesz przemoczenia i przepocenia stóp;
- na bardzo twardą i grubą skórę na piętach pomaga regularne moczenie stóp i spanie w skarpetkach złuszczających, które kupisz w dobrych drogeriach i aptekach.
Jak usuwać zrogowaciały naskórek domowymi sposobami?
Medycyna ludowa zna kilka domowych metod na to, jak usunąć martwy naskórek z pięt, nawilżyć i wygładzić skórę. Oto one:
- maseczka z sody oczyszczonej i wody utlenionej zmiękcza gruby, martwy naskórek, dzięki czemu łatwiej go usunąć;
- smarowanie pięt olejem kokosowym lub sokiem z aloesu nawilża je, zapobiega przesuszeniom i rogowaceniu naskórka;
- smarowanie stóp sokiem z cytryny pomaga usunąć przebarwienia skóry powstałe podczas prac w ogrodzie;
- domowy peeling do stóp zrobisz z cukru, kawy i oliwy z oliwek;
- domową maseczkę nawilżającą i natłuszczającą zrobisz z awokado i olejku lawendowego, a także z miodu, soku z aloesu i gliceryny.
Jak zapobiegać nawracaniu problemu?
Przede wszystkim wszystkie zabiegi pielęgnacyjne wykonuj regularnie. Obserwuj wygląd skóry na stopach, a na wszelkie zmiany reaguj od razu. Walcz również z nadmiernym poceniem stóp, stosując kąpiele w wodzie z suszoną szałwią. Pomaga również spryskiwanie skóry specjalnym sprayem z apteki i posypywanie talkiem kosmetycznym. Pamiętaj, że zaniedbana skóra na piętach, a także nie leczone wrastające paznokcie, prowadzą do powstania ranek. Konsekwencją są bolesne ropne odciski, a nawet zakażenia grzybiczne. Wówczas leczeniem powinien zająć się lekarz podolog.
Twarde pięty to nie jedyny defekt stóp. Co jeszcze dolega stopom?
Gdy skóra pęka na piętach to jest to głównie defekt estetyczny. Natomiast problemem zdrowotnym stóp są wrastające paznokcie, grzybica paznokci i skóry, halluksy oraz atopowe zapalenie skóry. Objawem tych dolegliwości jest łuszczyca, zaczerwienienie i swędzenie stóp. Aby uniknąć takich chorób, należy dbać o stopy regularnie i nosić dobrej jakości buty, przy czym nie mogą one być zbyt ciasne. Jeśli korzystasz z publicznych pryszniców czy basenów, to noś gumowe klapki. Odkażaj spirytusem narzędzia do pedicure typu cążki czy pilnik lub idź na zabieg do profesjonalnego salonu. Nie próbuj leczyć samodzielnie grzybicy ani stanów zapalnych, bo możesz pogorszyć stan skóry.
Jak pielęgnować skórę stóp, paznokcie i pękające pięty?
Podsumowując wszystkie zalecenia warto podkreślić, że aby poradzić sobie z twardą skórą pięt, należy regularnie pielęgnować je z wykorzystaniem wszystkich metod. Pomocne będą zarówno specjalne kremy zmiękczające, peelingi i balsamy z drogerii czy apteki, jak i sprawdzone domowe sposoby. Skóra podatna na uszkodzenia wymaga bowiem należytej dbałości. Równie istotne jest regularnie wykonywanie laboratoryjnych badań medycznych. Wiele osób nie wie nawet, że ma niedoczynność tarczycy, a tego rodzaju hormonalne zaburzenia bywają powodem przesuszonej skóry na całym ciele.
Wiesz już, jak dbać o skórę stóp, aby były miękkie i gładkie. Wbrew pozorom nie są to zabiegi uciążliwe czy kosztowne. Zacznij od relaksującej kąpieli stóp 2 razy w tygodniu w wodzie z dodatkiem lawendowej soli. Taki zabieg przyniesie ulgę obolałym przemęczonym stopom i nawilży je.