Czy wiesz, że w walce z łupieżem możesz użyć składników, które znajdziesz w kuchni? Owszem, nie są to specjalistyczne preparaty, jak na przykład szampony i płukanki. Trzeba tu jednak zaznaczyć, że w większości przypadków domowe sposoby na łupież pomagają złagodzić objawy. Potrafią też poprawić wygląd fryzury. Niestety, nie działają aż tak mocno, więc raczej nie pomagają u źródła. Powinny być zatem stosowane jako dodatek – cenny, ale towarzyszący profesjonalnej kuracji. Nadal jednak warto je poznać. Jakie domowe sposoby na łupież możesz przetestować? Specjalnie dla ciebie zebraliśmy najskuteczniejsze z nich więc przeczytaj nasz artykuł!
Jak pozbyć się łupieżu w 1 dzień? Czy da się to zrobić tak szybko?
Wiele osób chciałoby się pozbyć łupieżu jak najszybciej. Niestety, jest to choroba o charakterze przewlekłym, a do tego bardzo często występują nawroty. Nie da się jej magicznie wyleczyć po jednej płukance czy umyciu głowy nawet najlepszym szamponem. Wyłącznie wytrwałość i regularne stosowanie odpowiednich specyfików da efekty. Najlepiej połączyć naturalne, domowe sposoby na łupież z tymi bardziej profesjonalnymi. Tylko specjalnie skomponowane szampony i maski mają bowiem odpowiednio dobrane składniki, które najlepiej leczą łupież u jego źródła. Musisz też doprowadzić kurację do końca, gdyż w przeciwnym razie choroba może nawracać.
Domowe sposoby na łupież z wykorzystaniem octu jabłkowego
Ocet to jeden z bardzo uniwersalnych środków. Jest także jednym z najbardziej skutecznych domowych sposobów na łupież. Do nakładania na włosy najlepszy będzie ocet jabłkowy, ponieważ ma znacznie mniej ostry i bardziej znośny zapach od zwykłego octu.
- Aby przygotować płukankę, zmieszaj dwie łyżki płynu z zagotowaną wodą.
- Gdy całość wystygnie, wypłukaj włosy po ich umyciu.
- Jeśli zmieszasz ocet z sodą oczyszczoną, zrobisz z niego świetny peeling. Należy wówczas zrobić papkę z łyżki sody i łyżki octu, a całość wetrzeć we włosy. Po pięciu minutach można potrzeć skórę i spłukać miksturę.
Dlaczego ocet jabłkowy to świetny domowy sposób na łupież?
Ocet jabłkowy ma wysoką zawartość witaminy E, która wykazuje właściwości antyoksydacyjne i pomaga utrzymać skórę głowy w doskonałym stanie. Pozwala także usunąć łupież i ma właściwości silnie nabłyszczające. Domowe sposoby na łupież z wykorzystaniem octu pozwalają więc cieszyć się pięknym i naturalnym blaskiem włosów. Warto też zaznaczyć, że płyn działa grzybobójczo. Zwalcza zatem drobnoustroje mogące być przyczyną powstawania łupieżu. Zdolność usuwania drobnoustrojów czyni z octu jeden z najbardziej skutecznych preparatów domowych do walki z łupieżem.
Łupież – domowe sposoby usuwania za pomocą oleju kokosowego
Przy domowych sposobach na łupież możesz spróbować też oleju kokosowego. Niestety, nie działa bakteriobójczo, więc nie zlikwiduje samej przyczyny powstawania choroby. Może za to świetnie nawilżyć skórę głowy. Nadmierne przesuszenie często jest przyczyną charakterystycznych płatków, więc utrzymanie skóry na odpowiednim poziomie nawilżenia powinno być priorytetem każdej osoby walczącej ze schorzeniem. Olej kokosowy najlepiej wykorzystać jako maskę na włosy. Musisz wetrzeć go we włosy na kilka minut, a następnie dokładnie umyć głowę. Odżywi on skórę głowy, a włosy będą gładkie i miękkie.
Czy cytryna na łupież to skuteczny sposób?
Sok z cytryny ma kwasowe pH, dzięki czemu tworzy na jakiś czas barierę ochronną hamującą powstawanie płatków łupieżu. Nie jest to niestety sposób na długotrwałą ochronę włosów. Jeśli jednak co jakiś czas będziesz go stosować, to na chwilę pomoże. Najlepsze efekty spośród tego typu domowych sposobów na łupież da płukanka z soku z cytryny z wodą i solą. Aby ją przygotować, będziesz potrzebować dwie łyżki soli, sok z całej cytryny i szklankę ciepłej wody:
- Przelej mieszankę do atomizera i spryskuj całą głowę.
- Po dziesięciu minutach spłucz całość i umyj włosy delikatnym szamponem.
- Efektem będzie zmniejszona ilość łojotoku, zneutralizowanie swędzenia i dokładne oczyszczenie skóry.
Naturalne sposoby na łupież z ziołowych płukanek
Jednymi z najczęściej stosowanych domowych sposobów na łupież są różnego rodzaju zioła. Ich działanie często łagodzi objawy, a także oczyszcza i odżywia skórę głowy. Do szczególnie skutecznych roślin można zaliczyć:
- rumianek;
- tymianek;
- rozmaryn;
- szałwię;
- pokrzywę.
Oto nasze porady:
- Wybraną roślinę zastosuj w formie wysuszonych liści (zebranych samodzielnie lub kupionych w sklepie).
- Dwie łyżki stołowe ziół zmieszaj z wrzątkiem i odstaw na około 20 minut do naciągnięcia naparu i wystygnięcia.
- Po tym czasie możesz przemyć płynem włosy po myciu lub nasączyć wacik i przetrzeć nim wyjątkowo swędzące miejsca.
- Płynu nie należy już niczym zmywać, trzeba tylko pozostawić go do wyschnięcia.
Olejek rycynowy – świetny naturalny sposób na łupież
Olejek rycynowy jest składnikiem wielu kosmetyków i trudno się temu dziwić. Wyróżnia się działaniem nawilżającym, a także bakteriobójczym. W połączeniu z właściwościami przeciwgrzybiczymi preparat jest jednym z najbardziej skutecznych domowych sposobów na łupież. Oprócz tego nie można zapomnieć, że olejek ma w składzie także witaminę E i kwasy tłuszczowe omega-6, które łagodzą swędzenie. Stosowanie preparatu jest bardzo proste – wystarczy wmasować go w skórę głowy i pozostawić na całą noc bez spłukiwania. Można także dodać kilka kropel do ulubionej odżywki albo maski na włosy.
Domowe sposoby na łupież z oliwą z oliwek
Oprócz oleju kokosowego i rycynowego także inny tłuszcz roślinny świetnie neutralizuje przykre objawy. Do skutecznych domowych sposobów na łupież można też zaliczyć oliwę z oliwek. Choć nie zabija ona bakterii, to świetnie nawilża i oczyszcza skórę głowy. Najlepsze efekty zyskasz po wieczornym stosowaniu:
- Przed użyciem podgrzej nieco oliwę tak, by była ona ciepła, ale nie gorąca.
- Kolistymi i powolnymi ruchami wetrzyj ją w skórę głowy i nałóż na włosy czepek.
- Pozostaw maskę na całą noc, a rano zmyj oliwę delikatnym szamponem. Głowa powinna być nawilżona i skutecznie odżywiona.
Jajko jako część domowych sposobów na łupież
Przetłuszczające się włosy to często problem, który występuje razem z łupieżem. Aby go rozwiązać, możesz sięgnąć kurze jajko. Domowe sposoby na łupież obejmują wykorzystanie całego jajka, ale sposób przygotowania maski jest ściśle określony.
- Najpierw musisz oddzielić białko od żółtka, a następnie ubić białko.
- Do masy dodaj żółtko i wymieszaj dokładnie całość.
- Dopiero wtedy nałóż maskę na włosy i pozostaw na około pół godziny.
- Po tym czasie możesz spłukać jajko.
Domowe sposoby na łupież – jogurty naturalne
Jogurt naturalny jest kolejnym produktem, który co prawda nie zniweluje przyczyn powstawania łupieżu, ale za to zdecydowanie pomoże złagodzić nieprzyjemne objawy. Szczególnie dobrze działa tutaj schłodzony produkt prosto z lodówki. Pamiętaj też, by zawsze wybierać jogurt naturalny, czyli ten bez cukru i żadnych innych dodatków w składzie. Maskę możesz nałożyć na włosy na około 15-20 minut. Po tym czasie spłukaj ją wodą. Użycie tej metody pozwoli ci przede wszystkim złagodzić świąd.
Domowe sposoby na łupież i soda oczyszczona
Omawiając domowe sposoby na łupież, nie można zapomnieć o najbardziej wszechstronnym produkcie w każdej kuchni, czyli sodzie oczyszczonej. Jest niezawodna do czyszczenia trudnych do usunięcia plam, przydatna podczas pieczenia ciast i babeczek i świetna na ból brzucha. Jednak pomaga też przy łupieżu. Wspominaliśmy już o mieszance z octem jabłkowym, ale warto też powiedzieć, że maskę można wykonać także z wodą i proszkiem. Wystarczy wówczas zmieszać po jednej łyżce proszku z wodą i nałożyć powstały preparat na głowę. Ten prosty sposób pomaga znacząco poprawić wygląd i kondycję włosów.
Domowe sposoby na łupież przy użyciu siemienia lnianego
Siemię lniane to składnik zbawienny dla naszego układu pokarmowego. Ma także właściwości przeciwłupieżowe. Może nie przyciąga, ale warto zastosować ten środek na włosy:
- Zalej 2 łyżki ziaren dwiema szklankami wody.
- Po 10 minutach gotowania musisz oddzielić płynną część od ziaren. Zrób to jak najszybciej, bo później całość stężeje i nie da się tego zrobić.
- Powstałą glutowatą substancję wmasuj w skórę głowy i zabezpiecz czepkiem.
- Po upłynięciu godziny możesz spłukać całość. Zabieg da efekt odżywionych i lśniących włosów, jednak tylko przy regularnym stosowaniu.
Domowe sposoby na łupież a profilaktyka i właściwa pielęgnacja
Wszystkie przedstawione powyżej domowe sposoby na łupież pomagają zniwelować niektóre nieprzyjemne skutki problemu. Warto jednak pomyśleć wcześniej i uchronić się przed jego powstawaniem. Aby zminimalizować ryzyko tej choroby, należy:
- nie przesuszać włosów – częste suszenie lub przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach źle wpływa na kondycję włosów. Jeśli nie możesz wyeliminować tych czynników, stosuj koniecznie preparaty nawilżające;
- unikać promieniowania UV – latem noś lekki kapelusz, który nie uciska zbytnio włosów i nie korzystaj z solarium;
- dbać o dietę – szczególnie istotne są tutaj cynk, magnez, żelazo, potas i fosfor, a także witaminy A, E i te z grupy B. Jeśli brakuje ich w jedzeniu, uzupełniaj składniki suplementami;
- stosować odpowiednie kosmetyki – preparaty o zbyt silnym działaniu znacznie osłabiają kondycję skóry głowy, przez co ta staje się bardziej podatna na zakażenia. Wybieraj zatem łagodne preparaty bez sztucznych dodatków.
Domowe sposoby na łupież w większości przypadków łagodzą uciążliwe objawy, ale nie działają u źródła problemu. Warto zatem połączyć sposoby, które opisaliśmy, z profesjonalną kuracją przeciwłupieżową. Nie zaniedbuj też profilaktyki, a na pewno będziesz cieszyć się pięknymi, zdrowymi włosami.